További Magyar cikkek
Az OMV kész 32 000 forintos részvényenkénti vételáron ajánlatot tenni a Mol részvényeseinek. Számos technikai akadály miatt azonban – ideértve a Mol alapszabályában rögzített 10 százalékos szavazati korlátot, továbbá a különböző megoldások révén ténylegesen a Mol menedzsmentje által kontrollált Mol-részvényeket, amelyek volumene a tőkepiac számos szereplőjének vélekedése szerint eléri a Mol részvényeinek 40 százalékát – az OMV jelenleg nem tud a szavazati jogok révén irányítást szerezni a Molban.
Felfüggesztették a BÉT-en a Molt
A nyitástól egész napra felüggesztették a tőzsdén a Mol papírjainak forgalmát. A felfüggesztést az OMV ajánlatra tekintettel, saját kközleményének megjelenéséig, illetve amíg a piaci szereplők megismerik a helyzetet, a Mol kérte. A várható árfolyamemelkedést jelzi: a tegnapi, 26 970 forintos záróár után ma reggel már 31 015 forintos vételi megbízást is regisztráltak.
Erre tekintettel az OMV aktív tárgyalásokat kíván folytatni a független részvényesekkel, az Európai Bizottsággal, továbbá a Mol működése által érintett egyéb felekkel. Az említett akadályok felszámolása lehetőséget teremtene arra, hogy a Mol független részvényesei maguk döntsenek az ajánlatról. A Mol igazgatóságának tevékenysége miatt a részvényeseknek eddig erre nem nyílt lehetőségük – ez áll többek között abban a közleményben, amelyet a hasonló tartalmú, a Mol vezetésének címzett levél kézbesítésével egy időben, kedden reggel hozott nyilvánosságra az osztrák vállalat.
Az OMV megkezdte egy 9 milliárd eurós bankhitel szervezését az ügylethez, valamint előzetes eljárást kezdeményezett Brüsszelben a fúzió versenyjogi következményeit illetően, bár hiszik, hogy azok nem jelentősek. Az OMV ugyanakkor kész 25 százalék saját részvényt is felajánlani a vételár részeként.
A kormánynak is írtak
Az OMV a magyar kormánynak is jelezte, kész számos olyan intézkedést megvitatni, amely Magyarország jelentőségét tükrözi az egyesített működésű csoportban. A javasolt intézkedések többek között az alábbiakat ölelik fel: közös képviselet biztosítása az újonnan létrehozott közös felügyelőbizottságban, amelyben mind magyar részről, mind az osztrák ÖIAG részéről azonos számú (két-két) képviselő venne részt; a két társaság legjobb vezetőiből álló új közös felső vezetői csapat létrehozása és a vezetők következő generációjának kiválasztását szolgáló közös karrierprogram bevezetése; a legnagyobb üzletág, továbbá számos egyéb társasági támogató funkció központjának Budapestre telepítése. Az OMV szerint számos további szempontból is – ideértve a cégnevet, a nyelvet, a márkát, a munkavállalók létszámát, a befektetői kört, az adófizetést és a befektetéseket – alapvető céljuk a két társaság működése által érintett magyar és az osztrák érdekeltek egyenrangú kezelése lenne.

A Mol nem tárgyal az OMV-vel
A Mol délben kiadott értékelése szerint az OMV megkeresése lényegesen alulértékeli a Mol üzleteit és kilátásait. Noha a szándéknyilatkozat évi 400 millió eurós szinergiákkal számol, nem veszi figyelembe az egyesítésből és versenyjogi okokból kényszerű eszközértékesítésből származó értékromboló hatásokat. Az OMV lépése a magyar értékelés szerint nem érdemel további megfontolást a Mol részéről. A társaság nem kezd tárgyalásokat az OMV jelen megkeresésével kapcsolatban.
