Miért lesz 1200 forint az OTP?
További Pénz beszél cikkek
- Ítéletet mondtak Magyarországról, magyarázkodott a kormány, most ütik a forintot
- 2025: tétre, helyre, befutóra – hogy alakul a részvénypiac jövőre?
- Új időszámítás jöhet a kormány lakáspolitikájában, megvannak a részletek
- Történelmi lehetőség: így szerezhet részesedést egy magyar bankban
- Nagy Mártonék történelmi megállapodásról beszélnek, így nézhet ki a magyar álomfizetés
A blogról
A Bank of America legfrissebb elemzésében 2318 forintról 1222 forintra módosította az OTP célárfolyamát. Ezek az értékek a technikai elemzést használóknak már régóta ismerősek, ezért felmerül a kérdés, hogy mennyire szükséges a közgazdasági hókusz-pókusz ahhoz, hogy valakiben kirajzolódjon egy elképzelés az árfolyamok lehetséges alakulásáról.
Persze a technikai elemzést is tanulni kell, de könnyebben, gyorsabban elsajátítható, mint a fundamentális elemzés, nem beszélve arról, hogy az erőforrás- és információhiányos kisbefektető számára jobban is használható.
Az nem kérdés, hogy az OTP sokkal többet ér, ha fordul a befektetői hangulat, de most rozsdás szögre térdepeltették a spekulánsok a bankot a vélt kockázatok miatt. Aki tehát esetleg nem tudná pontosan, hogy hány milliárd euró friss tőkére van szüksége az OTP-nek az elkövetkező hány évben, meg mi van, ha Ukrajna a pénzügyi csőd szélére sodródik, az nézzen a grafikonra.
Látható, hogy a tavaly novemberig lezajlott nagy hisztéria 2300 forintnál ért véget, majd jött egy időszak az év végétől, amikor az árfolyam egy ezer forintos sávban jött-ment, 3200 és 2200 forint között. A sávoknak az a jellemzőjük, hogy nem maradnak örökké sávok. Ha valamilyen irányba kitör az árfolyam egy ilyen oldalirányú csatornából, akkor a számtalan múltbéli példa alapján arra lehet következtetni, hogy legalább akkora utat tesz meg az árfolyam a kitörés irányába, amekkora a sáv magassága. Az OTP esetében ez hozzávetőlegesen ezer forint. Vagyis ha az árfolyam meglódul lefelé – elhagyva a többször is meglátogatott 2200 forintos szintet -, akkor jó eséllyel meglátogatja az 1200 forintos mélypontot a kurzus, komoly fejtörést okozva ezzel a menetközben alkalmi vételt sejtőknek (köztük magának a banknak is), akik folyamatosan veszik az egyre olcsóbbnak tűnő részvényeket.
Nos, innen olyan ismerősek az elemző célárfolyamai. Ő persze nem dolgozhat kerek számokkal, mint én. Ha rosszindulatú lennék, mondhatnám, hogy érzékeltetendő az analízisbe ölt munkaórák százait és a tudományos alaposságot, valamilyen kacifántos végződést adott számított eredményének. De nem vagyok rosszindulatú, elhiszem, hogy sokat dolgozott vele.
Csak egyszerűbb lett volna megnézni az árfolyamgörbét, mert az mindent elmond.
Rovataink a Facebookon