Tavaszig nem jönnek a romániai munkavállalók

2007.01.23. 08:01
A munkaügyi felügyelők idén kiemelten ellenőrzik a külföldiek magyarországi foglalkoztatását. A romániai és bulgáriai dolgozók dömpingjére azonban egyébként sem kell számítani, a szakértők szerint nem ide vágynak az ott élők.

Január óta szabadabb (de nem korlátlanul) a munkavállalás az újonnan csatlakozott EU-tagállamok (Románia, Bulgária) állampolgárai számára Magyarországon, ám tavaszig csak találgatni lehet, hányan akarnak élni ezzel a lehetőséggel. Vajda Boglárka, a szociális tárca sajtóreferense szerint ugyanis csak a mezőgazdasági és építőipari szezon kezdetén indulnak meg a munkavállalók nagyobb számban.

Legkorábban februárban érkeznek be az első összesítések azokról is, akik az itteni munkavállalás mellett döntöttek az év elején. A foglalkoztatók bizonytalanságban lehetnek azzal kapcsolatban, hogy kell-e számítaniuk célzott ellenőrzésekre pusztán azért, mert az új tagok állampolgárait alkalmazzák.

Kiemelt ellenőrzések jönnek

Az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) tájékoztatása szerint 2007-ben kiemelten kezelik a külföldiek magyarországi munkavégzésére vonatkozó szabályok teljesülését. Az eseményen viszont azt a szóbeli tájékoztatást kaptuk, hogy a főfelügyelőség az ellenőrzéseit – például a dél-alföldi régióban – továbbra is elsősorban az idényjellegű munkákhoz igazítja, és nem tervez új vagy fokozottabb ellenőrzéseket a két ország EU-csatlakozása nyomán.

A 2004-es uniós bővítés tapasztalatai szerint egyébként a csatlakozást követő első hónapokban szerény mértékű volt a munkaerő-bevándorlás a régi tagállamokba, majd – főként az álláskínálatról érkező hírek hatására – meglódult az emigráció. A korábbi bővítések idején azonban ennek az ellenkezője történt.

Az ibériai országok 1986-os csatlakozásakor 109 ezer spanyolt regisztráltak Franciaországban, számuk 1994-ben 35 ezer alá süllyedt. A portugál nettó elvándorlás mérlege 1986 és 1997 között 7700 volt, a görög adat 10 ezer. Ekkor már a spanyol trend teljesen megfordult: többen jöttek az EU-tagállamokból (tehát nem csak a hazatérő spanyolok), mint amennyien a határokon túl próbáltak szerencsét.

Egyes szakértők ezzel együtt úgy gondolják, hogy nem várható a romániai munkaerő tömeges megjelenése Magyarországon. Egyrészt mert aki át akart jönni, már korábban megtette, másrészt a munkát keresőknek nem Magyarország az elsődleges célpontja, hanem a nyugat-európai országok.