Mégis lehet jövőre adócsökkentés

2008.10.16. 12:23
Oszkó Péter, a Deloitte elnök-vezérigazgatója szerint az adócsökkentés elhalasztása nem volt váratlan a kialakult piaci helyzet függvényében, reális lépésnek tartja a kormány részéről a bejelentést. A szakértő ugyanakkor úgy érzi, hogy ha a kormány valóban olyan radikálisan csökkenti a deficitet, ahogy tervezi, akkor már jövőre mérséklődik az államadósság, ami megteremti a lehetőséget egy 2009-es, év közbeni adómérséklésre.

A halasztás idejét nyilvánvalóan a világgazdaság helyzetének és ezzel a magyar gazdaság helyzetének alakulása is jelentősen befolyásolja. Azonban a szakértő szerint ha minden kormányzati lépés a bejelentett módon valósul meg, akkor a tervezett adóváltozásokra még 2009-ben sor kerülhet, arra nem feltétlenül kell 2010-ig várnunk, idézi a Pénzcentrum.hu Oszkó Péter véleményét.

A tervezett lefaragások a költségvetésben nem túlzottak, a külföldi hasonló méretű és gazdaságú országok tapasztalatai alapján bőven van megtakarítási lehetőség. Egy dolog jelenthet problémát, mégpedig az, hogy egy eddig megszokott helyzeten kell változtatni, ami fájdalmas lehet mind a lakosság, mind a politika számára.

Ha a költségvetési megszorítások következtében a kormány valóban képes megvalósítani az alacsonyabb mértékű hiányt mind idén, mind a jövő évre vonatkozóan, akkor az adóváltozások elhalasztásával együtt már majdnem biztosított az államadósság csökkenése. A jelenlegi gond ugyanis az, hogy a magyar államháztartás nagyon nagy mértékben eladósodott, így lényegesen komolyabb hatással vannak a külföldi gazdasági események a hazai helyzetre is.

Az államadósság csökkenésével azonban a gazdaság és a forint kitettsége alacsonyabb lesz, így kevésbé lesz kiszolgáltatva az említett hatásoknak. A lefaragás mindenképpen egy kiegyensúlyozottabb gazdasági helyzetet teremt, így ha nem jön további krízishelyzet, akkor bőven lesz már akár a jövő évben is mód lesz az adócsökkentés megvalósítására.

A reálbérek lefaragásával kapcsolatban egyelőre még folynak a viták az érdekképviseleti szervezetekkel, a munkaadók és munkavállalók esetén is kérdéses, hogy vajon belemennek-e a reálbérek befagyasztásába. Oszkó Péter szerint remélhetőleg van rá esély, hogy a felek megegyezzenek, ugyanis mindenkinek fel kell ismernie, hogy a gazdasági helyzet most kompromisszumos megoldást kíván.

Az új költségvetési törvénytervezet azonban mindenképpen mérföldkő lesz. Tesztelni fogja a magyar politikát: milyen lépéseket tesz a kormány ilyen környezetben, és azt a többi párt mennyire hajlandó kompromisszumkészen elfogadni.