Megjelent a Magyar Közlönyben a nyugdíjszámítás módjának változásáról szóló kormányrendelet. A kabinet döntése értelmében változatlan marad az alapelv, hogy a rendszer jövedelemkülönbségeket kiegyensúlyozó, degresszív szemléletű marad. Ez a degresszivitás azonban enyhül, miután megszűnik a legfelső sáv.
Ilyen volt
Eddig havi 174 ezer forintig számították a nyugdíj megállapításánál a teljes jövedelmet, majd sávos elvonás kezdődött: 175 és 198 ezer forint közötti átlagkereset a nyugdíjba már csak 90 százalékon számított, ezt követően 25 ezer forintonként további 10 százalék volt a csökkenés 298 ezer forintig (ahol 50 százalék volt a beszámítási kulcs). Efölött már csak két sáv maradt: 298 és 349 ezer forint között 40 százalékos, afölött 30 százalékos.
Ilyen lett
Az utóbbi sáv szűnik meg ettől az évtől, és változnak a sávhatárok is. Azoknak, akiknek idén állapítják meg a nyugdíját, 202 ezer forintig fogják beszámítani a teljes keresetet, ami 28 ezer forintos emelkedést jelent. A 90 százalékos beszámítás új határa 230 ezer forint lesz, efölött a tavalyi 25 ezer forintról 29-30 ezer forintra szélesednek a sávok (az elvonás lépcsőnként marad 10 százalék).
A felső sáv széle alsó széle így 347 ezer forintra emelkedik, vagyis 2000 forinttal alacsonyabb lesz alacsonyabb, mint a mostani rendszerben a 40 százalékos beszámítás felső határa volt, és további lépcső már nem lesz. Tehát aki 347-349 ezer forintot keresett, annak változatlanul 40 százalékot számolnak, aki viszont 349 ezernél többet, az 10 százalékot nyer.
Jövőre az egész rendszer változik
Azt már most tudni lehet, hogy az idén hatályba lépett nyugdíjszámítási szabályok csak egy évig maradnak érvényben. A szociális tárca honlapján olvasható tájékoztató szerint ugyanis a nyugdíjak és nyugdíjszerű ellátások rendszerének átalakításáról szóló törvény értelmében 2008. január 1-jétől megváltoznak a nyugdíjszámítási szabályok.
A változás a mostaninál sokkal drasztikusabb lesz. Jövőre a nyugdíjalapot már az úgynevezett teljes nettósítással és teljes valorizációval kell meghatározni. Ezzel csökken az induló nyugdíjak átlagos színvonala, ami a kormány hivatalos magyarázata szerint azért jó, mert mérséklődnek a nyugdíjak közötti aránytalanságok.