Bányától féltik a borukat a siklósiak

2008.10.01. 10:07
További mintegy két hektárral bővülhet a máriagyűdi mészkőbánya, miután a város és civil szervezetek által ellenzett terjeszkedést megkapta a zöldhatósági engedélyt, írja a Bama.hu. A robbantásokkal járó beruházás ellen a harkányi gyógyvizet és a villányi borvidéki borturizmust féltők várhatóan tovább fognak tiltakozni. A térségben nem ez az első bányacsata: korábban a borvidék kapujának számító Csarnótán is küzdöttek bányanyitás ellen, úgy tűnik, ők sikerrel jártak.

A dél-dunántúli környezetvédelmi felügyelőség a megismételt eljárásban is engedélyezte a máriagyűdi mészkőbánya bővítését. Korábban már született ilyen döntés, azt azonban a városi önkormányzat és a Zöld Forrás Környezetvédő Egyesület megfellebbezte. Ekkor kötelezték új eljárás lefolytatására a felügyelőséget – ez zárult most le az engedély, szakhatósági véleményekkel alátámasztott, újbóli megadásával, írja a baranyai online lap.

A tiltakozás azonban várhatóan feltehetően sem ér véget, a beruházás ellenzői ismét megtámadják az engedélyt, a protestáláshoz a Bama.hu szerint a város és a kistérségi társulás is csatlakozik majd. A beruházásról így bíróság hozza majd meg a végleges döntést.

A környezetvédők azért ellenzik a bánya robbantásokkal járó bővítését, mert szerintük az a klíma megváltozását, a porszennyezettség megnövekedését vonja majd maga után. Ezek a romló környezeti folyamatok a borturizmus végét is jelenthetik, holott annak fellendítése a villányi borvidéken fekvő Siklós kiemelt fejlesztési céljainak egyike.


Nagyobb térképre váltás

A civilek szerint a robbantások megrepeszthetik a bánya környéki kőzeteket is, ami a harkányi gyógyvíz fő utánpótlási zónájának elszennyeződését vetíti előre. Emellett a robbantások tovább ronthatják a kőfejtő 350 méteres körzetében lévő, már jelenleg is megrepedezett épületeket állapotát, és a robbantásokkal képződő por koncentrációja csak a bányától másfél kilométerre lesz az egészségügyi határérték alatt.

A várható további tiltakozások miatt a bővítést egyelőre nem kezdheti el a bányát üzemeltető Dráva-Kavics Kft.-nek. A cég vezetője, Kerner Lőrinc úgy nyilatkozott a Bama.hu-nak: – A még 1971-ben megállapított bányatelek határain belül jelenleg is folyik az engedélyeknek megfelelően a kitermelés –. Szerint nem befolyásolja a mindennapi munkájukat az, ha a kéthektáros bővítéssel az esetleges fellebbezés miatt várniuk kell.

Nem a máriagyűdi az első bányacsata a térségben. Az Index idén tavasszal adott hírt arról, hogy villányi borvidék nyugati kapujában lévő Tenkes-hegy melletti Csarnótán attól félnek: a hegy oldalában állítólag mészkőbánya és vakolatgyártó üzem épülne. A Baumit nevű, osztrák tulajdonban álló cég vezetője, Illy Gábor akkor lapunk kérdésére cáfolta a csarnótaiak állítását, hogy bárkivel tárgyaltak volna egy ottani beruházás lehetőségéről, bár elismerte: akár a dél-baranyai térségben is lehet a következő gyáruk.

De már biztos, hogy nem lesz: a Bama.hu ugyanis beszámolt arról, hogy a siklósi önkormányzat szerint a Tenkes-hegy a bányászat okozta további környezetterhelést már nem bírná el. Ezért az önkormányzat a rendezési terv módosításával megakadályozza az újabb kőbányák nyitását: a Tenkes-hegyen jelenleg három bezárt bánya és két olyan terület van, ahol már végeztek kutatásokat az esetleges kitermelés megindításához, írja a lap.