Nem a sztárparádén múlik a karácsonyi filmek pénzügyi sikere

2021.12.24. 17:58

A blogról

A bejegyzések a szerzők személyes véleményét, nem a cégek álláspontját tükrözik, és semmilyen formában nem minősülnek befektetési ajánlatnak.
Kevin és a Grincs legyőzhetetlenek bevétel szempontjából, ha karácsonyi filmekről van szó, pedig sokan próbálkoztak már sokféleképpen. Egyes stúdiók sztárparádéval, mások mesékkel, és voltak olyanok is, akiknek annyira nem sikerült jó filmet készíteniük, hogy leforgatni többe került, mint amennyi bevételt termelt végül.

Megszámlálhatatlanul sokszor láttuk őket, mégis minden évben leülünk a tévé elé. S bár kívülről fújjuk a nagy karácsonyi slágerfilmek történeteit, újra és újra végigizguljuk ajándékcsomagolás vagy vacsora közben, hogy Kevinnek sikerül-e túljárni a betörők eszén, hogy Hugh Grant iskolai csókjelenete után mi történik és hogy ellágyul-e a Grincs szíve a film végére.

De mennyit keresnek abból a filmstúdiók, hogy alkotásaikat megnézzük a moziban vagy streameljük otthonunkban? Nagyon is sokat, ugyanis például hiába harmincéves idén a Reszkessetek, betörők!, minden egyes streamelés vagy DVD-eladás után csilingel a stúdiók és az alkotók kasszája.

Kevin és a Grincs tolakszik a dobogón

Kevin McCallister története a mai napig rendkívül népszerű, ez pedig a bevételeken is látszik. Az 1990-ban gyártott film megjelenésétől egészen 2019-ig a valaha volt legtöbb bevételt generáló film volt, jelenleg 476 millió dolláron (körülbelül 135 milliárd forint) áll a mutató. Két évvel ezelőtt azonban megtörtént a nagy előzés, a Grincs animációs verziója mindössze három éve készült, de már 512 millió dollárt kasszíroztak belőle, ráadásul egy évvel a megjelenése után lenyomta a közel két évtizede listavezető Reszkessetek, betörők!-et.

Bronzérmes lett ugyancsak a Grincs, de az eredeti, élő szereplős változat. A 2000-ben – Jim Carry főszereplésével – készült film már 363 millió dollárnál tart, a negyedik helyen tanyázó Reszkessetek, betörők! 2. pedig 358-nál.

Mesék és manók

A top 10-ben ezenfelül leginkább a mesék, illetve elfek, manók és a Mikulás dominál: ötödik helyen a nagy klasszikus, a Karácsonyi ének 2009-es animációs változata áll 325 millió dollárral, majd a szintén animációs – Tom Hanks narrálásával készült – Polar Expressz követi 314 milliós bevétellel.

Innentől már csupa olyan film következik, amelyeknek nem sikerült elérniük a háromszázmilliós álomhatárt, ezért is meglepő, hogy sokak nagy kedvence, az Igazából szerelem csak a hetedik helyre fért fel – 245 millió dolláros bevétel ütötte a készítők markát.

Igazából szerelem
Igazából szerelem

A 2003-as Mi a manó című film sikerén még a gyártó New Line Cinema stúdió is meglepődött, és annak ellenére hogy csak nyolcadik a rangsorban, a 223 millió dolláros bevétellel abszolút elégedettek lehetnek a készítők, tekintve hogy mindössze 33 millióba került leforgatni.

A Holiday című film is lassan az örökzöld karácsonyi filmek közé követelte magát, állandó szereplője a televíziók ünnepi kínálatának. A Cameron Diaz–Kate Winslet-páros otthoncseréje 205 millió dollárt hozott a konyhára még úgy is, hogy a kritikusok nem kímélték a készítőket.

A tízes lista utolsó helyezettje az a Télapu című film, amelynek még a kétszázmilliós plafont sem sikerült elérnie, bár ha azt nézzük, hogy mindössze 22 millióból készült, a 198 millió dolláros bevétel nem is olyan rossz eredmény.

Akiknek nem sikerült

Több olyan film is akad, amelyet joggal hiányolhatnak a listáról az olvasók, hiszen mindenkinek megvan a maga kedvence: legyen az mese, egy régi nagy klasszikus, romantikus jellegű vagy családi karácsonyi film. A lista szinte végtelen, de íme néhány olyan alapdarab, amelyet már biztos, hogy láttunk valamikor az ünnepek alatt az elmúlt húsz évben:

  • Négy karácsony (163 millió dollár)
  • Hull a pelyhes (129 millió dollár)
  • Rossz anyák karácsonya (131 millió dollár)
  • Kelekótya karácsony (97 millió dollár)
  • Karácsonyi lidércnyomás (92 millió dollár)
  • Tapló télapó (77 millió dollár)
  • Karácsony mindenáron (47 millió dollár)
  • Káosz karácsonyra (42 millió dollár)

A fenti listán található filmek közül több olyan is van, amely miatt biztosan szomorkodtak a stúdiók és a forgalmazók, ilyen például a Káosz karácsonyra, amelyben igazi sztárparádét láthatunk, ugyanis Diane Keaton, John Goodman, Olivia Wild és Amanda Seyfried is a fedélzeten van, ám mégis csak szerény, 42 millió dollárt hoztak össze.

Említhetnénk a Rossz anyák karácsonya című filmet is, a Mila Kunis főszereplésével készült film alkotói ilyen szereplőgárdával biztosan több bevételben reménykedtek, de némi vigaszt jelenthet talán, hogy a gyártási költség még a harmincmillió dollárt sem érte el.

A legnagyobb vesztes pedig a Mindenáron karácsony: hiába szerződtették le Danny de Vitót, a film büdzséje mínuszba fordult a végén, a karácsonyi díszkivilágításról szóló totális őrület 47 milliót termelt a mozikban, azonban közel 52 millió dollárba került elkészíteni.