Jelentősen növekedett a közérdekű bejelentések száma 2008-ban, az első félévben megközelítette a 7800 darabot, amely az előző teljes évi összes bejelentés 70 százaléka - derül ki az APEH közleményéből, amely az első fél év eredményeit veszi sorra. A legtöbb bejelentés a számla- és nyugtaadási kötelezettség elmulasztásával kapcsolatban érkezett, ellentétben az előző évre jellemző bejelentésekkel, amikor az állampolgárok legnagyobb arányban vagyongyarapodásra hívták fel az adóhatóság figyelmét. Emellett változatlanul nagy számban fordult elő bejelentés nélküli foglalkoztatás, valamint adócsalás, adóeltitkolás miatti bejelentés is. A közlemény arra nem tér ki, hogy a bejelentések mennyire segítették az adóhivatal munkáját, azok alapján hány vizsgálat indult és azok milyen eredményre vezettek.
Az állami adóhatóság az ellenőrzési és behajtási tevékenysége során 518 esetben tett büntető feljelentést. Ezek száma hetedével haladja meg az előző év azonos időszakának adatát. A feltárt 835 bűncselekményben az elkövetési összeg több mint duplája az egy évvel korábbinak, meghaladta a 21 milliárd forintot.
Az APEH az első félévében 144 ezer, az előző évinél közel 22 százalékkal több ellenőrzést fejezett be. A megállapított 281,4 milliárd forintnyi nettó adókülönbözet jelentősen, 43 százalékkal haladja meg az előző évi feltárás összegét.
Az első félévben elvégzett 3706 vagyongyarapodási vizsgálat az előző évben kialakított eljárási rend alapján folyt. Az idei vagyonosodási vizsgálatok közül 2610 zárult megállapítással, és az ellenőrök 24,5 milliárd forint adókülönbözetet tártak fel. Vagyis durván átlagosan 10 millió forintnyi bevallani és befizetni "elfelejtett" adóra bukkantak a revizorok, amikor fülön csíptek valakit.
Kiemelt, új feladat a jogelőd nélkül alakult gazdasági társaságok ötödének 90 napon belüli preventív jellegű vizsgálata. Június végéig összesen valamivel több mint húszezer gazdasági társaság alakult jogelőd nélkül (közel másfélszer annyi, mint az előző három év átlaga). A feladat teljesítésének mérése ezért a 90 napos ellenőrzési határidő mellett permanens csúszással történik. Az előirányzott 20 százalékkal szemben több vállalkozásnál megtörtént a vizsgálat a 90 napos ellenőrzési határidőn belül. Minden tizedik esetben találtak olyat az adóellenőrök, amely mulasztási bírság alapjául szolgált, az ellenőrzések után pedig 240 esetben az adószám felfüggesztése iránti eljárást indítottak el.
Más vizsgálatokat is figyelembe véve, az igazgatóságok összesen 4753 olyan határozatot hoztak, ami az adózók adószámának felfüggesztésére irányult és 5916 adószámot töröltek, ami több mint hat és félszerese az egy évvel ezelőttinek.