További Magyar cikkek
Az áramszolgáltató hátralék miatt péntek reggel kikapcsolta az áramot a lábatlani Piszkei Papír Zrt-nél, - mondta el telefonon egy névtelenséget kérő gyári munkás az MTI-nek. Ezzel egy időben szerkesztőségünket e-mailben értesítette az egyik dolgozó, hogy a több mint 400 embert foglalkoztató üzem leállt, mert a cég nem fizeti ki hátralékát az E.ON-nak. Az áramszolgáltató megerősítette az MTI-nek az értesülést, de hozzátette, hogy a vállalat időközben kifizette a tartozását, és még pénteken visszakapcsolják az áramot. A Piszkei Papír Zrt. titkárságát sem az MTI-nek, sem az Indexnek nem sikerült elérnie többszöri próbálkozásra sem.
A dolgozók egyharmadát menesztik
Már két korábbi cikkünkben megírtuk, hogy a cég nagyarányú létszámleépítést hajt végre. A pontos számot november legelején nem közölték. November 3-án a Komárom-Esztergom Megyei Munkaügyi Központ Esztergomi Kirendeltségénél is azt mondták, hogy a Piszkei Papír Zrt. nem jelentett be csoportos elbocsátást. Időközben azonban a cég mégis bejelentette 104 fő leépítését a munkaügyi központnál, és a Kék Duna Rádió, illetve a Gazdasági Rádió információi szerint összesen körülbelül 147 embert bocsátanak el a 431 dolgozót foglalkoztató gyárból. Ennek az első hulláma a bejelentett 104 fő.
A vezetőség az esetről csupán annyit közölt az MTI-vel is, amit október 30-án szerkesztőségünkkel, hogy ahhoz, hogy a cég nyereséges maradjon, bizonyos tevékenységeket vissza kell fogni. Egy, a neve elhallgatását kérő helyi képviselő szerint a cég azért döntött a nagyarányú leépítés mellett, mert a vállalat a világpiaci válság hatására visszaszorítja termelését, és a kereskedelemre helyezi a hangsúlyt. Ezentúl nem a saját maga által előállított papírt csomagolja, hanem nagy kiszerelésben vásárol papírtekercseket, amelyekből csak a végtermékeket készíti el.
Adósság hegyek
A dolgozók viszont úgy tudják, hogy a leépítésnek semmi köze a válsághoz, az csak ürügy, a pénzügyi problémák 3 évvel ezelőtt kezdődtek a cégnél, ahol a dolgozók már fél éve tisztálkodószert, másfél éve pedig munkaruhát sem kaptak. „Fűtés és világítás is csak elvétve szokott lenni, a szomszéd településekről bejárok pedig gyakran a bejáráshoz szükséges bérletet sem kapják meg időben. A létesítményi tűzoltók (akik mind gyári dolgozok) nem kapják meg a havi illetményüket, harminc embernek pedig 15-40 ezer forintokkal tartoznak”, tudtuk meg ezt is az egyik dolgozótól. November 3-án pedig reggel 9-től délután 3-ig víz nem volt az üzemben, mert a cég tartozott a vízszolgáltatónak is. A cég azonban még másnap rendezte tartozásának felét a Hétforrás Kistérségi Vízmű Kft. felé, valamint megegyeztek, hogy ebben a hónapban kifizetik adósságuk maradék 50 százalékát is, mondta el, egy, a neve elhallgatását kérő dolgozó a vízműcégnél, amit Budavári Ákos, az ÁNTSZ Dorogi-Esztergomi Kistérségi Intézetének közegészségügyi felügyelője is megerősítette még aznap.