A Duna-part stadionosítása biztos nem jó ötlet
További Pénz beszél cikkek
- A Századvég teljesen mást vár jövőre a magyar gazdaságban, mint a kormány
- Szintet léphetnek a vállalkozások a digitalizáció terén – itt a DIMOP Plusz hitelprogram
- Hasít a bitcoin, Donald Trump másfélszeres árfolyamra repítette a kriptovalutát
- Lesújtott a központi bank, 51 millió forintos bírságot kapott a Groupama Biztosító
- Módosította a kormány a SZÉP-kártya felhasználását
A blogról
Amikor a társasházi lakásban beosztjuk a szobákat, akkor el kell döntenünk, mit szeretnénk a lakásban világosabbnak látni. És – bár ott is örülnénk a napfénynek – végül a fürdő kerül a lakás közepére, és marad természetes fény nélkül, mert a szobáinkban több időt töltünk, és jobban szeretnénk őket napfényesnek látni.
A Római-parti mobilgát hosszú vitát váltott ki. Most képzeljük el, hogy ez a gát 30 méter széles és 15 emelet magas. A ferencvárosi atlétikai stadion egy ekkora óriásépítménnyel megegyező, negyvenezer négyzetméternyi területet foglal majd el a fővárosi Duna-parton. Úgy lehet az új fejlesztést leginkább elképzelni, mintha sűrűn beépülne az Orczy-park teljes zöld része, mégpedig úgy, hogy az új építmény néhol felér majd a szomszédos, Nagyvárad téri SOTE-torony feléig.
Ráadásul a funkcióból következően a környék jelentős része buszpályaudvarként, gyalogjárdaként kap majd aszfaltburkolatot. A megépítésekor 40 ezer férőhelyes stadiont (ami az atlétikai világbajnokságot követő visszabontás után is a Fradi Groupama Arénájához hasonló, 15 ezer férőhelyes építmény lesz) jóval kisebb társadalmi párbeszéd övezi, mint amekkorát az épület mérete és különösen tervezett elhelyezése indokolna.
A nagy nyilvánosságot kapó konszenzusos politikai támogatás mellett egyáltalán nem jelennek meg a kiváló adottságú barnamezős ferencvárosi terület stadionosításával szembeni ellenérvek. Ha szóba is kerül a létesítmény ügye, akkor is inkább meggyőződésen alapuló hitvita zajlik arról, hogy mennyire fontos Magyarországnak egy atlétikai stadion és az atlétikai világbajnokság. A stadion kérdésének van azonban egy várostervezési szempontja is. Mi most ehhez a szemponthoz akarunk hozzászólni, és azt állítjuk, hogy a Duna-part nem optimális helyszín az atlétikai stadionnak.
Az optimális területhasználat elve szerint úgy érdemes a korlátos nagyságú területeket felhasználni, hogy ez összességében a lehető legjobb eredményre vezessen. Ugyanilyen elvek szerint érdemes elosztanunk a nagyobb területű városi funkciókat is. Például, ha csak két telkünk lenne, egy központi és egy városszéli, autópályamenti, és az életünkből leginkább a lakások és webáruházas vásárlásainkat kiszolgáló raktárok hiányoznának, akkor a lakóépületnek lenne jobb helye a városközpontban, és a raktárnak a kamionokkal jól elérhető, de zajos és rosszabb közlekedésű városszélen.
Fordítva mindenki rosszabbul járna: a messzire szorult lakók nem szeretnék a sok ingázást, a nehezen feltölthető belvárosi raktárépületek is sok extra gondot és költséget okoznának a tulajdonosnak. Könnyen belátható, hogy a fordított szereposztás nem hatékony: egymással cserélve a lakók és a kereskedők is boldogabbak lennének. A legtöbb esetben az optimális rendezést megoldja a piac: a lakásokért a belvárosban hajlandóak sokat fizetni az emberek, ezért oda lakóépületet fejleszt a tulajdonos.
A külvárosi részekért pedig a raktárfejlesztők fizetnek többet, és ez a terület nem érdekli a lakásépítőket.