Ferencz I. Szabolcs, a Mol-csoport kommunikációs igazgatója elmondta: "A mai szándéknyilatkozat nem tartalmaz lényeges új információt a Mol igazgatósága által korábban már egyhangúlag elutasított megkereséshez képest, azonkívül hogy a közlemény kijelenti, hogy az OMV jelenleg nem tud irányítást szerezni a MOL-ban. A szándéknyilatkozat jól illeszkedik az OMV eddigi egyoldalú és barátságtalan lépéseinek sorába. Társaságunknak független vállalatként kiváló növekedési kilátásai vannak, és így nem kívánunk a továbbiakban olyan feltételes megkeresésekkel foglalkozni, amelyek sem részvényeseink, sem az egyéb érdekelt felek érdekeit nem szolgálják."
A kormány vár
Egy piacgazdaságban a kormánynak nem dolga kommentálni egy tőzsdei ügyletet, ha az a jogszabályoknak mindenben megfelelően zajlik – mondta az Indexnek Daróczi Dávid, kormányszóvivő. Emlékeztetett: a kormány korábban két dolgot jelzett. Az egyik, hogy az osztrák vállalat addigi akcióit barátságtalan lépésnek, ellenséges felvásárlásnak tekinti. A másik, hogy - több más európai uniós tagállamhoz hasonlóan - fontosnak tartja, hogy a lakosság ellátása szempontjából stratégiai jelentőségű vállalatok esetében legyen a közösségi jogszabályokkal teljes összhangban lévő lehetősége a kontrollra, ha az adott vállalatban egy külföldi állam próbál befolyást szerezni. Ez utóbbit tekintve nem változott a kormány álláspontja; az ezt a célt elérni hivatott törvényjavaslat pedig már az Országgyűlés döntésére vár.
Az Index azon kérdésére, hogy az OMV a közlemény szerint tárgyalna a kormánnyal is, a szóvivő elmondta: általánosságban is igaz, hogy a kormány a párbeszéd híve: megoldani akarja a helyzeteket, nem kiélezni. Ha tehát ebben az ügyben érkezik ilyen megkeresés, akkor a kormányzat szakértői nem fognak elzárkózni attól, hogy megismerjék az osztrák cég álláspontját. Az MTI jelentése szerint az osztrák pénzügyminiszter, Wilhelm Molterer kedden nyilatkozatot adott ki, amely szerint "a közép-európai olaj- és gáztársaságok további konszolidációjára vezető fejlődés helyénvaló. Az OMV növekedési stratégiája aláhúzza az OMV jelentőségét a közép-európai iparágban". Az OMV részvénye kedden délben 48,76 euró volt a bécsi értéktőzsdén, 2,81 euróval, azaz 5,45 százalékkal olcsóbb a hétfői zárónárnál. Kedden a papír 49,90 eurón nyitott.
Szó nélkül jött az OMV júniusban
Ismeretes: az OMV júniusban úgy kezdte magyar konkurensének részvényeit vásárolni, hogy nem tett előzetes bejelentést. Hasonlóan az évekkel ezelőtt szerzett tízszázalékos pakkhoz váratlanul jelentették be június 25-én, hogy részesedésüket 18,6 százalékra növelték. A mostani megkeresésből kiderül, amit a piacon eddig is mindenki tudott, hogy ha kisebb ütemben is, de az osztrákok azóta is vásároltak, az OMV bejelentése szerint ma a Mol-részvények 20,2 százaléka az övék.
Határozott nemet mondott a Mol
A Mol vezetése többször jelezte: az OMV-vásárlás módját, megkeresését barátságtalan lépésnek, ellenséges felvásárlási kísérletnek tartják, mely az olajpiacon egyébként is szokatlan. A Mol ráadásul úgy véli, az OMV mai megkeresésében is kiemelt előnyök valójában nem léteznek, a két cég egyesülése inkább hátrányokkal járna. Erről több elemző is úgy nyilatkozott: a két cég egyesülése esetén alighanem meg kellene válni a százhalombattai vagy a pozsonyi finomítótól, miután az osztrákok aligha mondanak le Schwechatról, három közeli finomítót pedig versenyjogi szempontból nem engedne Brüsszel egy kézben tartani. Az osztrákok már korábban is azt jelezték, nem osztják ezt az aggodalmat.
Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója emellett kiemelte: a két, nagyságrendileg hasonló, 15-15 milliárd eurós cég egyesülésével elért méret nem nyújt védelmet a százmilliárd eurós kategóriájú versenytársakkal szemben, ráadásul az OMV komoly hatékonysági problémákkal is küszködik.
