MNB: A kiigazítás jelentősen csökkentette a kockázatokat

2007.04.10. 16:59
Már most Karvalits Ferenc váltja a júniusban, mandátuma lejártával a jegybankból is távozó Auth Henriket a monetáris tanács elnökhelyettesi székében. A Magyar Nemzeti Bank értékelése szerint a fiskális kiigazító csomag jelentősen mérsékelte a pénzügyi kockázatokat, de a belső kereslet visszafogásával csökken a gazdasági szféra jövedelmezősége.

A fiskális kiigazítás számottevően javítja a külső egyensúlyt és lassítja az állam, valamint az ország adósságának növekedését, ennek köszönhetően összességében csökken a gazdaság és a pénzügyi rendszer sebezhetősége. A bejelentett intézkedések ugyanakkor átmeneti terheket rónak a gazdaság szereplőire - áll a jegybank a pénzügyi stabilitásról készített jelentésében. A dokumentumot bemutató Auth Henrik alelnök és Kálmán Tamás igazgató egyaránt kiemelték: a hazai bankrendszer stabil és tőkeerős, így sokktűrő képessége is magas.


Júniusban távozik Auth Henrik

Erősek a bankok

Márpedig a fiskális kiigazítás a bankokat is érintette: a lakosság reáljövedelmének visszaesésének egyik következménye, hogy - miközben a hitelfelvételi kedv nem csökken - a magánszektor hitelportfoliójának kockázata nő, a bankok jövedelmezősége pedig csökken. Ezzel együtt is magas szinten áll azonban, európai összehasonlításban is. A magas jövedelmezőség, a megfelelő tőkeellátottság, valamint a fizetési és elszámolási rendszerek nagyfokú megbízhatósága továbbra is erősíti a pénzügyi stabilitást és biztosítja a pénzügyi közvetítőrendszer magas sokktűrő-képességét - emelte ki az MNB.

Márciusban is kisebb lett a hiány
Márciusban és az első negyedév egészében a prognózisnál kedvezőbben alakult az államháztartás helyzete - tette közzé a Pénzügyminisztérium. Az év harmadik hónapjában az államháztartás hiánya - helyi önkormányzatok nélküli - 349,3 milliárd forint lett. A Pénzügyminisztérium márciusban 373,1 milliárd forintos deficittel számolt. A harmadik hónapban a központi költségvetés és a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai hiánnyal, az elkülönített állami pénzalapok többlettel zártak. A központi költségvetés hiánya márciusban 264,6 milliárd forint, a társadalombiztosítási alapoké 87,6 milliárd forint volt. Az elkülönített állami pénzalapoknál a többlet 2,9 milliárd forintot ért el. Összességében mindhárom alrendszer helyzete kedvezőbb lett a vártnál. Az államháztartás az első negyedévben - önkormányzatok nélkül - 762,4 milliárd forintos hiánnyal zárt. A Pénzügyminisztérium prognózisa március végére 786,2 milliárd forintos deficittel számolt. Az államháztartás március végi hiánya a GDP 3 százalékát érte el. A Pénzügyminisztérium múlt hónapban közzé tett negyedéves prognózisa a GDP 3,1 százalékának megfelelő hiányt jelzett előre.

A lakosság hitelfelvételi kedve azonban megszorítások ellenére sem csökken. Az jegybank kimutatása szerint a kiigazító csomag negatív hatásai a magas jövedelemmel bíró rétegeket érinti nagyobb mértékben, de nekik sokktűrő képességük is nagyobb.

Nem látnak igazi kockázatot

A következő időszak kockázatai közül a jelentés készítői kettőt emeltek ki, mint a bankrendszer jövedelmezőségét jelentősen veszélyeztető, ám valószínűtlen forgatókönyvet: az egyik, hogy a most tetőző, de az év végéig már csökkenő infláció ellenére az inflációs várakozások magas szinten beragadnak, és ezért miközben a bérkiáramlás nő, a vállalatok a foglalkoztatás csökkentésével reagálnak. A másik kevéssé valószínű eset, ha a nemzetközi befektetők kockázatvállalási hajlandóság, a jelenleg kedvező üzleti befektetői hangulat változik.

Karvalits váltotta Authot

Lemondott Auth Henrik a monetáris tanács elnökhelyettesi posztjáról, helyére a testület Karvalits Ferencet választotta meg. A már Simor András új elnök javaslatára kinevezett, Szapáry György korábbi elnökhelyettes helyére került Karvalits a monetáris politikáért felelős alelnökként nyáron, Auth Henrik mandátumának lejártával mindenképpen megkapta volna ezt a pozíciót. A váltás előrehozásának okait firtató kérdésre Auth Henrik úgy fogalmazott: "az elnök úr megkérdezte, törést okozna-e bennem", ha az elnökhelyettesi tisztséget Karvalits Ferenc kapná meg, mint a monetáris politikáért felelős alelnök, Auth pedig nemmel felelt.