Közösségi funkciók esetén nem oldja meg a piac az elrendezést, az államnak kell döntenie, hogy milyen funkció hova kerüljön.
Praktikusan: meg kell találni az utak, parkok, közösségi terek helyét úgy, hogy más funkciókkal felcserélve ne lehessen az érintetteket jobb helyzetbe hozni.
Márpedig az atlétikai stadion Duna-partról való áthelyezésével könnyen elképzelhető jobb helyzet. A főváros legnagyobb kincse a Duna. A Duna-part egyedisége leginkább a szabadidős, kültéri tevékenységekkel használható ki. A közösségi funkciónak sokan örülnének, a Margitszigetet nem adnánk semmi pénzért, és egyediségét a Duna-part adja. De a BudaPartra, a Marinapartra és a Waterfront City-re tekintve azt is látjuk, hogy a lakófunkció is menő a Duna-parton, a Petőfi és Rákóczi híd közti irodák nemkülönben boldogok a közeli Millenniumi folyosón. Miközben a stadiont használókat nem igazán vonzza a Duna-part. Sőt, a tervezést előkészítő tanulmány szerint a potenciálisan fel-feltámadó szél csak összezavarja a versenyzőket.
A stadion funkciónak nagy helyre és kötött pályás közlekedésre van szüksége, hogy sok ember egyszerre tudjon időben odaérni. Minél ritkábban látogatunk egy helyszínt, annál inkább belefér, hogy egy kicsit többet utazzunk érte, vagy ne annyira exkluzív környezetbe érkezzünk.
Ha ennyire nem passzol a funkció és az elhelyezkedés, mint a Duna-parti atlétikai stadion esetén, az biztos, hogy nem optimális területhasználás.
Nem lehet véletlen, hogy az utóbbi húsz év atlétikai VB-re és olimpiai atletizálásra épült stadionjai is messzebbre kerültek a városközpontoktól: a London Stadium, a pekingi Madárfészek és a Daegu Stadion is vagy 15 kilométerre fekszik a városközponttól. Pedig ezeknél a stadionoknál a miénk egyelőre csak kisebb látogatottságot ígér. A nagy eseményekre épített vagy felújított létesítmények vagy nemzeti stadionként is működnek (ha úgy tetszik, Puskás-stadionként) tovább, mint a moszkvai Luzhnik, a pekingi Madárfészek, a párizsi Stade de France és a Helsinki stadion.
Vagy nagy nézőszámú fociklubok használták a csúcsesemény után: Londonban a West Ham United, Dél-Koreában a Daegu FC, Japánban a Cerezo Osaka, Berlinben a Hertha, Rióban a Botafogo, Athénban a Panathinaikos és AEK Athén közösen. Csak egy olyan példát találtunk, amikor a stadion nem került igazán messze a központtól, és leginkább egy rendezvényre épült. Sevilla elképzelt olimpiájára készült stadionja otthont adott az atlétikai VB-nek, de aztán a kihasználatlanság miatt a helyiek szemében ' poyaque' lett. Szabad fordításban: púp a hátukra.
Nem szabad megkockáztatni, hogy Budapest legértékesebb barnamezős területére ilyen púp nőjön.
Merthogy azt a Duna Tematikus Fejlesztési Programtól a Budapest 2030 terven át a Zöld infrastruktúra koncepcióig az összes szakmai előkészítő anyag és politikai állásfoglalás rögzíti, hogy a Duna-part Budapest szabadidő-töltésre legalkalmasabb része. Néhol óhajtó módban fogalmaznak a közfelkiáltással elfogadott anyagok, hogy a „Duna természetközeli partjai váljanak a természetjáró, barnamezős partjai pedig a tágabban értelmezett rekreáció közösségi tereivé”, néhol szigorúan, hogy a „Duna part mind természeti-, mind épített adottságai tekintetében egyedülálló értéket képvisel a világon, ezért azt minden lehetséges eszközzel védeni kell”, de mindegyikben előkerül, hogy a Duna-mentén „kiemelt hangsúlyt kell helyezni a természetvédelmi érdekek érvényesítésére”.