Elemző 1: Érthetetlen az OMV lépése
Az OMV-nek nincs, vagy legfeljebb minimális esélye van arra, hogy célt érjen, ezért érthetetlen az osztrákok mostani lépése, amely jogi értelemben nem is minősül ajánlatnak – mondta az Indexnek Vágó Attila, a Concorde elemzője. Az olajipari szakértő szerint azok a feltételek, amelyeket az OMV szabott, a piaci szereplők, a részvényesek számára is láthatóan nem teljesülhetnek.
A lex Mol miatt siethetnek
Az osztrákok próbálkozásának időzítését, illetve a magyar kormány direktben való megkeresését magyarázhatja a magyar parlament előtt fekvő lex Mol néven közismerté vált törvényjavaslat. Miközben a a tervezett jogszabály a Molban, mint a közellátás biztonsága szempontjából kiemeltnek minősítendő cégben általában is megnehezítené a nyilvános ajánlattételt, a törvény igazi ereje a minden részvénytársaság számára többlet jogosítványokat biztosító, a gazdasági társaságokról szóló törvényben még hatályos egyes korlátok lebontásában rejlik. Az OMV-nek azonban mára a részvényesi csoportokra is figyelemmel (a Mol által vásárolt csomagokból 10-10 százalékot az Magyar Fejlesztési Bank és az OTP vett kölcsön), egyébként sem lenne esélye.
Így az osztrákok alighanem annyit értek el, hogy közvetve lassítják a Molt: a magyar cég várhatóan most újabb sajátrészvény-vásárlással reagál, akár a jelenlegit jóval meghaladó áron, és lesznek is eladók. Később ugyanis ismét csökkenhet az érdeklődés a Mol-papírok iránt, ha a társaság eléri saját papírjainak vételével az ötven százalékot, aligha lesz más érdeklődő. Ugyanakkor a Mol most olyan pénzből lesz kénytelen saját részvényeket venni, amely alapesetben a növekedést, az akvizíciókat szolgálná. Ezt egyébként korábban, a júniusi osztrák bevásárlás után nem tehette volna meg, ha az OMV akkor rögtön ajánlatot tesz, amivel most már aligha próbálkoznak: az általuk szabott feltételek teljesülésének lehetetlensége számukra is nyilvánvaló kell legyen.
Elemező 2: Logikus az OMV lépése
Nem annyira tekinthető eldöntöttnek, hogy nincs esélye az OMV-nek – mondta az Indexnek Sarkadi Szabó Kornél. A Cashline elemzője szerint az osztrákok lépése logikus a saját szempontjukból, sőt, miután június óta nem tettek ajánlatot, ezzel lehetőséget adva a Molnak a saját részvények vásárlására, az egyetlen logikus, bár igen megkésett döntésük volt az elmúlt hónapokban. Sarkadi szerint feltételezhető, hogy az igazi csata most Brüsszelben folyik a Mol és az OMV, illetve az osztrák és a magyar kormány között, egyebek között a versenyjogi aggályok mellett a lex Mol, illetve a Mol korábbi saját részvény vásárlásainak vonatkozásában.
A lex Mol jelentősége ugyanis a későbbiekben is felértékelődhet. Ha a Mol vezetés most elutasítja a részvényesek számára a mai, illetve az eddigi árfolyamokat figyelembe véve jónak mondható 32 ezres árat, akkor valamilyen módon kompenzálnia kell a tulajdonosokat. Ennek útja pedig a saját kézben levő részvények bevonása lehet, ami a közkézhányados, tőzsdén forgó papírok értékét azonnal emeli, hiszen emeli azok súlyát is. Ezzel azonban az OMV jelenlegi, 20,2 százalékos csomagja is akár 33 százalék fölé emelkedhet, ami ugyan a szavazati korlátozás miatt az irányításba nem biztosítana nagyobb beleszólást, de ismét előtérbe helyezné egy nyilvános ajánlat lehetőségét, sőt akár annak kötelezettségét is.
