Lesz szupererős forint, vagy nem?

2007.03.20. 16:16
Amíg határozott bejelentés nem érkezik, a piacon továbbra is evidenciaként kezelik, hogy a sáveltörlés kérdése napirenden van. A kormány és a jegybank közös döntési kompetenciájába tartozó kérdésben a szakértők nagyobb része az árfolyamsáv megszüntetése és a forint szabad lebegtetése mellett van. Ám tény az is, hogy a közel kéthetes, nyilvánosság előtt zajló találgatás nem kedvez a piacot meglepni hivatott lépésnek.

Jelenleg nincs olyan javaslat a kormány és a jegybank részéről, amely a forint árfolyamsávjának eltörlésére vonatkozna - jelentette ki az MTI kérdésére Kovács Álmos, a Pénzügyminisztérium szakállamtitkára. "Az árfolyamsávról a kormány és a jegybank közösen dönt, jelenleg nincs olyan javaslat, amelynek alapján erről tárgyalás folyna" - fogalmazott Kovács.

A szakállamtitkár elmondta: a szaktárca elméletileg egyetért azzal, hogy a lebegő árfolyam jobb az inflációs célkövetés rendszerében. Ugyanakkor az árfolyamsávból adódó korlát a gyakorlatban nem okoz problémát, hiszen a Magyar Nemzeti Bank által kitűzött 2008. évi inflációs cél eléréséhez nincs szükség olyan erős árfolyamra, amelyet a 30 százalékos intervenciós sáv széle akadályozna meg - tette hozzá. "Gyakorlati oldalról nem látunk erős érvet arra, hogy ezt az elméleti problémát a sáv változtatásával kezeljük" - érvelt a szakállamtitkár.

Jelenleg?

Jelenleg az MNB-ben sem készül ilyen javaslat - erősítették meg az Indexnek a jegybank sajtóosztályán.

Mindezen nyilatkozatok alig különböznek az elmúlt két hét hivatalos pénzügyi vagy jegybanki kommentáraitól, amelyek szerint a sáveltörlés nincs napirenden. A piac azonban nem hisz ezeknek a nem túl határozott cáfolatoknak (a forint ma egész nap - a PM-bejelentésnél semmilyen különös megingást sem mutatva - 246-247 között mozgott az euróval szemben), amiben több tényező is szerepet játszik. A sáveltörlés lehetőségét korábban már a monetáris tanács is felvetette opcióként, és bár a jegybank és a kormány korábbi viszonyát tekintve a lépés attól függetlenül esélytelennek bizonyult, hogy a piaci körülmények esetleg indokolták volna, a jegybank szakmai stábja már csak emiatt is rendelkezik a sáveltörlés hatásait elemző szakmai anyagokkal.

Simor András kinevezésével egyrészt változott a kormány és az MNB viszonya - érvelnek a sáveltörlésről szóló egyeztetéseket biztosra vevők. Másfelől a lépést március 2-án, egy szakmai konferencián a kormánnyal az utóbbi időszakban jó szakmai együttműködést kialakító Hamecz István dobta be a köztudatba, alig egy nappal azután, hogy eljött a jegybankból.

A többség üdvözölné

Az azóta eltelt időszakban szinte minden piaci szereplő kifejtette már a véleményét. A döntő többség támogatná és jónak tartaná a lépést, amely az inflációs célkövető monetáris politikát is inkább szolgálná. A tankönyvi álláspont szerint ugyanis ez esetben a jegybank nem kerülhet olyan helyzetbe, amikor a sáv védelme, a kötelező intervenció üti az inflációs célnak alárendelt kamatpolitikát.

A sáveltörlést támogatók véleménye is megoszlik arról, mikor kellene meghozni a döntést. A legcélszerűbb, tiszta forgatókönyv az lehetett volna, ha két, havonta esedékes kamatdöntő monetáris tanácsi ülés közé időzítve jelentik be, úgy, hogy előzetesen nem nagyon szivárognak ki róla hírek.

Nyomás alatt

A sáveltörlés lehetősége önmagában felértékelési nyomás alatt tartja a forintot, a döntés pedig várhatóan további erősödést indukálna, és akár, ha átmenetileg is, a 230-as tartományba nyomná az euró árát.

Éppen ez az, ami veszélyes a lépést ellenzők szerint. A túl erős forint ma nem segíti az exportot, és az amúgy is visszaeső gazdasági növekedés idején az egész magyar gazdaság versenyképességét, növekedési kilátásait rontja. Ami biztos: a jegybank kamatcsökkentéssel veheti elejét a forint túlerősödésének. Ez egyben kötelessége is, amennyiben az inflációs célkitűzés megvalósulásához nincs szükség erősebb forintra. Márpedig nincs, ezt a jegybank is leszögezte, a legutóbbi inflációs jelentés szerint 2008 végére már 3,4 százalékra, azaz a 3 százalék +/- fél százalékos tartományon belülre kerül a pénzromlás üteme.