Közeleg a szénhidrogén-ipari konszolidáció újabb hulláma, az OMV pedig jól felkészült rá. Ebben az összefüggésben kifejezetten „intelligens” lépés volt további Mol-részvények vásárlása, és hisszük, hogy a két cég közötti strukturált tárgyalásokon meghatározható, hogyan egyesíthetők a Mol és az OMV erősségei az egész értéklánc szempontjából – tájékoztatta a Világgazdaságot az osztrák társaság.
Hivatalos álláspontja szerint az OMV ezért továbbra is napirenden tartja a Mollal való tárgyalás kérdését. Mindezt azért hangsúlyozta, mert a lap a szerdai számában szakmai források alapján arról számolt be, hogy az OMV feltehetően a magyar társaságnak csak a gázszállítói és -tárolói üzletága iránt érdeklődik, s azokért feltehetően Mol-részvényekkel fizetne.
A VG hírét a bécsi Thomson Financialnek az OMV szóvivője, Thomas Hümer sajtóértesülésnek, találgatásnak minősítette, mindazonáltal nem cáfolta. Hümer csak cége szorosabb együttműködést eredményező tárgyalási szándékát erősítette meg ismét.
Kérdés persze, milyen pozícióból. Tegnap ugyanis Bacsur György, a Mol kommunikációs munkatársa arról tájékoztatta a Világgazdaságot, hogy a Központi Elszámolóház és Értéktár Zrt.-től (Keler) kapott tulajdonosi megfeleltetés szerint az OMV a június 29-én még csak 10 százalékos pakett birtokában volt. Az osztrák olajtársaság június 25-én jelentette be, hogy részesedése 18,6 százalékra emelkedett.
Bacsur György az elmondottakhoz hozzátette azt is: a Mol eddig semmilyen hivatalos tájékoztatást nem kapott az OMV-től részesedése változásáról. Ez persze nem feltétlenül jelenti azt, hogy az OMV-nek nem lehet 10 százaléknál nagyobb pakettje. Mindazonáltal elgondolkodtató, hogy közvetlenül hol, kinél lehet a „hiányzó” 8,6 százalék. Az osztrák társaságánál megkeresésünkre úgy nyilatkoztak a témában: az OMV világosan kommunikálta, hogy 18,6 százalékos részesedést szerzett a Molban, amely pakett a sajátja. Ehhez most sem kívánnak többet hozzátenni.