További Magyar cikkek
Nem szabad, hogy kizárólag az ár alapján döntsünk a magyar részvények vételéről, az ármozgásuk ugyanis a külföldi nagy piacokét fogja követni az elkövetkező hetekben is. A mélypontok tartósságát pedig jól jelzi, hogy jó néhány tőzsde már a novemberi alját is elhagyta lefelé - erre jó példa az orosz börze. Márpedig az elmúlt napok fényében szinte biztosra vehető, hogy a vezető amerikai és európai indexek visszatesztelik majd a tavaly novemberi mélypontjukat - mondta Herczenik Ákos, a Raiffeisen Bank elemzője.
Hasonló véleményt fogalmazott meg a Napi kérdésére Réczey Zoltán, a Buda-Cash Brókerház elemzője is, aki szerint sem a most megjelenő külföldi gyorsjelentések, sem a közeljövőben várható magyar cégbeszámolók nem hoznak olyan jó híreket, hogy forduljon a piac. Ráadásul erre még ráerősítenek a rossz makroszámok is.
Helykeresős időszak jön
Mindezek alapján pedig jöhetnek újabb mélypontok is - véli Réczey, aki szerint a vásárlási döntés igazából időtáv kérdése, hiszen 4-5 éves távlatban már el lehet kezdeni ezen gondolkodni. Herczenik szerint arra kell felkészülni, hogy egy esetleges emelkedéssel sem egy új bikapiac kezdődik, inkább egy bázisépítésre vagy sávkereskedésre lehet számítani. Ez is inkább az év második felében jöhet el, az első félévben pedig akár újabb mélypontokat is üthetnek a piacok. Ez alapján pedig arra kell készülni, egyáltalán nem biztos, hogy kifizetődő stratégia lesz az, ha valaki megveszi a részvényét és csak három év múlva néz rá.
Jelenleg egyébként a magyar piacon az OTP áll a legközelebb a tavalyi, 2300 forintos aljához, ami az elemzők szerint nem véletlen, így az OTP-nél egyáltalán nem biztos, hogy ez a szint megfogja a papír esését. A vételről azonban nem is a magyar piaci árak alapján kell dönteni, hanem akkor, amikor a vezető tőzsdék tesztelik majd a tavalyi mélypontjukat - hívja fel a figyelmet a Raiffeisen elemzője, aki szerint ez szinte biztosan megtörténik. Az sem biztos azonban, hogy külföldön nem lesznek újabb mélypontok, így aki vétel mellett dönt, veszteséget minimalizáló stopot is állítson be - hívja fel a figyelmet Herczenik.
Semleges ajánlása van a magyar vezető papírokra a Cashline elemzőinek is, így a tavalyi mélypontok közelében sem javasolják vételre a papírokat - mondta el a Napinak Sarkadi Szabó Kornél, a cég vezető elemzője. Sarkadi szerint annak, aki most részvényt akar venni, legalább három évben kell gondolkoznia.
OTP: kockázatos ukrán piac
Azt ugyanis látni kell, hogy az OTP esetében óriási kockázatot hordoz a kihelyezett hitelek bedőlési hullámának lehetősége, ami főleg Ukrajnára igaz, de a többi leányvállalatnál, illetve Magyarországon is nőhet a nem fizető ügyfelek aránya. Mindezt növeli az ukrán politikai kockázat, ahol, ha az államot megmentik is a csődtől, az nem feltétlenül jelenti a magánszektor (lakossági és vállalati devizahitelek) megmenekülését a tömeges bedőléstől, és a bankok tőkemegfelelési előírásai is adott esetben ad hoc politikai döntésen múlhatnak.
Ráadásul világszerte előrejelezhetetlenné váltak a pénzintézetek profitjai, mivel a pénzügyi rendszert a jelentős forrásokkal együtt sem sikerült eddig rendbe tenni. Természetesen ez valószínűleg előbb-utóbb bekövetkezik, de hogy mikor és ez milyen árfolyamot eredményez a bankpapíroknál, lehetetlen megmondani, szektorszinten viszont valószínűleg már az aljához közelítünk. Sarkadi szerint egyébként mivel a pénzügyi rendszer rendbetétele a legfontosabb, valószínűleg ezek a papírok fognak a leghamarabb talpra állni.
Amíg viszont nem érkeznek jó hírek, nem valószínű fordulat, így az óvatosság kell legyen a legfontosabb szempont - hívják fel a figyelmet az elemzők. Különösen igaz ez a magyar tőzsdére, amely nagyon alulsúlyozott piacnak számít.
Sokkal lejjebb is volt a Mol
A magyar piac másik meghatározó papírja, a Mol még mindig mintegy 10 százalékra van a tavalyi mélypontjától, azt azonban könnyen újra elérheti - véli Herczenik. Sarkadi is úgy látja, hogy a Molnál gondot okozhat a zuhanó olajár és az egyre kevésbé rentábilis finomítás, így az olajcég esetében számítani lehet a 2007-es csúcsprofit feleződésére vagy akár harmadolódására is. Így stratégiai szempontból hiába látszanak olcsónak a részvények, ráadásul ugyanez elmondható az ágazat többi szereplőjéről is. Fundamentálisan egyáltalán nem biztos, hogy drágák a részvények, ugyanakkor azt is látni kell, hogy jelenleg a pánik és a pszichológia is sokat nyom a latban a papírok árazásánál - mondta Réczey.
Külön eset ugyanakkor a Richter és a Telekom, hiszen a gyógyszercég esetében a felvásárlási sztori megemlítése is elég lehet ahhoz, hogy ne legyen túl sok eladó a papír piacán, míg a Magyar Telekom esetében lassan elkezdődhet az osztalék beárazása - mondta Herczenik.