A még mindig kevés budapesti zöldterületet minden politikus és szakember leginkább itt szeretné növelni, hadd legyünk büszkék fővárosunk egyedi természeti adottságaira. Ahol pedig már le van betonozva a folyópart, ott is igyekezni kell megtalálni a közösségi funkciót, ahogyan a Duna-part karaktervizsgálatának külföldi példái Lyontól Lisszabonig lelkesítik az olvasót.
Még az építkezés visszafordíthatatlan megkezdése előtt fontosnak tartottuk leírni, hogy a várostervezési érvek és tapasztalatok nem támasztják alá, hogy a kijelölt, kiváló adottságú ferencvárosi területnek az optimális felhasználása egy atlétikai stadion lenne.
Ha a nép, vagyis a közpénzünkről döntő képviselőink stadiont akarnak, akkor jobb helyszínt kellene találni neki. Akár a környéken is elfér, például a Külső Mester utca, Koppány utca, Gubacsi út között. A Duna Arénát már nem lehet arrébb rakni, az atlétikai stadiont még igen.
A Kilencben az élet csoportot itt találja.
(Borítókép: Kiemelt Kormányzati Beruházások Központja)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
Ítéletet mondtak Magyarországról: erre számíthatunk a következő 15 évben
Ekkora GDP-emelkedésre számítanak az elemzők.
december 26., 14:39
- Gazdaság
Karácsonyi csoda: van, amiben Magyarország kenterbe veri az európai mezőnyt
Úgy tűnik, nem bírnak el a magyar kreativitással.
december 25., 08:15
- Gazdaság
Rohamléptekben ürülnek a gáztárolók, ebből még baj lehet
A folyamat az energiaválságot idézi.
december 24., 20:15
- Mindeközben
Kőgazdag Metta elárulta, hogyan fogja köszönteni az újévet: „Nem szeretem a kötelező ünnepeket”
2 perce
- Mindeközben
Nem csak A mi kis falunk forgatókönyvét kellett átírni, Szabó Győzőnek is meggyűlt a baja a pajkaszegi tó kiszáradásával
tegnap, 21:21
- Gazdaság
Árulkodó számok: úgy vettek fel hitelt a magyarok, mintha nem lenne holnap
Az elmúlt évek drágulása csúcsra pörgette a legnépszerűbb hitel összegét.
december 26., 08:19
- Gazdaság
Tovább szigorítja a kormány a vendégmunkásokat érintő szabályozást
Maximalizálják a kiadható engedélyek számát.
december 24., 09:17
- Gazdaság
Nyolcvanéves a magyar történelem egyik legkockázatosabb vállalkozása
A tisztviselők egy ország pénzügyi fedezetét biztosító vagyonon ültek, miközben a fagyhaláltól féltek.
december 24., 10:35
- Címlapon
Térdműtétek Ferrarija: magyar orvos a világ élvonalában
Hat héttel a beavatkozás után síelés, korcsolyázás vagy éppen tenisz? Úgy tűnik, lehetséges.
1 órája
- Gazdaság
Megtudtuk, mit iszik a magyar, ha igazán szomjas
Ilyen volt 2024, és ilyen lesz 2025 pohárral a kézben.
december 24., 16:38
- Mindeközben
Kioldatott 15 évnyi töltőanyagot az arcából egy influenszer, aztán magára sem ismert a tükörben
tegnap, 15:47
- Mindeközben
Kora és külseje miatt támadják Jennifer Love Hewitt-tet, nem hagyta szó nélkül a dolgot
tegnap, 14:25
- Címlapon
Elkezdtek spájzolni a magyarok, valami rettentőre készülnek
Vajon mennyire reális a félelem?
2 órája
- Címlapon
Olyan időjárás közeleg, aminek nem örülhetünk: több vármegyében is vigyázni kell
Kiadták a figyelmeztetéseket.
