További Magyar cikkek
A Mol-részvények júniusi vásárlása előtt 12 hónapon át tárgyaltunk a Mollal, de ez nem vezetett eredményre – mondta Wolfgang Ruttenstorfer. Ezután vált elérhetővé a korábban Megdet Rahimkulov kezében levő részvénycsomag, amelyre más érdeklődő is volt. Az OMV számára a részvények vásárlása jó befektetés volt, a lépéssel megakadályozták, hogy más szereplő jelenjen meg a Mol kérői között. Ettől függetlenül a hangsúly továbbra is a barátságos közeledésen van, hangsúlyozta a vezérigazgató, tárgyalásokon akarják meggyőzni a Molt arról, hogy az összeolvadás, a közös cég mindkét fél számára értékteremtő lenne.
Wolfgang Ruttenstorfer szerint erről előbb a Mol menedzsmentjét, majd részvényeseit is megpróbálják meggyőzni. Ugyanakkor nem zárta ki, hogy a későbbiekben akár nyílt felvásárlási ajánlatot tesznek. Az OMV szerint a közös cég, mint új, méretét tekintve is lényegesen nagyobb entitás, nagyobb beruházásokra lenne képes, jobban megállná a helyét az európai versenyben.
A vezérigazgató kerülte a fúzió, a felvásárlás vagy egyesülés kifejezéseket. Hangsúlyozta, hogy a Mol és az OMV ötvözéséről, összeadásáról beszél, és éppen a tárgyalásokon kell eldőlnie, hogy ennek módja készpénzes felvásárlás, részvénycsere vagy más legyen. Ugyanakkor kiderült: a leendő közös cégben is legalább negyvenszázalékos tulajdonrészt kellene birtokolnia az OMV mai két meghatározó, közel ötvenszázalékos tulajdonosának, az osztrák államnak és Abu Dhabinak. Budapest azonban az elképzelések szerint második főhadiszállásként szerepel a tervek között.
Nem adjuk fel a terveinket - tette egyértelművé az osztrák vezérigazgató, aki szerint az OMV részvényesei tudják: jó döntés volt, hogy júniusban 10-ről 18,6 százalékosra növelték tulajdonrészüket a Molban, és támogatják a két cég összevonását is. Wolfgang Ruttenstorfer szerint van idő, a konszolidáció két-három évig is elhúzódhat.
Az OMV tulajdonosi struktúrája stabil, az állami tulajdonrész nem idegen az európai energiacégekben, köztük az akár Magyarországon is jelen levő óriásvállalatokban, mint például a Gaz de France-ban - mondta Ruttenstorfer. Szerinte Magyarország ellátásbiztonságát az állami tulajdonrész nem fenyegeti, sőt, a cégek összeolvadásával elérhető növekedés, biztosabb hely az európai piacon, az OMV kitermelési kapacitásai éppen az ellátásbiztonságot szolgálnák. Nem tart attól sem, hogy kívánt tranzakció várható versenyjogi következményei - elemzők szerint Brüsszel nem hagyná, hogy a szűk régió három finomítója, az OMV schwechati, illetve a Mol százhalombattai és pozsonyi üzeme egy tulajdonos kezében maradjon -, az esetleges kényszereladások érdemi veszteséget jelentenének az összeolvadás előnyeihez mérten.