Szili Katalin már azt is önmagában fontos eredménynek tartja, hogy a nemzet sorsán gondolkodók összejöttek, ugyanis ilyen konzultációra a rendszerváltás óta nem volt példa. De a házelnök szerint szükség is van a disputára, hiszen a globálkapitalizmus megreccsent, a piac önszabályozásába, az állam visszaszorításának szükségességébe vetett hit elveszett. Szili úgy látta megkerülhetetlen, hogy megalkossanak egy nemzetépítő programot, de még nem most.
A házelnök szerint előbb stabilizálni kell, tisztába kerülni a gazdaság valós állapotával, és az unió válságstratégiájával. Egyébként, konstatálta elégedetten Szili, a kormány mindent megtett, hogy elhárítsa a válság első tüneteit. De, hangsúlyozta a házelnök, a valódi kérdés az, hogy a válságkezelő programhoz meg lehet-e teremteni a politikai együttműködést, hiszen egy ilyen akciótervet másképp nem lehet lemenedzselni. Úgyhogy, summázta Szili, a nemzeti csúcsnak ki kell nyilvánítania, hogy a társadalom egységes fellépést, egyfajta békepaktumot kíván.
Jövő szerdán kerülhet a kormány elé a devizahitelekkel kapcsolatos javaslat, amely nem költségvetési forrásból, hanem a hitelszerződések átalakításával segítené, hogy a törlesztő részletek ne növekedjenek drasztikusan, nyilatkozta Gyurcsány Ferenc a szombati nemzeti csúcs szünetében.
A kormányfő Orbán Viktor Fidesz-elnöknek a tanácskozáson elmondott beszédére úgy reagált: álomnak szép, de hogy programnak valós lenne, az nem derült ki. "Rendes, veretes választási beszéd volt", amely a mostani szituációban nem tudom, mennyit segít rajtunk - jelentette ki.
Gyurcsány Ferenc a tanácskozás szenzációjának nevezte, hogy a teljes munkaadói oldal állt ki a mellett: most nem szabad adót csökkenteni. (MTI)
A terembérleti díj meghaladta a négymillió forintot. A világításra, a kép- és hangtechnikára mintegy kétmillió forintot költöttek. A rendezvényen résztvevők és az újságírók étkeztetésére nyolcszázezer forintot fordítottak, ez fejenként átlagosan mintegy ötezer forintot jelent - tette hozzá. A költségeket teljes egészében a miniszterelnöki kabinet állja.
A tanácskozást az Akadémia négy termében tartják. A kormányszóvivő szerint azért nem az Országházban rendezték meg az eseményt, mert a nemzeti csúcs "teljesen független az egyes hatalmi ágaktól". (MTI)