További Magyar cikkek
A főpolgármesteri kabinet javaslata szerint két lépcsőben emelkedhetnek a távhődíjak Budapesten. Január 1-jétől az állami díjkompenzáció nélkül 37 százalékkal kell többet fizetniük a távfűtésért a budapesti fogyasztóknak, amihez a fűtési szezon után, április 1-jétől újabb, összességében 8,4 százalékos díjemelés járul. A Főpolgármesteri Hivatal szerint a várható díjkompenzáció nyomán átlagosan csak 6,5 százalékkal drágul a távfűtés a fogyasztók számára - ez januárra vonatkozó adat, a fűtési szezon után kompenzációval együtt is lesz további drágulás, a már említett plusz 8,4 százalék miatt.
Megvonják a kormányzati ártámogatást
A díjemelésről a 2006. novemberi kormányrendelet következményeként kell döntenie a Fővárosi Közgyűlésnek december 14-én. A kormányrendelet értelmében az állami szociális támogatásból a jövőben nem a távhőszolgáltatók, hanem a meghatározott jövedelem szerinti rászorulók részesülnek. Ennek megfelelően a Főtáv Zrt. éves szinten mintegy 14 milliárd forinttal drágábban kapja a távhő előállításához szükséges gázt, ami 2006-ban 44,6%-os díjemelést tesz szükségessé - közölte a Városháza az Indexszel.
Az elmúlt héten a főpolgármester arra kérte a kormányt, tegye lehetővé a kétlépcsős díjemelést, hogy a távfűtött lakásokban élőkre zúduló többletterhek mérsékelhetőek legyenek. A kétlépcsős emelés célja, hogy a téli hónapokban, amikor a legmagasabb fűtésszámlák keletkeznek, kevesebbet kelljen fizetni.
Kétlépcsős emelés
A kormánnyal folytatott tárgyalások eredményeként a távhő ára 37+8,4 százalékkal nő, ez azonban a díjkompenzáció miatt a budapestiek 82 százaléka számára ennél kisebb emelkedést jelent - legalábbis a Városháza becslése szerint. Az egy fogyasztási egységre jutó 93 906 forintos havi jövedelem alatt mindenkinek jár kompenzáció, ennek mértéke jövedelemtől függően változik.
Az érintettek mintegy harmada, 70 ezer család számára kismértékben csökken az ideihez képest a távhődíj, míg 42 ezer háztartásnál 2,6 százalékkal, 50 ezer háztartásnál 6,8 százalékkal, 23 ezer háztartás esetében 10,9 százalékkal nő a díj. Persze mindez csak akkor igaz, ha az államigazgatás képes a díjkompenzációs kérelmek gyors elbírálására. Januárban várhatóan ez még nem lesz így, ezért sok család megdöbbentő számlákkal szembesülhet 2007 első hónapjában. (A támogatást valószínűleg csak februárban-márciusban kapják meg.)
Elvetették a 25+25 százalékot
Korábban felmerült az is, hogy az első emelés a fűtési szezon közepén csak 25 százalékos legyen, és akkor a szezon után is 25 százalékos drágulás lett volna, ám ezt állítólag azért vetették el a Városházán, mert így csaknem 54 százalékos lenne összességében a drágulás.
Az ügy érdekessége, hogy Demszky Gábor a távhődíjemelés két lépcsőre bontását saját sikereként állította be, de már akkor nyilvánvaló volt, hogy a kormány végül nem ad a nagyobb városoknak tízmilliárdos kedvezményt, vagyis a távfűtött lakásokra is ráterhelik a gázártámogatás állami támogatásának csökkentéséből fakadó terheket.
Demszky tárgyalásainak csupán az lett az eredménye, hogy a Főtáv Zrt.-t nem hagyja összeomolni a kormány. Ezzel gyakorlatilag a tömeges nem fizetésre készül a kabinet, nem pedig arra, hogy megakadályozza a háztartások fizetésképtelenné válását, amitől a fővárosi önkormányzat vezetői egyébként tartanak.
41 ezer háztartás
A kormányrendelet értelmében nem jár állami kompenzáció azoknak a háztartásoknak, ahol 93 906 forintos (vagy több) az egy főre eső havi jövedelem. Ebbe a körbe a távfűtött lakásokban élők 18,4 százaléka, 41 841 háztartás tartozik. Ők azok, akiknek ki kell fizetniük a 37 százalékos emelkedést.
Április 1-jétől további 8,4 százalékkal nő a távhődíj, ám ebben az esetben is kevesebbet kell fizetniük a kompenzációra jogosultaknak. Az állami támogatás mellett fővárosi kompenzáció is igényelhető, erre a célra 825 millió forintot támogatást nyújt a Hálózat - Budapesti Díjfizetőkért és Díjhátralékosokért Alapítvány a legalacsonyabb jövedelműek számára.
Annak érdekében, hogy minden jogosult időben megkapja a neki járó kompenzációt, a főpolgármester arra kéri a budapestieket, lehetőleg december 31. előtt töltsék ki és küldjék vissza a Magyar Államkincstár által kipostázott kompenzációigénylő lapot. A Hálózat Alapítvány munkatársai a családsegítő szolgálatokkal együttműködve az űrlapok kitöltésében is segítséget nyújtanak.