További Magyar cikkek
A Népszabadság értesülései egybevágnak a Portfolio.hu korábbi információival. Simor a konvergenciatanácsban kedvező benyomást tett a kormányfőre, akkor merülhetett fel a neve. Ezen túlmenően az is jó pontot jelenthetett számára, hogy bábáskodott a CEMI tanácsadó intézet gazdaságpolitikai programjavasalatánál, amely a legmagasabb színvonalú ilyen dokumentum volt az utóbbi időben. A Portfolio.hu jegybankelnök-szavazásán Simor a 12 jelölt közül a negyedik helyen áll. (A listát Hamecz István, a jegybank ügyvezető igazgatója vezeti 3,7-es osztályzattal, őt Bokros Lajos és Surányi György követi, Simor osztályzata 3,12.)
Nemcsak Járai megy
Az új elnök kinevezésével a kormány és a jegybank viszonyában új korszak következhet, ráadásul fél éven belül a jegybank teljes felső vezetése lecserélődhet, hiszen lejárnak az alelnöki mandátumok is. Elsőként Szapáry Györgyé - még februárban. Helyére jogilag még Járai Zsigmondnak kell jelöltet állítania, ám vélhető, hogy megegyezik utódjával ebben a személyi kérdésben. A nyáron Auth Henrik és Adamecz Péter sorsáról, utódlásáról is dönteni kell - emlékeztet a Népszabadság. Igaz, ez már kisebb jelentőségű lesz, hiszen a három új alelnök közül csak egy lesz a monetáris tanács tagja, így 13-ról 11-re csökken a számuk.
Cáfolat innen-onnan
A Népszabadság mai cikke után "automatikusan" jött a válaszreakció a miniszterelnök környezetéből: a Reuters Gyurcsány-közeli forrásra hivatkozva jelezte, hogy Simor csak az egyik jelölt, és még nincs végleges döntés. Ez azt sugallhatja, hogy a verseny még nem lefutott, ám "kötelező" cáfolat is lehet. Hasonlóan nyilatkozott Danks Emese kormányszóvivő is.
Délelőtt Simor is megszólalt: "senki sem beszélt velem (a jelölésemről), csupán a média találgatásáról van szó" - jelentette ki a Reutersnek. Hozzátette: "Sok dologról beszéltem a miniszterelnökkel, beleértve a jegybankot is, de saját jelölésemről nem."
Jó és okos döntés lenne?
Jó és okos döntés lenne - kommentálták elemzők a hírt. Török Zoltán, a Raiffeisen elemzője szerint "nagyon jó választás lenne" Simor jelölése, mert sikeres, elismert üzletembernek tartják a piacon, komoly tapasztalatai vannak a vezetés terén, az pedig nem feltétlenül hátrány, hogy egy leendő jegybankelnök nem kifejezetten karakteres személyiség. Az elemző szerint a piac számára az is pozitív, hogy Simornak sikerült távol tartania magát a pártpolitikától (azaz ellentétben a lengyel helyzettel nehezen lehet Gyurcsányra fogni, hogy elsősorban politikai hátterű jelölést szorgalmazna).
Azzal, hogy konkrétan mennyire mélyek Simor András ismeretei a monetáris politikában, Török szerint nem érdemes különösebben foglalkozni, a jó kommunikációs képesség viszont jelentős pozitívum. A Raiffeisen Bank elemzője alapvetően pozitívan ítéli meg a monetáris tanács elmúlt időszaki munkáját, és Simor esetleges jegybankelnökségével sem számít semmilyen változásra a monetáris politikában. Megjegyezte: túl mesterkéltnek tartja a testület megosztottságának beállítását.
Szakmai körökkel
Vojnits Tamás az OTP elemzője szerint "okos döntés lenne" Simor jelölése, mert elismert szakember, kompetenciáját és menedzseri kvalitásait nem kérdőjelezik meg. Emellett megítélése szerint az is fontos, hogy jegybankelnökként Simor várhatóan jó kapcsolatot tudna ápolni a szakmai körökkel. Az OTP Bank elemzője szerint ezek miatt nem valószínű, hogy a magyar piaci reakciók ezzel a hírrel állnának összefüggésben, ugyanis a Deloitte vezetőjének esetleges jelölése nem indokolna markáns változást a gazdasági várakozásokban. Vojnits megjegyezte: akárki is lesz végül a befutó, a jegybank törvényi céljainak egyértelműsége miatt nem generálhat nagy változásokat a monetáris politikában.
Tóth Gyula, a BA-CA bécsi elemzője szerint az egyetlen gond Simorral a monetáris politikai tapasztalatok hiánya, ám az MNB jó szakértői stábja mellett ez nem jelenthet problémát. A pénzpiacok hiteles jelöltnek tarthatják Simort, véli Nigel Rendell, a Calyon londoni elemzője, márpedig a hitelesség a legnagyobb értéke a jegybankelnöknek.