Az országgyűlés elé terjesztett mostani törvénymódosítás arra nem tér ki, hogy a jövőben milyen nyugdíjat kapnak a fegyveres testületek dolgozói, de arra törvényi biztosítékot adnak, hogy az a hivatásos, aki legalább húsz évet lehúzott már valamely fegyveres testületnél, nem járhat rosszul a módosítással.
A fegyveres testületeknél (rendőrség, határőrség, büntetés-végrehajtás, vámőrség, honvédség) tapasztalható szerény fizetésekkel szemben jelentős vonzerőt jelentenek a kedvező nyugdíjszabályok. A kormány által most benyújtott módosítás szerint azoknak a fegyveres alkalmazottaknak, akik 2007. december 31-éig legalább húsz évet ledolgoztak a testületeknél, megállapítják a nyugdíját, ám nem fizetik ki. Majd a tényleges nyugdíjazásukkor dönthetik el, hogy az akkor érvényes szabályok szerint kérik a nyugdíjukat vagy a már megállapított nyugdíjuk kifizetését kérik, amit minden évben megnöveltek a nyugdíjemelés mértékével.
Ha ezt a jogszabálytervezetet egy évvel ezelőtt benyújtották volna, megelőzhette volna a kormány, hogy több ezer nyugdíj előtt álló rendőr, határőr, katona kérje leszerelését. A kormány és a kormányfő ugyan több alkalommal személyes ígéretet tett arra, hogy a nyugdíj előtt állók szerzett jogait nem csorbítja meg a kormányzat, ezeknek az ígéreteknek több ezer hivatásos fegyveres nem hitt. Ráadásul a rendőrség és a határőrség összevonása tovább gerjesztette a nyugdíjkérelmek beadását, annak ellenére, hogy a 2008 januárjára befejezendő folyamat végén az igazságügyi tárca vezetőinek szándéka szerint nem csökken az immár integrált rendőrség-határőrség létszáma.
A törvényjavaslattal több problémája van a Belügyi és Rendvédelmi Dolgozók Szakszervezete főtitkárának. Bárdos Judit szerint a legnagyobb probléma, hogy a jogszabálytervezetet a kötelező egyeztetés nélkül nyújtotta be a igazságügyi tárca a parlamentnek. Így például nem júniustól, hanem januártól él az a szabály, hogy a nyugdíjak értékét a nettó jövedelem után számolják ki és nem a korábbiakban megszokott tb-járulékok nélkül számított "félbruttó" jövedelemből, ami 8-15 százalékos nyugdíjkülönbözetet jelent.