További Magyar cikkek
Első az euró
A pénzügyminiszter szerint hazánk elsődleges célja, hogy hogy 2008-ra teljesítse a maastrichti követelményeket, és 2010-re az euróövezet tagja legyen. Ennek érdekében fogalmazza meg a kormány a gazdaságpolitikai pályát, annak főbb céljait és eszközeit.
A további kamatcsökkentést sürgető tanulmány szerint erősíteni kell a monetáris és a fiskális politika, vagyis a pénzügyi kormányzat és a jegybank közötti együttműködést is az euró bevezetése érdekében. Ez az összhang lehet ugyanis garancia arra, hogy a közös pénz bevezetése a legkisebb növekedési kockázattal járjon. Az MNB és a kormány közötti feszültségek kiéleződésének veszélyeire is kitér az OECD, mondván, korábban azok az ikerdeficit problémájával karöltve a volatilitás növekedését okozták a pénzügyi piacokon, és a későbbiekben a reálkonvergenciát is veszélyeztethetik.
Elég az előnyugdíjazásból!
Az országjelentés kitüntetett figyelmet szentel a költségvetési-államháztartási deficitnek. Az OECD szerint a kormányzati gazdálkodás egészségesebbé tétele az egyik legfontosabb feladat, ennek érdekében a terven felüli bevételeket a hiánycsökkentésre és nem a kiadások növelésére fordítaná.
A szervezet szerint az előnyugdíjazások rendszerének kialakítása és működése nem indokolt, emiatt azt meg kellene szüntetni. Emellett szigorúbb eljárásokat sürgetne az OECD annak érdekében, hogy indokolatlanul ne nőjön a rokkantnyugdíjazás.
A jelentés sürgeti az egészségügyi rendszer átalakítását is. A szervezet szerint a reform során koncentráltan kell foglalkozni a kórházi kapacitások leépítésével és a gyógyszerkiadások sorozatos túllövésének megszüntetésével.
Nem vagyunk elég mobilak
Az OECD szerint a 100 lépés értékelendő reformkezdeményezés ugyan, de a konvergenciapálya betartása mellett egy másik területen is többet vár el a kormánytól. A nemzetközi szervezet nagyobb hangsúlyt fektetne a munkaerő-piaci viszonyok javítására. A szociális ellátórendszer nem ösztönzi a munkába állást, a foglalkoztatottság alacsony, a munkaerő nem mobil - áll a jelentésben.
A szervezet szerint nemcsak a foglalkoztatottak számának növelése fontos, hanem a minőségi munkahelyek teremtése is. A gazdaságnak a magasabb hozzáadott értékű termelés felé kell elmozdulni, aminek a sikeressége nemcsak a befektetők szándékaitól, hanem a magyar szak- és felsőfokú képzés hatékonyságának javításától is függ.
Dicsértek is
A jelentés a felsorolt kritikák ellenére összességében pozitív, ami Koromzay azzal magyarázott, hogy a növekedés szerkezete egészségesebbé vált és a magyar gazdaság felzárkózási pályája fenntartható. A jelentésben erre az évre 4,2 százalékos, jövőre 4,1 százalékos GDP-arányos (a nyugdíjpénztári hatással korrigált) államháztartási hiányt rögzített az OECD. Ebben azonban még a 100 lépésben szereplő és a kormány által megfogalmazott egyéb intézkedések hatásai még nincs benne.