Nehezen áttekinthető az éves költségvetési törvényekben szereplő fejezeti előirányzatok struktúrája. A rákszűrésekre az elmúlt hat évben fordított milliárdokat nem hatékonyan költötték el, a rendszer alapvető átalakításra szorul. A szakiskolai fejlesztés előkészítésekor nem készült előzetes hatástanulmány, s a programra előirányzott összeg nem volt megalapozott, csaknem kétszerese volt annak, amit az évenként jóváhagyott költségvetés 2003 és 2006 között összesen tartalmazott. Ezek a megállapítások az Állami Számvevőszék elmúlt héten lezárult vizsgálataiban szerepeltek.
Hiány és elmaradt fejlesztések
Ahogyan az is, hogy a múlt évben ellenőrzött önkormányzatok 20-40 százalékának volt hiánya 2004 és 2006 között, vagy az, hogy párhuzamosságok és összehangolatlanság jellemző az egészségügyi és szociális ellátórendszer ápolási, gondozási tevékenységére.
Korábban szintén egy ÁSZ-jelentés számolt be arról, hogy az elmúlt évtizedek alatt folyamatosan romlott a vasút műszaki állapota, az elmaradt fejlesztések értéke pedig 2006-ra elérte a 2100 milliárd forintot. A kőröshegyi völgyhídról pedig a számvevők megállapították: az átkelő megépítésére vonatkozó műszaki, gazdaságossági, természetvédelmi és településrendezési megalapozottsága nem volt igazolt, az autópályákra pedig költségbecslés sem készült.
Nyomozás hűtlen kezelés miatt
A kormányzat a rákszűrésekkel összefüggő megállapításokat ugyan vitatja, sok esetben azonban érdemben nem is kommentálja az adófizetők pénzével való helytelen, nem szabályszerű, pazarló gazdálkodást. Szintén az elmúlt 100 nap történéseihez kapcsolódik, hogy, mint arról a Kreatív Online is beszámolt, az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program nettó 400-600 milliós keretösszegű bel-, és kültéri médiavásárlását a következő négy évben egy néhány hónapja bejegyzett cég végezheti.
Ezt megelőzően az FVM Vidékfejlesztési, Képzési és Szaktanácsadási Intézete szintén eredményt hirdetett egy hasonlóan furcsán megpályáztatott, kétmilliárdos média-, pr- és reklámfeladat, illetve egy két és fél milliárdos rendezvénymegbízással kapcsolatos tenderen.
Miután 200 millió forintból néhány hónappal ezelőtt hozták létre a kormányszóvivői internetes portált, ennek körülményeit sem vizsgálhatták még a számvevők. Ezzel összefüggésben viszont hűtlen kezelés bűntett gyanúja miatt a Budapesti Rendőr-főkapitányság Gazdaságvédelmi Főosztálya nyomozást rendelt el.