Nem a sztárparádén múlik a karácsonyi filmek pénzügyi sikere
További Pénz beszél cikkek
- Húsz éve nem térül meg a világ egyik legerősebb márkájának felvásárlása
- Elkerülhetetlen volt Kína lépése, de a következményeket még senki sem látja
- Vidéken akár már az egyetemi évek alatt megtérülhet az ingatlanbefektetés
- Örülhetnek az euróban befektetők, elkezdődtek a kamatkifizetések
- Az MBH elárulta, milyen jövő vár a Magyar Telekomra
A blogról
Megszámlálhatatlanul sokszor láttuk őket, mégis minden évben leülünk a tévé elé. S bár kívülről fújjuk a nagy karácsonyi slágerfilmek történeteit, újra és újra végigizguljuk ajándékcsomagolás vagy vacsora közben, hogy Kevinnek sikerül-e túljárni a betörők eszén, hogy Hugh Grant iskolai csókjelenete után mi történik és hogy ellágyul-e a Grincs szíve a film végére.
De mennyit keresnek abból a filmstúdiók, hogy alkotásaikat megnézzük a moziban vagy streameljük otthonunkban? Nagyon is sokat, ugyanis például hiába harmincéves idén a Reszkessetek, betörők!, minden egyes streamelés vagy DVD-eladás után csilingel a stúdiók és az alkotók kasszája.
Kevin és a Grincs tolakszik a dobogón
Kevin McCallister története a mai napig rendkívül népszerű, ez pedig a bevételeken is látszik. Az 1990-ban gyártott film megjelenésétől egészen 2019-ig a valaha volt legtöbb bevételt generáló film volt, jelenleg 476 millió dolláron (körülbelül 135 milliárd forint) áll a mutató. Két évvel ezelőtt azonban megtörtént a nagy előzés, a Grincs animációs verziója mindössze három éve készült, de már 512 millió dollárt kasszíroztak belőle, ráadásul egy évvel a megjelenése után lenyomta a közel két évtizede listavezető Reszkessetek, betörők!-et.
Bronzérmes lett ugyancsak a Grincs, de az eredeti, élő szereplős változat. A 2000-ben – Jim Carry főszereplésével – készült film már 363 millió dollárnál tart, a negyedik helyen tanyázó Reszkessetek, betörők! 2. pedig 358-nál.
Mesék és manók
A top 10-ben ezenfelül leginkább a mesék, illetve elfek, manók és a Mikulás dominál: ötödik helyen a nagy klasszikus, a Karácsonyi ének 2009-es animációs változata áll 325 millió dollárral, majd a szintén animációs – Tom Hanks narrálásával készült – Polar Expressz követi 314 milliós bevétellel.
Innentől már csupa olyan film következik, amelyeknek nem sikerült elérniük a háromszázmilliós álomhatárt, ezért is meglepő, hogy sokak nagy kedvence, az Igazából szerelem csak a hetedik helyre fért fel – 245 millió dolláros bevétel ütötte a készítők markát.
A 2003-as Mi a manó című film sikerén még a gyártó New Line Cinema stúdió is meglepődött, és annak ellenére hogy csak nyolcadik a rangsorban, a 223 millió dolláros bevétellel abszolút elégedettek lehetnek a készítők, tekintve hogy mindössze 33 millióba került leforgatni.
A Holiday című film is lassan az örökzöld karácsonyi filmek közé követelte magát, állandó szereplője a televíziók ünnepi kínálatának. A Cameron Diaz–Kate Winslet-páros otthoncseréje 205 millió dollárt hozott a konyhára még úgy is, hogy a kritikusok nem kímélték a készítőket.
A tízes lista utolsó helyezettje az a Télapu című film, amelynek még a kétszázmilliós plafont sem sikerült elérnie, bár ha azt nézzük, hogy mindössze 22 millióból készült, a 198 millió dolláros bevétel nem is olyan rossz eredmény.
Akiknek nem sikerült
Több olyan film is akad, amelyet joggal hiányolhatnak a listáról az olvasók, hiszen mindenkinek megvan a maga kedvence: legyen az mese, egy régi nagy klasszikus, romantikus jellegű vagy családi karácsonyi film. A lista szinte végtelen, de íme néhány olyan alapdarab, amelyet már biztos, hogy láttunk valamikor az ünnepek alatt az elmúlt húsz évben:
- Négy karácsony (163 millió dollár)
- Hull a pelyhes (129 millió dollár)
- Rossz anyák karácsonya (131 millió dollár)
- Kelekótya karácsony (97 millió dollár)
- Karácsonyi lidércnyomás (92 millió dollár)
- Tapló télapó (77 millió dollár)
- Karácsony mindenáron (47 millió dollár)
- Káosz karácsonyra (42 millió dollár)
A fenti listán található filmek közül több olyan is van, amely miatt biztosan szomorkodtak a stúdiók és a forgalmazók, ilyen például a Káosz karácsonyra, amelyben igazi sztárparádét láthatunk, ugyanis Diane Keaton, John Goodman, Olivia Wild és Amanda Seyfried is a fedélzeten van, ám mégis csak szerény, 42 millió dollárt hoztak össze.
Említhetnénk a Rossz anyák karácsonya című filmet is, a Mila Kunis főszereplésével készült film alkotói ilyen szereplőgárdával biztosan több bevételben reménykedtek, de némi vigaszt jelenthet talán, hogy a gyártási költség még a harmincmillió dollárt sem érte el.
A legnagyobb vesztes pedig a Mindenáron karácsony: hiába szerződtették le Danny de Vitót, a film büdzséje mínuszba fordult a végén, a karácsonyi díszkivilágításról szóló totális őrület 47 milliót termelt a mozikban, azonban közel 52 millió dollárba került elkészíteni.
Rovataink a Facebookon