Gyurcsány: A profitnál fontosabb a munkahely

2008.10.30. 10:45
Ne vegyék fel idei jutalmaikat, ezt kérte, és mondjanak le a jövő éviekről, erre utasította az állami cégvezéreket Gyurcsány Ferenc a nemzeti vagyongazdálkodási tanács csütörtöki nyilvános ülésén. A miniszterelnök szerint az állami vállalatoknak jövőre elsősorban a működőképességük megőrzésére kell koncentrálniuk. Elbocsátások mégsem lesznek, a kormányfő fontosabbnak nevezte a foglalkoztatottság szintjének megőrzését, mint a nyereséget.

Az állami vagyonhoz tartozó vállalatok idén várhatóan 86 milliárd forintnyi adózás előtti eredménnyel zárnak, ami húsz százalékkal haladja meg a tervezettet – hangzott el a vagyontanács ülésén. Gyurcsány Ferenc szerint azonban hiába kedvezőek az idei számok, az előttünk álló év „tele van kockázattal, és olyan nehézséggel, amelyekkel korábban nem számoltunk”.

Megőrizni a munkahelyeket

A kormányfő szerint a várható nehézségek miatt 2009-ben „az állami vagyoni körben a prioritás a működőképesség és a növekedési lehetőségek megőrzése, a rendkívül kedvezőtlen piaci környezetben is a talpon maradás”. Mindezt úgy kell elérni, hogy az állami vállalatoknál "minél teljesebben, minél szélesebb körben megőrizni a foglalkoztatás mai szintjét". A kormányfő szerint "a válság időszakában a legnagyobb kockázatot a tömegesen megszűnő munkahelyek jelentik, az állami körben ezt a kockázatot minimalizálni kell". Ennek jegyében az állami cégeknél dolgozóknak Gyurcsány szerint azt kell érezniük, hogy "fontosabb a munkahely megtartása, mint a profit".

A munkahelyek megtartására a csökkenő jövedelmezőség mellett is csak a mostaninál sokkal szigorúbb bérpolitika mellett van lehetőség. A kormányfő azt mondta: utasítani nem tudja, de kéri az állami cégek menedzsmentjeinek tagjait: a 2008-as, eddig ki nem fizetett, több hónapos prémiumokat és jutalmakat ne vegyék fel. "Elvárom az állami vállalatok vezetőitől, hogy felelősen viselkedjenek, mutassanak szolidaritást, ne hivatkozzanak a jogaikra" – fogalmazott a kormányfő.

Több pénz, több teher

A miniszterelnök bejelentette azt is: a kormány arra utasítja a vagyontanácsot, hogy "a jövő évre ne vállaljon prémium- vagy jutalomfizetési kötelezettséget az állami vállalatok vezetői körében". Egyes cégvezetők éves jövedelme így 30-40 százalékkal csökkenhet, hiszen ekkora része áll prémiumból, jutalomból, bónuszból. Emellett megismételte Gyurcsány, hogy az igazgatósági és felügyelő-bizottsági tagok javadalmazását haladéktalanul csökkenteni kell 10 százalékkal.

A miniszterelnök szerint ha a menedzsereknek nagyobb felelőssége és így a jövedelme is, akkor "ha terhet kell cipelni minden munkavállalónak – mert év elején nem nőhet annyival, vagy semennyivel nem nő a jövedelmük –, ennél többet kell vállalniuk a vezetőknek." Az utasítás azokra a vállalatokra is vonatkozik, amelyekben nem a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt., hanem valamely minisztérium gyakorolja az állam tulajdonosi jogait.

Gyurcsány azt mondta, két héten belül várja az állami cégek vezetőinek ezzel kapcsolatos válaszait, amelyeket nyilvánosságra fog hozni, hogy mindenki láthassa: kinek milyen az együttműködési képessége. A cégeknek a 2009-es üzleti tervükben is érvényesíteniük kell a kormányfő által megfogalmazott prioritásokat, ezekről az üzleti tervekről összefoglaló jelentést kért a kormány, hogy láthassa: mire lehet számítani 2009-ben.

Ezermilliárdos össztőke

A vagyontanács több mint 10 ezer milliárd forintért felel, az MNV összesen csaknem négyszáz vállalkozásban gyakorolja az állami tulajdonos tulajdonosi jogosítványait. Ezek közül 48 cég számít a vagyontörvény szerint tartós állami tulajdonban maradónak, míg 344 társaság privatizálható. Utóbbiak közül 214-ben van az államnak többségi tulajdona. A vállalkozások összesített saját tőkéje 1179 milliárd forint, az adózás előtti eredmények alapján kiemelkedő bevételt a Szerencsejáték Zrt., a Magyar Posta Zrt. és az MVM-csoport hoz az államnak.

Tátrai Miklós, az MNV vezérigazgatója a miniszterelnök szavaira reagálva azt mondta: a vagyonkezelő a következő hetekben, a 2009-es üzleti tervek elfogadása során áttekinti, mely cégeknél lehet probléma a folyamatos működéshez szükséges források előteremtésével. A foglalkoztatás egyes cégeknél – például erdőgazdálkodásoknál – közmunka- és más hasonló programokkal megpróbálják akár növelni is, emellett a most nem kellően hasznosított vagyonelemek, például ingatlanok felújításával nemcsak azok kihasználtságát növelik, hanem az építőiparnak is lendületet adhatnak.