Az SZDSZ feltételeket támaszt Gyurcsány 12 pontjának elfogadásához

2008.10.11. 15:09
Nem megy bele csak úgy Gyurcsány Ferenc tegnap bejelentett, 12 pontból álló, a pénzügyi válságra válaszul sebtében összeállított intézkedéscsomagjába az SZDSZ, a párt ragaszkodik kemény feltételeihez - így lehetne összefoglalni Fodor Gábor pártelnök és Kóka János frakcióvezető mai sajtótájékoztatóján elhangzottakat. Az SZDSZ két prominense azt követően állt az újságírók elé, hogy a liberális gazdasági kabinet megvitatta a pénzügyi válság Magyarországra leselkedő veszélyeit és a kormányfő "gyorssegély-csomagját".

Az SZDSZ nem egységesen kezeli a 12 pontos, egyelőre még javaslathalmazként definiálható, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök által tegnap bejelentett intézkedéspakkot, hanem minden egyes elemét külön vizsgálja és így fog dönteni, amikor a támogatásról szóló kérdés felmerül - válaszolt lapunk kérdésére Fodor Gábor elnök. Hozzáfűzte: a 12 pont néhány eleme tartalmilag jelenleg üres, konkrétumokkal fel kell töltenie a kormányzó szocialistáknak, így jelen formájában még nem elegendő a pakk, az csak tárgyalási alap. Emellett azt várja a liberális párt, hogy a kormány álljon az SZDSZ által megfogalmazott javaslatok mellé.

Fodor kiemelte még, hogy az SZDSZ követendő példának tartja az Egyesült Államok politikai elitjének példáját, vagyis azt, hogy vészhelyzetben össze kell fognia a politikai élet szereplőinek.

Ezekre rímelve Kóka János aláhúzta: a Magyarországot fenyegető, a világ pénzpiaci válságából fakadó veszély nem lehet ürügy arra, hogy a kormány a befektetők megnyugtatásán, egy gyors mentőcsomagon kívül nem csinál semmit, nem szab gátakat az állam túlterjeszkedésének, miközben az adócsökkentést visszavonja. Az SZDSZ ragaszkodik ahhoz egyrészt, hogy az állami túlköltekezésnek gátat vető - és a szocialista kormányra kényszerzubbonyt húzó - kiadási plafontörvényüket két hét alatt elfogadja a parlament, sőt, azon még tovább kell szigorítani.

Az adócsökkentés kormányfő által bejelentett visszavonásába sem nyugszanak bele és a versenyképességjavítás miatt szerintük muszáj enyhíteni az adóterheken. Az SZDSZ belátva, hogy a válság miatt érdemben gyengébb lehet a gazdasági növekedés, az eddig gondolt 400-450 milliárd forintosnál valamelyest kisebb mértékű adócsökkentést és az adócsökkentés tartalmának átdolgozását javasolja - a kiadások hasonló, kissé nagyobb mértékű lefaragása biztosítaná azt, hogy a költségvetési hiány a most bejelentett ütemű és a liberálisok által helyeselt csökkentése ne kerüljön veszélybe. Az SZDSZ azt várja a kormánytól, hogy nevezze meg az idei és jövő évi hiánycsökkentést biztosító kiadáscsökkentés konkrét lépéseit.