2 órája
- Gazdaság
A Toyota növelte globális autóeladásait novemberben
A termelés viszont már a 10. egymást követő hónapban csökkent.
december 25., 13:30
- Gazdaság
Aki mer, most nagyot nyer: januárban jöhet a nagy pénzeső
Ez nem érint mindenkit, csak a legbátrabbakat.
december 24., 07:53
- Gazdaság
Mutatjuk, hová szaladjon, ha valami még hiányzik az ünnepi menühöz
A gyógyszertárak és a posták nyitvatartása is változik.
december 24., 08:15
- Gazdaság
A karácsonyi hét első csatáját elveszítette a forint az euróval szemben
A gáz és az olaj ára is emelkedett.
december 23., 12:04
- Címlapon
Az oroszok csípőből visszadobták Donald Trump ukrajnai béketerveit
Nehéz helyzet elé kerülhet a megválasztott amerikai elnök.
2 órája
- Gazdaság
Így drágulnak a budapesti fürdőbelépők
Már 2025 januárjában emelkednek az árak.
december 24., 08:21
- Gazdaság
Tiborcz István üzleti kérdésekben nem kéri ki Orbán Viktor véleményét
Minden kérdésre válaszolt a miniszterelnök veje.
december 27., 07:31
- Címlapon
Egymásnak feszültek az ukránok és a szlovákok, a lengyelek most beavatkoznának
Varsó bejelentette, hogy kész segítséget nyújtani Kijevnek.
1 órája
- Gazdaság
Katar a gázeladások leállításával fenyegeti az uniót
A fenyegetést akkor váltja be, ha az unió büntetést szab ki a vállalatra.
december 23., 06:00
- Gazdaság
Új pályázat indult, amivel az egyetemi kutatási eredményeket vinnék piacra
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal írta ki a pályázatot.
december 23., 17:40
- Gazdaság
Ártatlannak vallotta magát az amerikai egészségbiztosító vezérigazgatójának meggyilkolásával vádolt férfi
Luigi Mangione hétfőn jelent meg először a manhattani bíróságon.
december 23., 21:09
- Gazdaság
Sínen van az üzlet: nagyot kanyarít a Waberer’s
Vonatra száll a kamionkirály.
december 23., 19:07
- Mindeközben
Görög Zita kíméletlenül őszinte véleményt mondott a dubaji csokiról, minden az arcára van írva
tegnap, 11:03
- Gazdaság
Ezekben a boltokban lehet pánikvásárolni 24-én
Legkésőbb 14 órakor zárnak az üzletek.
december 23., 12:39
- Gazdaság
Vallottak a magyarok, ezért őrülnek meg a dubaji csokiért
Meglepő érvekkel szálltak fel a pisztáciás trendvonatra.
december 23., 20:38
- Mindeközben
Kovács Patrícia az örökbefogadás mellett döntött 15 évvel fiatalabb párjával
tegnap, 08:00
- Gazdaság
Mostantól egyetlen minisztérium sem indíthat állami beruházást Lázár János jóváhagyása nélkül
A minisztereknek meg kell várniuk az írásos engedélyt, mielőtt szerződést kötnének.
december 24., 07:46
- Gazdaság
Itt a nagy állampapír-cserebere és egy új ajánlat
Erről mindenkinek érdemes tudnia.
december 23., 16:02
- Gazdaság
Nagyon finom, de az infláció elvesz egy kis ízt a karácsonyi menüből
Egy év elteltével ismét megnéztük, hogyan alakult a drágulás.
december 24., 06:02
- Mindeközben
Ez a kutya most az internet sztárja, a legtöbben kölcsönkérnénk karácsonyra
december 28., 20:48
- Gazdaság
Publicus Intézet: a magyarok többsége szerint a tavalyinál megterhelőbb anyagilag az idei karácsony
Az is kiderült, mennyit költenek az emberek ajándékokra.
december 23., 15:02
- Gazdaság
Lerántották a leplet: itt a meglepő igazság az osztrák bolti árakról
Jelentős az árszintkülönbség a szupermarketekben.
december 24., 07:06
Rovataink a Facebookon