Elfogadták a Robin Hood-adót

2008.11.10. 21:33
Bár a szavazásig kétséges volt a Robin Hood-adó elfogadása, végül az Országgyűlés elfogadta azt hétfőn. Az adó lényege, hogy az energiaellátó- és kereskedő cégeknek nyolcszázalékos különadót kell fizetni. A Mol rövidlátónak nevezte az adót, az energiacégek visszafogják költségeiket, hogy ki tudják gazdálkodni a százmilliós pluszterhet.

Az Országgyűlés hétfőn 190 igen szavazattal, 184 ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta a távhőszolgáltatás versenyképesebbé tételéről szóló törvényt, az úgynevezett Robin Hood-adót, amelynek alapján jövőre 8 százalékos különadót kell fizetniük a nagy energiaellátó és -kereskedő cégeknek.

A törvényjavaslatot az MSZP 188 jelen lévő képviselője, valamint Lengyel Zoltán MDF-es és Gyenesei István független képviselő, önkormányzati miniszter támogatta. Nemmel szavazott a Fidesz jelen lévő 134, a KDNP 23, az SZDSZ 17, az MDF 7 képviselője és 3 független honatya.

Egészen a szavazásig bizonytalan volt a Robin Hood adó elfogadása, mivel az MSZP-n kívül minden párt előre jelezte, hogy nemmel voksol majd. Így a törvényjavaslat elfogadása azon múlt, hányan hiányoznak az ellenzéki padsorokból. Az indítvány elfogadásához ugyanis a jelenlévők ötven plusz egy százalékának a szavazata kellett.

Az októbertől bevezetett új távhő-támogatási rendszert az idén még finanszírozza az elfogadott költségvetés, a tervek szerint jövőre azonban már a Robin Hood-adóból befolyt bevételből fizetik.

A távhőszolgáltatás versenyképesebbé tételéről szóló törvényjavaslat alapján az energiaellátó és -kereskedő cégeknek nyolcszázalékos jövedelemadót kellene fizetniük jövőre, amelyből a kormány évi 30 milliárd forint bevételt vár. A forrást csak távhő-kompenzációra és a fűtési rendszer korszerűsítésére lehet költeni.

A Molnak nem tetszik

A Robin Hood-adó rossz üzenet a mostani és majdani befektetők felé, mivel 50 százalékos társaságiadó-emelést jelent az energiaszektorban – közölte a Mol. A Mol szerint az új adó "rövidlátó, és fenyegetően hat mind a mostani, mind a majdani befektetőkre", valamint diszkriminálja a magas színvonalon működő vállalatokat. Továbbá indokolatlanul versenyhátrányba hozza a hazai cégeket regionális versenytársaikhoz képest.

Az adófizetési kötelezettség a szénhidrogén (kőolaj- és földgáz) kitermelést végzőkre, a kőolajterméket előállítókra, a jövedéki engedélyes kőolajtermék nagy- és kiskereskedőkre vonatkozik, míg a kivételek közé tartoznak az energiaszektor hatósági áras tevékenységei.

Tudomásul veszik

Bakács István, az E.ON Hungária igazgatóságának tagja fölösleges adónak nevezte a Robin Hood-adót, különös tekintettel arra, hogy az adófizetésre kötelezett cégek között számos van, amelyiknek semmi köze a távfűtéshez. Az E.ON Hungária már kiszámolta, hogy az új adó mit jelent a jövő évi nyereségben, de üzleti titokra hivatkozva ezt Bakács István nem árulta el.

Az RWE-EnBW érdekeltségébe tartozó Mátrai Erőmű elnök-vezérigazgatója, Valaska József közlése szerint a társaság tudomásul veszi a négy százalékos szolidaritási adó mellett most kirótt újabb, nyolc százalékos extra adót, de kivonulnak minden olyan területről, amely nem tartozik a társaság szorosan vett tevékenységéhez. Így "önmérsékletet tanúsítanak" az önkormányzatok, a sport és a karitatív szervezetek támogatásában, és visszafogják a PR tevékenységet is. Az elnök-vezérigazgató hozzátette: a munkahelyeket mindenképpen megvédik, az újabb teher miatt egyetlen embert sem akarnak elküldeni. Az, hogy mi lesz a beruházásokkal fejlesztésekkel, tulajdonosi döntés kérdése, így arról Valaska József nem kívánt nyilatkozni.

Csiba Péter, a Dunamenti Erőmű elnök-vezérigazgatója annyit mondott, több 100 millió forintot jelent a társaságnak a Robin Hood-adó. Arra a felvetésre, hogy költségmegtakarítással tudják-e ezt ellensúlyozni, a Csiba Péter azt mondta: ekkora költséget nincs hol megtakarítani, mert ha így lenne, akkor eddig valamit rosszul csináltak volna.

Az E.ON Földgáz Trade Zrt. kommunikációs vezetője, Kuti István azt mondta, hogy a szabályozott piacon elszenvedett veszteségekhez képest a Robin Hood-adó által okozott nyereségkiesés már eltörpül. Az E.ON Földgáz Trade-nek vesztsége keletkezik abból, hogy szabályozott piacon az ár nem minden esetben fedezi a földgáz beszerzési árát. Ugyanakkor az idén szeptemberben megszűnt az a korrekciós tényezőt (IK tényező), amely eddig biztosította az E.ON számára az ilyen veszteség ellentételezését.

Az állami tulajdonú Magyar Villamos Művek (MVM) csoportra semleges a Robin Hood-adó hatása, hiszen a nyereség jó része osztalék, vagy ebben az esetben különadó formájában kerül az államkasszába – foglalta össze röviden Gerse Károly, az MVM stratégiai vezérigazgató-helyettese a társaság álláspontját.