Varga: Ne osztogasson a kormány

2007.09.21. 14:02
Üdvözítő lenne, ha a konvergenciaprogram teljesülne, és a költségvetési kiigazítás 2009-2010-re befejeződne – jelentette ki Varga Mihály volt pénzügyminiszter a Magyar Közgazdasági Társaság vándorgyűlésén. Ugyanakkor hangsúlyozta: ki kell tűzni az euróbevezetés céldátumát.

Ha a magyaroknak Mohács kell, most az a kérdés, hogy előtte vagy utána vagyunk-e – mondta a Fidesz gazdasági kabinetjét vezető Varga Mihály. A közgazdász vándorgyűlésen tartott előadásában a politikus azt mondta, kezd elülni a csatazaj, most a károkat próbáljuk felmérni. Magyarország egyetlen konvergencia kritériumot sem teljesít, az államháztartási hiány nagysága bőven meghaladja a régiós átlagot, a növekedési ütemben ugyancsak lemaradtunk. Ugyanakkor a kiigazítás első eredményei már látszanak, és a korábban teljesen elveszett gazdaságpolitikai hitelesség is kezd visszatértni.

Az állam elnyom

Varga Mihály szerint nem igaz az közkeletű állítás, hogy Magyarországon van egy rosszul működő államháztartás és egy jól működő magán gazdasági szektor. Az állam elnyomja a gazdaságot, mert az rossz mutatók miatt a térségben jellemző 2-3 százalék helyett 8 százalék közelében van a kamat, magas az infláció, ezt pedig mindannyian megfizetjük, a vállalatok egyebek között versenyképességük romlásával is.

Varga Mihály szerint éppen ezért üdvös lenne, ha a kormány végrehajtaná a konvergenciaprogramot, és 2009-2010-re befejezdőhetne a kiigazítás. Ugyanakkor, az első eredmények mellett szerinte máris akadnak aggasztó jelek: a kormány felfelé módosította az inflációs prognózist, ezzel máris 65 milliárd forintos forrást teremtett a jövő évi költségvetésben, de az egészségügyi kasszában az idén keletkezett többletet is azonnal szétosztották.

Az ellenzéki politikus elismerte: ma nincs itt az ideje egy átfogó adócsökkentésnek. Ugyanakkor jelezte, célzott, a középvállalkozásokat segítő, illetve az élőmunka terheit általában csökkentő adómódosításokra ma is szükség lenne.

Kiadási plafonok kellenek

Éppen erre való tekintettel a Fidesz kiadási plafonok bevezetését javasolja a költségvetésben. Ez azt jelentené, hogy előre rögzítik, adott terület kiadásai mennyivel nőhetnek, és ezt akkor sem lehet túllépni, ha a gazdasági növekedés egyébként nagyobb pénzosztást is lehetővé tenne – Varga Mihály szerint ennek különösen a választásokat megelőző időszakban lehet jelentősége.

A Fidesz gazdaságpolitikusa – jelezve, hogy ennek lehetőségéről pártján belül sincs egyetértés – emellett korlátozná az önkormányzatok hitelfevételi lehetőségét, és rendezné azok működési és felhalmozási kiadásainak elválasztását. Varga Mihály szerint ma akár ppp-s, akár uniós projektek esetében az önkormányzatok jelentős része hitelfelvételben látja a szükséges önrész biztosításának megoldását, követhetetlenné vált az államháztartás ezen alrendszerének eladósodottsága.

A költségvetési fegyelem megerősítése érdekében Varga megismételte, hogy tavaly ennek érdekében tettek javaslatot a háromtagú költségvetési tanács felállítására. A koalíció által ehelyett szorgalmazott költségvetési hivatal létrehozása ugyan "nem ördögtől való ötlet" szerinte sem, részt vesznek az erről folyó megbeszéléseken, de hangsúlyozta, komoly kétségeik vannak annak hatékonyságával kapcsolatban, már csak az új szervezet létrehozásának időigényessége miatt is. Hangsúlyozta ugyanakkor: az ÁSZ ma is ellenőrizhetné a költségvetés tervezését, ha nem három napot biztosítanának számukra a törvénytervezet véleményezésére.