További Magyar cikkek
Továbbra is kihalt Budapest három fő pályaudvara, a Déliből 15 vonat indult és 11 érkezett csütörtökön, a Keletiben 04.20 óra óta nincs vonatközlekedés – ez a reggeli helyzetkép a fővárosban- A Nyugati pályaudvarra 7.00 órakor érkezett egy vonat Vác felől, majd 10 perccel később indult vissza. Az legkevesebb utas a Déli pályaudvaron várakozott, itt 4 pénzár üzemelt, a Keletiben csak egy pénztár volt nyitva csütörtökön reggel, az információs ablaknál sokan érdeklődtek a járatindulások felől, őket inkább a buszpályaudvarokra irányították. A Nyugati pályaudvaron az MTI tudósítója nem talált nyitva tartó pénztárt, utasok egy csoportja fél hat óta várakozik a peronon, de semmilyen információt nem kaptak a vonatindulásokat illetően.
A nyíregyházi MÁV-pályaudvaron az utóbbi napokhoz képest több volt az utasok száma csütörtök délelőtt. Smid Norbert, a MÁV térségi kommunikációs vezetője közölte: az utazók tudják, hogy éjjeltől javult a közlekedési lehetőség, szinte minden vonalon elindult egy szerelvény, a szabolcsi megyeszékhelyről elment egy személyvonat Szerencsre és Vásárosnaményba, s indult egy gyorsvonat Budapestre is Debrecen, Püspökladányon át.
A térségben a forgalmi szolgálattevőknek már csak a kis százaléka sztrájkol, így akár már a menetrendszerinti közlekedést is tudnák biztosítani, a jegy- és kocsivizsgálók szinte száz százaléka viszont továbbra is kitart a munkabeszüntetés mellett. Huba Péter, a Szabolcs Volán Zrt. személyforgalmi igazgatója arról tájékoztatott, hogy a MÁV-START megrendelésére vonatpótló autóbuszok közlekednek a Nyíregyháza-Záhony és a Tiborszállás-Mátészalka útvonalon. Az autóbuszokon a vasutassztrájk miatt több az utas Szabolcsban, főként Nyíregyháza és Mátészalka térségében, ahol még jelentősebb az ingázók száma.
A Szabolcs Volán Zrt. járatain egyébként csütörtöktől a munkabeszüntetés befejezéséig elfogadják a MÁV-START által kiadott bérleteket és arcképes igazolványokat Újfehértó, Téglás, Nagykálló, Gávavencsellő, Görögszállás, Nyírtelek, Rakamaz, Tokaj, Nyírbogdány, Demecser, Kék, Pátroha és Nyíregyháza között. A nyíregyházi MÁV-állomáson lévő kereskedelmi egységek szinte mindegyike nyitva volt, majd később több bezárt, mert nincs vevő. A kereskedők - mint azt a távirati iroda munkatársával közölték - jelentős forgalomkiesésre számítanak, de szolidárisak a sztrájkolókkal, mert "a nagyobb jövedelem több vásárlást jelent".
A zalaegerszegi vasútállomáson napok óta szinte teljesen szünetel a vonatközlekedés; utasok többnyire a buszok indulására várakozva, melegedőként használják a pályaudvart. Hivatalosan helyben senki nem nyilatkozhat, sem a vasúti, sem a szakszervezeti vezetők részéről, így mindössze annyi tudható, hogy főként a jegyvizsgálók munkabeszüntetése miatt nem járnak a vonatok a zalai megyeszékhelyen. A pénztáraknál szerzett információk szerint csütörtökön reggel egyetlen vonat sem indult vagy érkezett Zalaegerszegre, érdeklődők pedig már csak elvétve térnek be a vasútállomásra.
Zalában két nap óta fogadják el a vasúti bérleteket az autóbuszokon is, de emiatt egy-egy járaton alig néhány utassal kellett csak többet szállítaniuk a Zala Volán járműveinek - közölte a cég személyközlekedési üzletágának igazgatója. Busa Csaba az előző napok tapasztalatát is összesítve elmondta: mentesítő buszokra csak Nagykanizsa és Budapest között volt szükség a megnövekedett utasszám miatt, de a megyén belül nem volt annyival több utazó, hogy újabb buszokat kellett volna indítani. Békéscsabáról napok óta először IC-vonat indult a fővárosba csütörtökön reggel. A reggeli gyors ugyan egy órás késéssel, néhány perccel nyolc óra előtt indul és Szolnokig a vasutasok szerint biztos, hogy eljut, ám a tervek között szerepel Rákos is. A szerelvényen ugyanakkor alig van utas, hiszen biztos információval nem tudnak szolgálni a kalauzok. Működik ugyanakkor a Békéscsaba-Szeged vonal, igaz csak Rókus állomásig. A Körös Volán Zrt. viszont megállapodott a MÁV-Starttal, így csütörtök hajnal óta a helyközi buszokon elfogadják a MÁV bérleteket.
Csütörtökre virradó éjszaka a forgalomirányítók közül 1567-en vették fel a munkát, 123 vasutas sztrájkolt - közölte Kavalecz Imre, a MÁV Zrt. sajtófőnöke. A MÁV-START Zrt. személyszállító cég által éjszakára kivezényelt mintegy 800 dolgozó 15 százaléka sztrájkolt.
Szerdán 500 tehervonat közlekedett, ami jelentős javulás az előző napokhoz képest - közölte a MÁV sajtófőnöke. A személyszállító vonatok 40 százaléka indult el, azaz csökkent a sztrájk és nőtt a vasúti közlekedés - tette hozzá Kavalecz Imre.
Nincs megegyezés
A negyedik napja sztrájkoló VDSZSZ továbbra is azt követeli, hogy a minden vasutas kapjon nettó 250 ezer forintot a MÁV Cargo privatizációs bevételéből, illetve 10 százalék többlet-bérfejlesztést kér a megajánlott 6,9 százalék mellett a kiszervezett MÁV-társaságok, a MÁV-START Zrt., a MÁV-Trakció Zrt., illetve a MÁV Gépészet Zrt. munkavállalóinak.
A vasúttársaság álláspontja szerint a szakszervezet követeléseinek nincs jogi, szakmai, gazdasági alapja. Az álláspontok a legutóbbi tárgyalásokon egyáltalán nem közeledtek egymáshoz a felek értékelése szerint.
A MÁV csütörtökön - ha meglesznek hozzá a feltételek - viszonylag kiszámítható közlekedést szeretne biztosítani Budapest és az elővárosok között, valamint a távolsági forgalomban.
Az elővárosokban általában 1,5-2 óránként járnak a vonatok, a vidéki regionális forgalomban általában 3 óránként. Nemzetközi vonatok továbbra sem várhatók, mert a MÁV-Start Zrt. tájékoztatta a külföldi vasutakat, hogy a VDSZSZ sztrájkja miatt nem garantált a közlekedés a teljes útszakaszon - mondta Kavalecz Imre.
A reggel 7 órás műszakváltás után derül ki, hogy a munkába lépők segítségével milyen mértékben sikerül megszervezni a csütörtöki közlekedést - tette hozzá a sajtófőnök.
A VDSZSZ és a MÁV Zrt., illetve MÁV-Start személyszállító cég képviselői között szerdán nem született megállapodás sem a bérkövetelésekkel kapcsolatban, sem a sztrájk idejére nyújtandó elégséges szolgáltatásról. A következő tárgyalást pénteken tartják.