Sajnálja, hogy a köztársasági elnök vissazküldte a törvényt - nyilatkozta az Indexnek Göndör István szocialista frakcióigazgató, a javaslat egyik benyújtója. Az MSZP tanulmányozni fogja, milyen kifogásokkal élt az államfő. Göndör István ugyanakkor pozitívumnak nevezte, hogy Mádl Ferenc nem az Alkotmánybírósághoz küldte a törvényt, tehát nem voltak alkotmányossági kifogásai.
Nagy csata
A most visszadobott törvény szerint Monetáris Tanács legalább kilenc-, legfeljebb tizenegy tagú testület. A tagok közül négy fő kinevezésére, illetve felmentésére a javaslatot az MNB elnöke teszi meg. Ha a miniszterelnök egyetért a javaslattal, akkor a köztársasági elnök elé terjeszti azt. A többi tag kinevezésére és felmentésére a miniszterelnök az MNB elnöke véleményének kikérésével tesz javaslatot a köztársasági elnöknek. Tehát a jegybank elnökének nem az egyetértése, hanem a véleménye kell csupán.
A jegybank elnöke többször tiltakozott a módosítások ellen. Járai Zsigmond korábban kifejtette, ha a parlament jóváhagyja a jegybanktörvény módosítását, akkor annak több fórumot kell megjárnia. Így azt alá kell írnia a köztársasági elnöknek, és nem elképzelhetetlen, hogy eljut az Alkotmánybíróságra, de valószínű, hogy az MNB jogorvoslatért fordul a luxembourgi székhelyű Európai Bírósághoz is. "Az összes jogorvoslati fórumot ki fogjuk használni annak érdekében, hogy a kormány vonja vissza a jegybanktörvény módosítását" - jelentette ki Járai.
Az ellenzék szerint a törvény csorbítaná a jegybanki függetlenséget. A Fidesz szerint a kormány a javaslat nyomán nyert befolyását kihasználva alacsonyabb kamatszintet, ezáltal értéktelenebb forintot fog generálni. A Fidesz szerint javaslat a magyar alkotmánnyal és az uniós előírásokkal is egyezik.