Koalíciós vita a nyereségadóról
További Magyar cikkek
Régi-új adó
|
A nyereségadó már évek óta állandó szereplője a költségvetési vitáknak. Még az előző ciklusban vezették be, sokan támadták is emiatt a Fidesz-kormányt. Az MSZP és az SZDSZ 2002-es választási kampányának hangsúlyos eleme volt az adónem megszüntetése. Hatalomra jutásuk után be is váltották ígéretüket, és megszüntették a nyereségadót.
Az MSZP azonban tavaly újra felvetette az ötletet, mondván, sok pénzt hoz az államnak. Akkor elhalt a szocialisták kezdeményezése, de az idén ismét a bevezetés mellett kardoskodtak a nagyobbik kormánypártban és a pénzügyi tárcánál.
Az első tervek még 25 százalékról szóltak, ez a nyilvánosságra került javaslatban már 12,5 százalékra mérséklődött. Az SZDSZ-nek azonban így sem tetszik az ötlet. Kuncze Gábor szerint nem csak a tőzsdézőket érintené hátrányosan a régi-új adónem, hanem azt a több százezer magánnyugdíjpénztár-tagot, akiknek így a megtakarításait is megadóztatnák, emiatt pedig kevesebb nyugdíjat kapnának, amikor nyugalomba vonulnak.
A BÉT-nek sem tetszik
Az ötletet egyébként a BÉT elnöke is ellenzi, szerinte az új adó miatt nem folyik be több pénz és árt a hazai befektetőknek. A külföldi intézményi befektetők ugyanis, akik a BÉT-en jegyzett vállalatok és a forgalom 75 százalékát tartják a kezükben, és a nemzetek közötti kettős adóztatási egyezmények miatt mindenképpen változatlanul, maximum 5 vagy 10 százalék osztalékadót fognak fizetni a magyar államnak.
Szalay-Berzeviczy Attila szerint a tervezett rendszer távolságot tart a gazdasági racionalitásoktól, nem ösztönzi az egyéni teljesítményt, a megtakarításokat és az öngondoskodást.