Virsli szilveszterre: kutyának vagy embernek?

2007.12.31. 09:45
Egy átlagos hónaphoz képest 70-100 százalékkal több virsli fogy decemberben, leggyakrabban a hipermarketekben és diszkontokban szerzik be, de a henteseknél is kétszer annyian vásárolnak ilyenkor. A legolcsóbb virsli kilójáért kétszáz forintot sem kellett volna fizetnünk, de az az eladó lebeszélt róla. Szilveszteri virslikörkép.

Az első meglepetést az Auchan okozta, huszonhetedikén itt kezdtük a virslikörutat. Ahol karácsony előtt még játékok, szaloncukrok és elvétve mikulások voltak kihelyezve (a legjobban promotált termékek helye), ott most vaságyakat, matracokat és rengeteg tisztítószert találtunk. A hátsó traktusban ott voltak még a pezsgők, illetve a borok, sőt két nagyobb hűtőládát is találtunk, tele virslivel, ám valamilyen megfontolásból (talán arra gondolhattak a hipernél, hogy karácsonykor mindenki kihízta az ágyát, és lezabálta a fehér ingjét) sokkal frekventáltabb pozícióba kerültek más, az ünnepekhez nem kapcsolódó termékek.

A virslifelhozatallal egyébként nem volt probléma, igazi, mangalicavirslit is vásárolhattunk 1999 forintért a pultból (ez volt a legdrágább natúr az áruházban), de ha nem akartunk volna sokat költeni, a legolcsóbb választásnak a Kárpáthús baromfis terméke bizonyult, amely kisebb, dundibb, viszont a mienk lehet mindössze 349 forintért.

A virsli története

Az első virslit Bécsben készítette egy Johann Georg Lahner nevű hentes 1805. október 15-én. Lahner kétféle húst kevert össze, sertést és marhát, az ebből készült masszához sót, egyéb fűszereket és vizet adott, majd kézi töltővel juhbélbe nyomta. A legenda szerint rövid idő alatt nagyon népszerű lett a virsli, még maga a császár is rendszeresen hozatott magának belőle egy közeli vendéglőből. Forrás: National Geographic

Kicsit féltünk, hogy a Tescóban is hasonló akciókkal találkozunk, és ott is ágyakkal halmoznának el. Nem így történt, pezsgők, dudák, sípok várták, hogy bálba vigyük őket. A saját márkás Tesco gazdaságos virslit 179 Ft/kg-os áron adták, amivel a mezőny legjobbjai lettek (vasárnap még ennél is olcsóbban, 119 forintért). Mikor éppen ezeket vizsgáltuk (semmi különöset nem láttunk egyébként, sem az összetevők, sem a külalak nem utalt arra, hogy baj volna), egy kék pólós teszkós szólított meg bennünket: "kutyának lesz?" Mikor nemmel feleltünk, azt javasolta, ha tehetjük, áldozzunk rá kicsit többet, alig "száz forinttal drágább a másik virsli, ami legalább ehető". Még azt is megmutatta, merre találjuk. Ezen felbuzdulva a legdrágábbat kezdtük keresni, amikor újabb nem várt fordulat következett be: A 2316 forintos Wiesbauer bécsi hosszú virsli öszetevőinek sora így kezdődik: "sertéshús, jég, marhahús, szalonna".

Érdekes módon a CBA-ban találtunk olcsóbb virslit, mint az Auchanban, viszont drágábbat nem. Itt a legkevesebből akkor jöttünk volna ki, ha a no name baromfi virslit választjuk 239-ért. A legdrágább a CBA saját márkás terméke volt, 659-ért. A legnagyobb sor is ebben az üzletben volt a húspultnál, mindenki virslit akart, mindenki sokat. Egy idős asszony 12 párat kért, ugyan ő nem szereti, "de az uram majd' megdöglik érte", mesélte lelkesen. Náluk minden héten háromszor van virsli, és ha nincsenek ünnepek, olcsóbban hozzá lehet jutni.

Miből készül a virsli?

A virsli alapjában véve húsból készül(ne), de van benne víz, szalonna, továbbá egyéb maradékok, mint például sertésbőrke. A legtöbb virsliben van szója is, minél olcsóbb, annál több. Elmaradhatatlan a só és a bors. És természetesen a különböző aromák, tartósítószerek, ízfokozók.

A legkülönbözőbb "konstrukcióval" a Real Élelmiszer szolgált, náluk ugyanis a védőgázas és a pultból kiadott termékeken kívül "házilag előcsomagolt" virslit is lehet venni, olcsóbban, mintha a pultból adnák. Különböző mennyiségű (egy- és másfél kiló közötti) virslit zacskóztak be a húspultban árultak közül, ezeket adják kicsit olcsóbban, mintha azonos súlyút kérnénk az eladótól. "Bár sokan érdeklődnek a drágább termékek iránt is, maximum két párat vesznek, és inkább a védőgázas füstliket ", panaszkodott az egyik hölgy, amikor a vásárlási szokásokól kérdeztük. A drágább termék az 1899 forintos Délhús roppanós volt, a legolcsóbbakat 549 forintért lehetett hazavinni.

A legkevesebb virslivel a Plusban találkoztunk, ára négyféle terméknek volt, valójában azonban mindössze három csomagot figyeltünk meg a polcokon, ezekből kettőt éppen akkor kapott le egy 80 év körüli néni, "ugye megérti kedves, nekem nehezebb elmenni a másik boltig, mint magának", mondta. A Kiírás szerint a legdrágább a Sága Füstli volt, 1629 forinos árával, míg a legolcsóbb a kilós kiszerelésű (amúgy két, félkilós csomag összekötésével érték el) 329 forintos Maks virsli.

A pestszentlőrinci piacon 1799 forint volt a legdrágább virsli kilója, amit "már ehető állapotban" árulnak, "ettől garantáltan nem leszünk rosszul, ha nyersen fogyasztjuk". A legolcsóbb 399 forint volt, de "az is nagyon finom, csak több benne a szója".

Az utolsó pillanatban

December legvégén különleges kedvezmények is várják a vásárlókat – jelezték olvasóink. Az óbudai Auchan 99 forintért adja a sertésvirsli kilóját. A Cora pedig már tegnap 139-ért próbált megszabadulni a készletektől.