Az OMV szerint jó lenne
Wolfgang Ruttenstorfer, az OMV vezérigazgatója szerint "az OMV és a Mol működésének egyesítése egy olyan hatékony közép- és kelet-európai vezető energiaipari vállalatot hozna létre, mely múltjának mind az OMV, mind a Mol öröksége a részét képezi, s amelynek jövője a két cég legjobb adottságain és lehetőségein alapul. Egy ilyen lépés egy jobb és sikeresebb jövőt biztosítana társaságaink számára, lehetővé tenné, hogy a kutatás és termelés területén globálisan versenyezzünk, továbbá hozzájárulhatna a régió gáz- és kőolaj ellátásának biztonságához. Ajánlatunk egyúttal azonnali és nyilvánvaló értéket teremtene a MOL részvényesei számára, az egyesített működés pedig egy olyan alapot képezne, amely lehetővé teszi a jövőbeli jelentős részvényesi hozamot."
Az OMV menedzsment a ma reggeli ajánlatában megismételte, álláspontjuk szerint az OMV-Mol arányainál fogva képes lesz hatékonyabban versenyezni Európa nagy integrált olaj- és gázipari társaságaival, lehetővé téve ezáltal az erőteljesebb növekedési lehetőségek kihasználását. Ugyanakkor ellátásbiztonsági szempontból is fontosnak tartják az egyesülést: szerintük az egyesített működésű csoport energiaellátásának biztonságát a régió egészében növelni fogja egyrészt a kőolaj ellátás nagyobb fokú diverzifikációja, másrészt a kitermelésben elért nagyobb méretből kifolyólag, amely lehetővé teszi az egyesített beszerzési bázis további növekedését.

Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
Több mint 20 éve működő szolgáltatását vezeti ki az OTP
A változások július 1-től lépnek életbe.
51 perce
- Gazdaság
Nagy István: Még mindig nem tudjuk, hogyan került a száj- és körömfájás vírusa hozzánk
Viszonossági alapon intézkedéseket vezetett be a kormány más országok ellen.
április 25., 12:40
- Mindeközben
Megkérdőjelezhető videó miatt ért véget Opitz Barbi és Szolnoki Szabolcs munkakapcsolata: „A hullámvasút alján van”
5 perce
- Címlapon
Magyar sikersztori a javából – így kell a semmiből 5 milliárd forintos üzletet csinálni
Új korszak kezdődött a fizetésekben.
2 órája
- Címlapon
Meghalt Lenkovics Barnabás
Az Alkotmánybíróság korábbi elnöke hosszan tartó, súlyos betegség után, 74 éves korában hunyt el.
2 órája
- Gazdaság
Kalifornia megelőzte Japánt, már a világ negyedik legnagyobb gazdaságának számít
Már csak az Egyesült Államok, Kína és Németország áll előtte.
április 25., 11:58
- Gazdaság
Hatalmasat bakizott az OTP, valamit súgni kellett Csányi Sándor fülébe
Elképesztő felfordulás volt a közgyűlésen.
április 25., 13:17
- Gazdaság
Pénzosztásba kezd az OTP Bank – Csányi Sándor nem lesz többé vezérigazgató
Átalakítják a vezetést a hitelintézetnél.
április 25., 10:58
- Gazdaság
Itt a KSH elkeserítő jelentése: nagyon gyorsan fogy a magyar
És házasságot is kevesebben kötnek.
április 25., 10:12
- Címlapon
Generációváltás a Fideszben: Orbán Viktor nagyszabású tisztogatást rendelt el
Pártalapítókat és veterán képviselőket is „nyugdíjaznak” 2026-ban.
1 órája
- Mindeközben
Ben Affleck szakmát váltott, mert túl nehéz színésznek lenni Hollywoodban: „Senki nem akar munkát adni”
4 órája
- Címlapon
Megtörtént, amit mindenki várt, Ukrajna és az Egyesült Államok aláírta a megállapodást
A Trump-kormányzat kijelentette, hogy elkötelezett egy szabad, szuverén és virágzó Ukrajna mellett.
7 órája
- Címlapon
Donald Trump a felesége helyett egy idegen nővel vett részt Ferenc pápa temetésén?
Egy dublőr helyettesíthette a first ladyt, akinek egyesek szerint megromlott a kapcsolata az elnökkel.
