A Mol és a horvátországi olajipari vállalat, az INA sikeres kutatófúrást hajtott végre a Baranya megyei Zalátán, a magyar-horvát határ közelében. A Zaláta-1 jelű kutatófúrás sikere a szénhidrogén-kutatás és -termelés területén a Mol-INA stratégiai partnerség első jelentős eredménye, írják a cégek közleményükben. Az első tesztek alapján a felfedezett szénhidrogénkészlet hazai viszonylatban jelentős mennyiségnek ígérkezik.
A Mol Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt. és az INA Industrija Nafte horvát olajipari vállalat 2006 szeptemberében írta alá azt az együttműködési programot, amely a magyar Zaláta és a horvát Podravska Slatina kutatási területeken közös kutatófúrások lemélyítését és a Dráva-medence szénhidrogén-potenciáljának kiaknázását célozza meg. A sikeres fúrás jövőbeli termelvényén a felek egyenlő arányban osztoznak. Mivel ez a térség jelenleg nem rendelkezik a termeléshez szükséges infrastruktúrával, a végleges termelésbe állítás várhatóan több évet vesz igénybe, alapos műszaki-technikai előkészítést és gazdasági elemzést követően – áll a közleményben.
Eddig a fúrások során három olyan szakaszt találtak, amelyekről feltételezték, hogy gázt termelhetnek. Ezek közül kettőről már be is bizonyosodott mindez. A tesztek során a mélyebben fekvő, alsó rétegből napi 62 ezer köbméter gáz hoztak felszínre. A középső szakasz vizsgálata, rétegserkentő eljárást követően napi 337 ezer köbméter gázt eredményezett.