Pofonok előtt a régió – újra bezzegország lehetünk?

2007.03.23. 15:51
A következő egy évben Lettország és Románia legalább egy nagy hitelminősítőtől kaphat konkrét leminősítést. Rajtuk kívül az észtek, a litvánok, a szlovákok és a bolgárok is legalább egy kilátásrontásra számíthatnak a három nagy nemzetközi intézmény egyikétől – jósolja friss térségi elemzésében a Danske Bank. A tíz vizsgált ország közül összesen hat esetében inkább kedvezőtlen, kettő esetében inkább kedvező irányú lehet a hitelminősítői lépés. Hazánk Csehországgal együtt végre nem a negatív, hanem a pozitív hősök közé kerülhet. Magyarország eddigi szerepét Lettország veheti át.

A Danske Bank elemzői a fontosabb makrogazdasági adatok és a hitelminősítői gyakorlat figyelembe vételével modellt állítottak fel, hogy a három nagy nemzetközi intézmény (Moody's, S&P, Fitch) hitelminősítéseiről véleményt tudjanak mondani (helyesen, alul- vagy felülminősítenek-e), illetve azért, hogy a következő egy év várható hitelminősítési lépéseit előre tudják jelezni. A kilátások azt sugallják, hogy csak a lengyel és a szlovén besorolás, illetve maradhat változatlan 12 hónapos időtávon. Az országok jelenlegi és várható besorolásait és kilátásait az alábbi táblázat alapján érdemes áttekinteni.


Baltiak lefelé

Észtországgal kapcsolatban a legnagyobb kockázatokat a gazdasági túlfűtöttségben és a fiskális politika lazulásában (választási ígéretek végrehajtása) látják a Danske Bank elemzői. A magas folyó fizetési mérleg hiánya miatt Lettországgal kapcsolatban a leginkább pesszimisták. Számukra legalább két leminősítés (S&P és Fitch) és egy kilátásrontás (Moody's) várható az elemzők szerint. Bár Litvánia külső egyensúlyi problémája is jelentős, náluk várhatóan "csak" kilátásrontást hajt végre a Moody's és a Fitch.

A visegrádi négyek tartják

Lengyelországban a politikai kockázatok mellett az infláció emelkedése és a folyó fizetési mérleg hiányának mértéke az a tényező, amely lefelé irányuló kockázatokat jelent. Ezek intenzitását azonban nem értékelik olyan erősnek a Danske elemzői, hogy akár kilátásrontásra is elegendőnek tartsák őket. A bank saját modellje azt sugallja, mindhárom nagy hitelminősítő kissé alulértékeli Magyarország adósságát. Ennek korrigálásaként az S&P és a Fitch egy lépéssel javíthat a BBB+ besorolás kilátásán (stabilról pozitívra, illetve negatívról stabilra), míg a Moody'snál maradhat a tavaly decemberben adott A2-es besorolás stabil kilátása (ami még így is két fokozattal jobb a másik két minősítő besorolásánál). A magyar besorolásokra és kilátásokra a legnagyobb kockázatot abban látják a koppenhágai elemzők, hogy valóban folytatódik-e a fiskális kiigazítás és a reformok végrehajtása.

Csehország rendelkezik a vizsgált 10 ország közül az egyik legegészségesebb egyensúlyi helyzettel és a leginkább fenntartható gazdasági növekedési kilátásokkal. Az ország adósságát egy fokozattal javítja majd az S&P, illetve saját besorolása kilátását stabilról pozitívra a Fitch. Legalább egy a három intézettől a stabil kilátást negatívra változtathatja Szlovákia esetében – vélik a Danske elemzői, mivel számításaik alapján jelenleg kissé felülminősített a szlovák adósság. A kedvezőtlen irányú lépést fűtheti, ha a 2009-re tervezett szlovák euróbevezetés (amely egyébként egyre valószínűbb) valamilyen ok miatt csúszást szenvedne.

Bulgária és Románia is ronthat

Az újdonsült eurózóna-tagállamnak, Szlovéniának a minősítése stabil maradhat a következő egy évben, míg az új EU-tag Románia és Bulgária adósságbesorolása, illetve kilátásaik inkább csorbát szenvedhetnek a Danske modellje alapján. Bulgária esetében az elemzők szerint a legnagyobb esélye annak van, hogy az S&P a túlzottan nagylelkű BBB+ besorolás (amely két fokozattal jobb a közelmúltban megemelt Moody's és egy fokozattal a Fitch minősítésénél) stabil kilátását negatívra rontja. A főbb kockázati tényezők a hitelminősítésekre a magas és növekvő külső egyensúlytalanság, illetve az EU-tagsággal összefüggő reformkötelezettségek teljesítésének elhúzódása lehetnek.

Romániában a szintén magas és növekvő külső egyensúlytalanság, a gyors hitelkiáramlás és a jelentősen romló politikai környezet a legfőbb kockázat. A Danske elemzői úgy látják, a következő egy évben a Fitch a jelenlegi "BBB"-ről (amely egy-egy fokozattal jobb a Moody's és a Fitch minősítésénél) "BBB-"-ra rontja a besorolást stabil kilátás megtartása mellett. Ezalatt a Moody's a saját Baa3 besorolásának stabil kilátását negatívra ronthatja.