5 órája
- Címlapon
Szinyei Merse Pál eleinte nem hitt Munkácsy Mihály mesterségbeli tudásában
Ma 125 éve, 1900. május 1-jén hunyt el a XIX. századi magyar festészet nemzetközileg is elismert mestere.
31 perce
- Gazdaság
Az Országos Kereskedelmi Szövetség szerint itt az ideje kivezetni az árrésstopot
A további veszteségek elkerülése érdekében van erre szükség.
április 25., 07:29
- Gazdaság
Lakhatási válság: benéztünk az ablakokon, és sok százezer üres ingatlant láttunk
Szakértőkkel jártunk utána, mit lehet kezdeni a – statisztikai alapon – közel 600 ezer üresen álló ingatlannal.
április 24., 10:32
- Gazdaság
Forráshiány vagy ingyenpénz? – csak úgy kapkodnak a cégek az állami támogatás után
Rekordérdeklődés a Demján Sándor Tőkeprogram iránt – már egymilliárd forintnyi támogatásról született döntés.
április 25., 15:09
- Gazdaság
Csányi Sándor a történelmi döntéséről nyilatkozott az Indexnek: Átadtam a pozíciót, de nem hülyültem meg
Az OTP Bank elnöke reagált a dinasztiaépítés vádjára is.
április 25., 15:19
- Gazdaság
Bemutatták a Pázmány Campus negyedszer módosított építési tervét
Harminc százalékkal olcsóbb lesz az építkezés.
április 24., 09:19
- Mindeközben
Pachmann Pétert zavarja, hogy hétvégi apukaként van jelen a gyermekei életében
tegnap, 19:50
- Gazdaság
Svájc exkluzív csoportba került, kedvezményes tarifákról tárgyal Washingtonnal
Meghatározó döntés született.
április 25., 16:49
- Gazdaság
Ijesztő számokat tudtunk meg a hazai élelmiszer-hulladékról
Európai szinten is kiemelkedő helyen vagyunk a nem túl előkelő listán.
április 24., 20:19
- Gazdaság
Így juthatnak ingatlanhoz azok, akiknek még nincs gyerekük
Lehetőségek a munkáshitelben.
április 24., 18:16
- Gazdaság
Hernádi Zsolt beszólt a kormánynak: sokkal kiszámíthatóbb szabályozásra van szükség
A Mol-csoport elnök-vezérigazgatója szerint túl sokat fizettek már be pluszban.
április 24., 11:07
- Címlapon
Törőcsik Franciskáért utaztunk Szentendrére, és örök életre szóló élményt kaptunk
Mérföldkő lesz a magyar filmtörténetben ez az alkotás.
4 órája
- Mindeközben
Kucsera Gábor és Tápai Szabina: „Igyekszünk nem hagyni, hogy a gyerekek túljárjanak az eszünkön”
tegnap, 18:45
- Mindeközben
Joshi Bharat a szerelméről: Soha nem tudatosan választottam társat, így voltam Virággal is
tegnap, 17:50
- Gazdaság
Rekordgyorsasággal kelnek el a budapesti lakások, tízéves csúcson az értékesítési tempó
A kérdés, hogy meddig tart a lendület.
április 24., 16:26
- Gazdaság
Új korszak nyílik az online vásárlásban
Újrahasznosítható, visszaváltható táskákban érkeznek majd rendeléseink.
április 24., 19:05
- Gazdaság
Itt az újabb fordulat az MNB-botrányban: hűtlen kezelés miatt büntetőfeljelentést tesz az új vezetés
A Pallas Athéné Alapítvány pedig 400 millió forint vagyonjuttatásban részesül.
április 25., 05:53
- Gazdaság
Stratégiai megállapodást kötött a 4iG űripari leányvállalata és az Azercosmos
Az űrtechnológia fejlesztése a cél.
április 24., 17:03
- Gazdaság
Nagy Márton: Az árletörés következő lépése a biztosítások
A nemzetgazdasági miniszter helyteleníti, hogy a biztosítások ára 16,5 százalékkal emelkedett.
április 24., 16:21
- Címlapon
Baleset miatt lezárták az M1-es autópálya főváros felé vezető oldalát
Az M7-es autópályán utazóknak is fennakadásra kell számítaniuk.
45 perce