Minden idők második legnagyobb hiányát produkálhatják jövőre az önkormányzatok

2008.10.28. 06:05
Az önkormányzati alrendszer ideihez képest növekvő hiányával számol a 2009-es évre az Állami Számvevőszék (ÁSZ). Becslése szerint az alrendszer deficitje elérheti a 134 milliárd forintot, ami nem sokkal marad el minden idők rekordjától: a legutóbbi országgyűlési választások évében, 2006-ban 156 milliárd forint volt az önkormányzatok hiánya.

Az önkormányzatok 2009-ben 3477 milliárd forintos költségvetési bevétellel számolhatnak, ehhez viszonyítva a hiány mértéke nem jelentős. Ám, ha az államháztartás egészében tervezett 895 milliárd forintos pénzforgalmi deficittel vetjük össze, kitűnik, hogy a települések eladósodása egyre jelentősebben befolyásolja az államháztartási hiány mértékét. A kormány nem véletlenül akarta a közpénzügyi csomag részeként az önkormányzatok eladósodásának gátat szabó kétharmados törvényt is elfogadtatni a parlamenttel, ez a kezdeményezés azonban teljesen elhalt.

A számvevők szerint továbbra sem lassul az önkormányzatok hitelfelvétele, igaz, ezt a luxust a városi és megyei jogú önkormányzatok, valamint a fővárosi kerületek engedhetik meg maguknak. Az ÁSZ adatai szerint a helyhatóságok hosszú távú kötelezettségei a 2004-es 234 milliárd forintról, 2007 végére 620 milliárd forintra emelkedtek. A kötvénykibocsátások az idei év első felében is folytatódtak. Az ÁSZ szerint azért veszélyes a települések eladósodása, mert azt sok esetben felelőtlenül teszik, a hiteleket rosszul használják fel: a 2007-ben ellenőrzött önkormányzatok a kötvénykibocsátásból származó bevételeik 63 százalékát tervezték beruházásokra fordítani, 15 százalék a működési költségekre ment, míg a bevétel 22 százalékát a korábbi hitelek kiváltására használták.

Az ÁSZ korábbi bírálatából kijutott a pénzintézeteknek is, amelyek a számvevők szerint olyan kondíciókkal (például kétéves türelmi idő) folyósították a hiteleket, ami csábított a felelőtlen felvételre. A pénzügyi krízis várhatóan az önkormányzati kötvénykibocsátások dinamikáját is visszaveti, ami szigorúbb gazdálkodásra kényszerítheti a településeket.