Nem fizetik a tévédíjat
A kelleténél kevesebb szálloda-, panzió-, vagy apartmanüzemeltető, valamint kocsmatulajdonos fizette be az áprilistól újra bevezetett tv-előfizetési díjat – legalábbis erre lehet következtetni az APEH-től és a Pénzügyminisztériumtól kapott adatokból. Ennek ellenére az adóhatóság egyelőre nem tudott információval szolgálni arra vonatkozóan, hogy fülön csíptek-e már renitenseket.
50 milliót vártak
A vendéglátóipari, szállodaipari és más kereskedelmi egységekben, valamint nyilvános területen üzemeltetett készülékek után áprilistól ismét fizetni kell a 2002. júliusától eltörölt tévéelőfizetési díjat. Rajtuk kívül minden tévével rendelkező magánszemélyt is terhel ez a kötelezettség, de az állam helyettük befizeti a díjat a Műsorszolgáltatási Alapba.
Ez alapján havonta jelenleg készülékenként 1741 forintot kellene leszurkolniuk a szállodásoknak és más szálláshely-kiadóknak, kocsmaüzemeltetőknek. A pénzügyi tárca arra számított, havonta 50-75 millió forint bevétel jöhet össze ebből, ám az eddigi két fizetési hónapban, májusban és júniusban csak 32-32 millió forint folyt be az államkasszába. Ennek ellenére a PM azt mondja, hogy a szám az előrejelzésével összhangban van.
Más számok is arra utalnak, hogy több érintett kibújik a fizetési kötelezettség alól. Az APEH statisztikái szerint összességében 1700-1800 társas vállalkozás és ennél valamivel több egyéni vállalkozó fizette meg a sarcot. A pénzügyi tárca kalkulációi szerint azonban 2000-2500, a bevétel döntő részéért felelős, zömében vélhetően társas vállalkozási formában működő kereskedelmi szálláshely-szolgáltató egységnek kellene lerónia a díjat. Ehhez még jönnek az egyéb adóalanyok is, amelyek száma nehezen becsülhető.
Jövőre nem lesz türelmi idő
Az európai összehasonlításban kiugróan magas díj önmagában nem vezetett a szobaárak emeléséhez – mondta el az Indexnek Kovács István, a Magyar Szállodaszövetség titkára. A Romániára és Bulgáriára nem kiterjedő felmérésük szerint az EU-ban több helyen egyáltalán nem kell ilyen tételt fizetni, Ausztriában pedig csak egyetlen készülék után kell, függetlenül attól, hogy az egész szállodában összesen mennyi televízió van, s van olyan ország is, ahol átalányt kell leróni.
A pénzügyi tárca lapunk kérdésére adott válasza azt sugallja, hogy jövőre már egész évben kell a díjat utalni az APEH-nek, nem csak áprilistól. A minisztérium azonban többet nem árult el, arra hivatkozva, a költségvetési tervezés még nem tart abban a stádiumban, hogy konkrétumok merüljenek fel. Így azt sem tudni, hogy emelkedik-e a díj vagy szélesedik-e az érintettek köre.