Csattanós pofont adott a Mol az OMV-nek

2007.08.31. 13:43
Az OMV már nem boldog Mol-részvényes, felvásárlási tervei az egyre távolabbi messzeségbe tolódtak – áll az osztrák WirtschaftsBlatt kommentárjában. A lap értékelése szerint az egész régiót jellemző osztrákellenes hangulat részben az OMV arroganciájára vezethető vissza. Az eddigi pofonok után most kapta az olajcég a legnagyobb ütést, hiszen a CEZ-zel az Ausztria és Csehország között perek tárgyát is képező temelini atomerőmű tulajdonosa szállt be a játszmába.

A Mol-felvásárlás kelet-nyugati rangadóvá válik címmel közölt értékelést a cseh CEZ és a Mol megállapodásáról az osztrák WirtschaftsBlatt. Az újság értékelése szerint a CEZ meg fogja keseríteni az OMV életét: az elmúlt hónapokban amúgy sem állt jól az osztrák olaj és gázipari konszern szénája a magyar Mol felvásárlása ügyében, és ekkor Ausztria legnagyobb ellenfele, Csehország is ringbe szállt.

Mint tegnap ismertté vált, a magyarok a CEZ cseh energiaszolgáltatóval arról tárgyalnak, hogy vásárol egy részvénycsomagot a Molban, de előkészítenek egy mélyreható együttműködést is. Ezzel az akcióval a magyarok a leghangosabban csattanó pofont osztják ki az OMV-nek a mélyütések hosszú sorában. Először a Mol nagyszabású részvény-visszavásárlási programot talált ki, majd a magyar kormány kezdett olyan törvénytervezeten dolgozni, amely a hazai vállalatok külföldiek általi felvásárlását hivatott megakadályozni, és nemrégiben a Mol vezetője tudatta a nyilvánossággal, hogy számára gyakorlatilag mindenki kedvesebb lenne partnerként mint az OMV.

A WirtschaftsBlatt értékelése szerint a CEZ kilátásba helyezett bevonása a részvényesek közé új dimenzióba emelte a felvásárlási cirkuszt. Ugyanis pontosan a CEZ az a vállalat, amely hadilábon áll Ausztriával, mivel ő az üzemeltetője a temelini atomerőműnek, ami már régóta tüske Ausztria szemében, és egyben több perhez vezetett a két ország között. Egy dolog biztos: az OMV ettől kezdve már nem boldog Mol-részvényes, és felvásárlási tervei egyre távolabbi messzeségbe tolódtak.

Nem jött váratlanul ez az Ausztriával szembeni szolidáris elutasítás az egykori szocialista országokban – írja az osztrák lap. A sokrétű történelmi okok mellett sok a bűne az OMV-nek is, mivel minden udvariassági szabályt mellőzve ajtóstul rontott a magyarok házába. De elég egy pillantás Romániába, az OMV ottani leányvállalatához, a Petromhoz, ami szintén jól mutatja, hogy a diplomáciai érzék gyakran hagy kivánni valót maga után. Nagy általánosságban azt is hallani kelet-európai országokból, hogy az osztrákok és a németek arrogánsan lépnek fel, azzal a mottóval, hogy "majd mi megmutatjuk". Ez sokaknak nem tetszik. Ezt kellett végül a bécsi tőzsdének is tudomásul vennie, amikor a keleti tőzsdék fejévé akart válni. Ezek a mindkét oldalon meglevő előítéletek könnyen oda vezethetnek, hogy egy új vasfüggöny választja majd ketté Európát, amit pedig senki nem akarhat.