Gyurcsány miniszterelnök, Veres pénzügyminiszter és Kóka gazdasági miniszter úr ne öntse ki a fürdővízzel együtt a gyermeket is a lavórból – mondta a BÉT hazai intézményi befektetői találkozóján az Indexnek Szalay-Berzeviczy Attila. A tőzsde elnöke azzal kapcsolatban érvelt, hogy a kormány fogadja el a tőzsde, illetve Befektetési Szolgáltatók Szövetsége és a Befektetési Alapkezelők Magyarországi Szövetsége által még júliusban nyilvánosságra hozott ötpontos javaslatcsomagot.
A javaslatok lényege a befektetések ösztönzése. Szalay-Berzeviczy Attila szerint a kormány az egyébként indokolt stabilizáció közepette sem hagyhatja veszni a tőkepiacot. Növekedésbarát költségvetésre van szükség, amely támogatja a hosszú távú lakossági befektetéseket. Az éppen ezt szolgáló javaslatcsomagról a napokban folytatódik a koalcíós pártok között az egyeztetés. A lakossági befektetések ösztönzése nemcsak az öngondoskodás miatt fontos, több szempontból is makrogazdasági kihatásai vannak. Ma a tőzsde forgalma biztosítja a forintkereskedés, azaz a forintpiac likviditásának harmadát. Azaz, hangsúlyozta az elnök, a tőzsdei befektetések, a tőzsde forgalmának erősítése védettebbé, az ellenkező irányú változás sérülékenyebbé teszi a magyar pénzt.
Befektetők öt pontja
A hosszú távú befektetési számla konstrukciójának hazai bevezetése. Amennyiben a befektető három évig a számláján tartja az eredetileg befektetett összeget és annak hozamait, a hozam mentesül az árfolyamnyereség- és a kamatadó alól.
Ne kelljen 25 százalékos forrásadót fizetniük az ingatlaneladás után azoknak, akik ezt a pénzt a nyugdíjpénztárukba, a nyugdíj-előtakarékossági számlájukra vagy az előző pontban részletezett hosszú távú befektetési számlájukra fizetik be.
A középiskolai pénzügyi oktatás kerüljön be a Nemzeti Alaptantervbe.
Tőzsdeélénkítés: a kormányzat vizsgálja meg annak a lehetőségét, hogy a hazai vállalatok tőzsdére lépését a társasági adón keresztül motiválják; a még privatizáció előtt álló hazai vállalatok esetében, továbbá a hosszabb távon állami tulajdonban maradó társaságoknál is fontolja meg a kormány a tőzsdére bevezetés lehetőségét.
A tőzsdére bevezetett befektetési jegyek a tőzsdei részvényekhez hasonlóan legyenek adóztatva. (A befektetési jegyek jelenleg a kamatadó hatálya alá tartoznak, így a részvényekkel ellentétben a jegyeken elért veszteségek nem állíthatók szembe a nyereségekkel, így csökkentve a fizetendő adó alapját.)