Az amúgy is vérmes várakozásokat alulmúlva, 5,1 százalékról 4,2 százalékra csökkent az infláció. A Portfolio.hu piaci felmérésének konszenzusa 4,5-4,6 százalékos árindexet vetített előre.
Az infláció látványos mérséklődése két fő okra vezethető vissza: az üzemanyag az olajárak világpiaci zuhanása miatt lesz egyre olcsóbb, az élelmiszereknél pedig immár a múlté a tavalyi durva negatív kínálati sokk, helyette az idei jó termés hatásai dominálnak. E két tényező olyan erősen járul hozzá a dezinflációhoz, hogy emellett még az is elviselhető volt, hogy a KSH most számolta el a gázáremelést, illetve a forint gyengélkedése miatt az iparcikkek körében nem folytatódott az áresés.
Ha nagyon messziről nézzük, igazából a mostani látványos dezinfláció nem annyira nagy meglepetés: ahol Európában eddig megjelent novemberi adat, mindenütt negatív egyhavi árindexet jelentett a hatóság, vagyis a mi -0,2 százalékos mutatónk belesimul az európai trendbe.
Szomszédainknál is dezinfláció van
Szlovákiában novemberben 4,9 százalékos volt az éves szintű infláció az októberi 5,1 százalékos ütem után. Romániában a termékek átlagosan 6,74 százalékkal drágultak a tavaly novemberi szinthez képest, októberben 7,39 százalékos volt az éves szintű infláció. (MTI)
Ennek azonban a fentieken túl van egy igen kellemes, meglepő oka is. A szolgáltatások területén látványos dezinflációs folyamat alakult ki az elmúlt hónapokban, ami novemberben is folytatódott. Mivel ebben a termékkörben az áralakulás egyik fő meghatározója az igen stabil, és a hosszú távú kilátások szempontjából nagyon fontos várakozási tényező, az adat arra utal, hogy tartósan alacsonyabb lehet a pénzromlás üteme.
Ennek fényében nem meglepetés, hogy a maginflációs mutató is csökkent, pedig ez sem az üzemanyagok, sem a nyers élelmiszerek közvetlen hatását nem veszi figyelembe.