További Magyar cikkek
A MÁV Zrt. nem ért egyet a döntéssel és azzal szemben fellebbezést fog benyújtani a Fővárosi Bírósághoz – reagált ma délben közleményben a MÁV a bíróság hétfői döntésére. Mint az Index arról beszámolt, az MÁV arra hivatkozva kérte a sztrájk jogelleneségének megállapítását, hogy a szervező VDSZSZ (Vasutas Dolgozók Szabad Szakszervezete) követelései törvénytelenek.
A bíróság azonban úgy ítélte meg, hogy miközben a tíz százalékos plusz bérfejlesztésre vonatkozó követelés, mivel az ütközik a hatályos kollektív szerződéssel, valóban nem kényszeríthető ki sztrájkkal, a MÁV által a kezdetektől törvénytelennek, jogalap nélkülinek mondott követelésre alapozott munkabeszüntetésnek nincs törvényi akadálya: e követelés a MÁV-Cargó eladásából származó bevétel egy részének felosztására vonatkozik, a VDSZSZ minden dolgozónak 2,5 havi bér, átlagosan fejenként mintegy 250 ezer forint kifizetését követeli. A MÁV közleménye szerint a bíróság nem vizsgálta, hogy erre van-e törvényes lehetőség, márpedig a vasút éppen arra hivatkozik, hogy ő nem dönthet a privatizációs bevételről. (A sztrájkot legkésőbb péntekig függesztette fel a szakszervezet, a keddi tárgyalásokon megint nem sikerült semmiféle közeledést elérni, szerdán újra leülnek.)
A MÁV emiatt fellebbez, ugyanakkor a közlemény szerint további eljárásokra is vár. Még nem érkezett válasz a másik keresetre, amely a Fővárosi Munkaügyi Bíróság előtt van. A MÁV azt kéri, hogy állapítsa meg a bíróság a sztrájkjoggal való visszaélést, mert a VDSZSZ vitatja azt, hogy a munkahelyre és az iskolába történő utaztatás közszolgáltatás része lenne.
A vasúttársaság a keresetben a VDSZSZ esetében rendeltetés ellenes joggyakorlás megállapítását kéri a Fővárosi Munkaügyi Bíróságtól. A MÁV sztrájktörvénnyel ellentétesnek tartja a VDSZSZ álláspontját, tekintettel arra, hogy a törvény a társadalmi közszükségletet ellátó munkáltatóknál írja elő a még elégséges szolgáltatás biztosítását.
A vasúttársaság álláspontja szerint a iskolába és munkába járás biztosítása az alapvető társadalmi közszükségletek körébe tartozik, vagyis a még elégséges szolgáltatásoknak ezt biztosítani kell. A MÁV szerint a VDSZSZ gördülő sztrájkja lehetetlen helyzetbe hozza az utas tájékoztatást. A vasúttársaság a szakszervezet miatt nem tudja értesíteni kellő időben az utasokat, ezért a MÁV kéri a bíróságtól, hogy a gördülő sztrájk alkalmazását a sztrájkjoggal való visszaélésnek minősítse.
Tovább megy a biztonság kérdésében a VDSZSZ
A VDSZSZ az Európai Vasúti Ügynökséghez, illetve az Európai Bizottság közlekedési biztosához fordul, hogy vizsgálják ki a február 1-jén indított gördülő sztrájk idején a vasúti közlekedésbiztonsággal kapcsolatban tett szakszervezeti észrevételek tartalmát - mondta Gaskó István kedden sajtótájékoztatón Budapesten. A VDSZSZ elnöke visszautasította, hogy a miniszterelnök kérésére végzett vasútbiztonsági vizsgálat eddig nyilvánosságra hozott eredményével a szakszervezet állításának szavahihetőségét igyekeznek megkérdőjelezni. A sajtótájékoztatón Gaskó István hangsúlyozta, hogy a február 1-jén indított sztrájkjuk bírósági végzés szerint is jogszerű, követeléseikről a tárgyalásokat folytatják, és ha nem történik előrelépés, akkor legkésőbb február 15-én folytatják a munkabeszüntetést.