További Magyar cikkek
Csak az arany
Magyarországon eddig csak az aranykártya volt elérhető. De miért is választ bárki ilyet magának? Leginkább azért, mert lehet mutogatni. Aranykártyánkat lebegtetve valamivel szélesebb lesz a recepciós mosolya és egyből hellyel kínálnak minket a bankban. Presztízsértéke van, és ez sokkal fontosabb, mint a plasztikkal járó szolgáltatások összessége.
Az éves kártyadíj magasabb, mint a dombornyomású, vagy elektronikus kártyáknál, ahol elég évente egy-kétezer forintot kicsengetnünk, aranykártyánál azonban már tizenötezer-húszezer forint körül jár ez az összeg. Persze az sem mindegy, hogy mennyi van a számlánkon, elektronikus kártyánál szinte elég egy őszinte eskü arról, hogy van pénzünk, dombornyomásúnál százezerrel már nyerők vagyunk.
Bank | Éves kártyadíj | Minimum nyitási egyenleg |
Citi | 0 forint | 15 millió forint |
K&H | 20 ezer forint | 1 millió forint |
MKB | 20 ezer forint | 100 ezer forint |
Raiffeisen | 15 ezer forint | 300 ezer forint |
Aranykártyával viszont teljesen más a helyzet, százötven-kétszázezer forintos havi jövedelmet várnak a leendő tulajdonostól, illetve esetenként hárommillió forintot a bankszámlán. A Citibanknál más a helyzet. Ha az ügyfél befektetésekben, betétekben legalább 15 millió forintot tart a pénzintézetnél, automatikusan kap egy aranykártyát, ennek már nincs is éves díja.
A magasabb elvárásokért cserébe az aranykártyák tulajdonosai több pénzt vehetnek fel többször a bankautomatákból, ráadásul kapunk még utazási-, baleset- és poggyászbiztosítást is. Esetenként olcsóbban kölcsönözhetünk autót, vagy vehetünk ki szállodai szobát, ráadásul előfordul, hogy bizonyos szolgáltatásokért (pénzfelvét, sms-értesítés) nem kell fizetni.
Szeretik a bankok
A bankok szeretik ezeket az ügyfeleket, hiszen lényegesen többet vásárolnak, mint a többi kártyabirtokos. Az MKB felmérése szerint a készpénzfelvétel és vásárlás arányát tekintve jelentős különbség van az arany- és a normál bankkártyák között. Az aranykártyákat az esetek felében vásárlásra használják az ügyfelek.
A K&H adatai alapján pedig valószínűleg többet utaznak az aranykártya-birtokosok, hiszen közel háromszor annyi tranzakciót bonyolítanak az országhatáron túl, mint hagyományos kártyával rendelkező társaik. A Mastercard felmérése szerint Európában évente átlagosan 675 ezer forintot költ a dombornyomású kártya birtokosa, 1,2 milliót az aranykártyás, 4,2 milliót a platinakártyás.
Itt a platina
Hozzánk most érkezett meg a platina. Kedden délben mutatta be a HVB Bank az első hazai platinakártyát. Érzékeltetve, hogy ez a termék azoknak szól, akik mocskosul gazdagok, a rendezvényre a Four Seasons Gresham Palace hotelben került sor.
A pénzintézet reményei szerint hosszútávon itthon is elérhet 2-4 százalékos részesedést a típus, többet nem is akarnak. Mindenesetre Európában 4,5 millió platinakártyát értékesített a Mastercard tavaly. A HVB elsősorban annak a kétezer ügyfelének szánja a platinakártyát, akik tagjai a bank Prémium osztályának. Ők összesen 72 milliárdot forintot tartanak a bankban, fejenként átlagosan 36 milliót, és bizonyára értékelni fogják a szolgáltatásokat.
A platinakártyával még többet költhetünk, mint az arannyal, az éves díj azonban nem lényegesen magasabb: első évben húszezer, majd huszonötezer forintba kerül a lap, a kártyához kapcsolható minimális hitelkeret egymillió forint lesz. Ha valaki elvesztené a kártyáját, két órán belül készpénzhez juthat, és pillanatokon belül új lapot kap, bárhol a világon.
Ami fölötte van
A kártya tulajdonosa kiterjedt szolgáltatói hálózatnál érvényesítheti a platinával járó előnyöket: például 30-50 százalékos kedvezménnyel vehet ki ötcsillagos szállodai szobát. Partner egyebek között a Le Meridien és a Hilton, ráadásul a kártya felmutatása után nem csak olcsóbban szállhatunk meg, de adott kategórián belül a legjobb szobát kapjuk. További szolgáltatás, hogy a kártyával beléphetünk elit golfklubokba is, még akkor is, ha nem vagyunk tagok.
Európa azonban már továbblépett, sokaknak a platina is kevés, ezért a Mastercard pár országban már piacra dobta a World Signiát. Tavaly összesen 45 ezer darabot adtak ki belőle. Tulajdonosaik jellemzően arra használják a hitelkeretet, hogy repülőt béreljenek, ha befektetéseik miatt épp nincs szabad pénzük. A költési limit tízmillió forint, a tulajdonosok minden esetben a VIP várót használhatják a reptereken, ráadásul első osztályú orvosi-, jogi-, utas-, gépjármű- és poggyászbiztosítás is jár a kártya mellé.