Még a havi bruttónk sem elég az új iPhone-ra
További Pénz beszél cikkek
- Húsz éve nem térül meg a világ egyik legerősebb márkájának felvásárlása
- Elkerülhetetlen volt Kína lépése, de a következményeket még senki sem látja
- Vidéken akár már az egyetemi évek alatt megtérülhet az ingatlanbefektetés
- Örülhetnek az euróban befektetők, elkezdődtek a kamatkifizetések
- Az MBH elárulta, milyen jövő vár a Magyar Telekomra
A blogról
Óriási csinnadratta mellett jelentette be az Apple az új iPhone 14 Pro (128 GB) készüléket, és a hazai áraktól csaknem égnek állt a potenciális vásárlók haja. Magyarországon ugyanis 569 990 forintért lehet hozzájutni az új csúcskészülékhez, és hát mondjuk ki: ez nem a mi pénztárcánkra lett szabva.
Nem a magyarok zsebének való
A Picodi utánajárt, hány napot kell dolgozni az egyes országokban, hogy megvásárolhassuk a terméket. Természetesen ezt úgy kell érteni, hogy minden fillért félrerakunk a fizetésünkből, a számítás alapjául a KSH legfrisseb átlagkereseti adatsorát vették (bruttó 503 500 forint).
Ennek alapján
- Törökország (146,7 nap),
- Fülöp-szigetek (90,9 nap),
- Brazília (74,2 nap),
- India (64,9 nap),
- Thaiföld (48,7 nap),
- Mexikó (47,1 nap),
- Montenegró (39,7 nap),
- Magyarország (34,5 nap),
- Görögország (30,3 nap),
- Szlovákia (29,9 nap)
lakosainak kell a legtöbbet dolgozniuk álmaik telefonjáért. Összehasonlításképpen: tavaly, 2021-ben ezért még csak 31,3 napot kellett dolgoznunk, tehát 3,2 napi keresettel többet kell már félretennünk.
Persze mi még egy szót sem szólhatunk a törökök közel 147 napja mellett, ráadásul a jelenlegi, nyolcvanszázalékos inflációjuk okán ez a szám valószínűleg még emelkedni is fog. Sőt a török líra idén közel 25 százalékot gyengült az amerikai dollárhoz képest.
Svájcban mellényzsebből kifizetik
Vannak viszont bizonyos országok, ahol egy új, csúcskategóriás iPhone-t megvásárolni nem olyan földöntúli dolog, mint egy átlagkeresetből gazdálkodó magyar polgárnak.
Ilyenek például
- a svájciak (4,6 nap),
- az amerikaiak (5,7 nap)
- vagy az ausztrálok (6,1 nap).
És ha hitelre vesszük?
Számos ember van, aki önerőből nem képes megvalósítani vágyait, így hitelhez folyamodik, így veheti meg a nagy futballtornákra az óriásképernyős televíziót vagy jelen esetben éppen az Apple új csúcskészülékét.
A money.hu hitelkalkulátorának segítségével nézzük meg, mi a helyzet, ha személyi hitelből kívánnánk fedezni az új iPhone-t. Ha a 347 200 forintos átlagkeresetet vesszük alapulm és két évre vennénk fel az 570 ezer forintot (ami a készülék teljes ára), akkor a jelenleg a piacon található legjobb konstrukciók szerint
- az UniCredit Banknál havi 27 233 forintos törlesztőrészlet mellett végül 653 590 forint lenne a teljes visszafizetendő összeg,
- a Takarékbanknál 27 691 forintos havi törlesztő mellett 666 580 forintot fizetnénk vissza,
- a K&H-nál pedig 28 929 forintot fizetnénk havonta, és 683 227 forintnál állna meg két év múlva a mutató.
Készülékkedvezmény biztosan lesz
A money.hu szerint természetesen belefuthatunk egyedi készüléktámogató ajánlatokba például a mobilszolgáltatóknál, ahol kamatmentes konstrukcióban lehet megoldani a részletfizetést, sőt még a listaár is alacsonyabb lehet. Ennek hátulütője ugyanakkor az, hogy a futamidő egészére hűséget kell fogadnunk a szolgáltatónknak. A bankokkal ellentétben a telkopiacon nincs annyi szereplő, aminek okán akár a hűségidő nem akkora béklyó, ám azzal nem árt tisztában lennünk, hogy a készülékár nagyban függ a választott díjcsomagtól, amelynek ára viszont az adott szolgáltatónál is csökkenhet a hűségidő alatt. Ekkor pedig a díjak különbözetével is drágul a termék.
Ha tényleg nem bírsz nélküle élni…
Ilyen áron, ahogy említettük, az új iPhone már kifejezetten presztízsberuházás, ám aki eldöntötte, hogy erre a készülékre van szüksége, annak nem éri meg kivárni. Aki később lép, az nemcsak azzal számolhat, hogy a bevezető árnál az első néhány hónapban még akár magasabb is lehet a készülék ára, de azzal is, hogy a személyihitel-kamatokat megemelik a bankok, hiszen még felfutóban az infláció és emelkedik a jegybanki alapkamat.
Ebben a tekintetben ugyanakkor jól látható, hogy a bankok egyre fontosabbnak tartják a potenciális ügyfelek megtartását, így nem olyan mértékben emelik a kamatokat, ahogy a jegybanki kamatemelés üteme diktálná. Sőt egyes pénzintézeteknél még akciók is előfordulhatnak. Ennek tükrében mindig érdemes az ajánlatok között alaposan körbenézni, hiszen átgondolt választással akár tízezreket is spórolhatunk.
Rovataink a Facebookon