Szlovákia ipari termelését 2008 novemberében törte meg a világgazdasági válság - derült ki a Szlovák Statisztikai Hivatal legfrissebb adataiból, amelyet a pozsonyi Új Szó napilap ismertetett. Tavaly október végéig még a növekedés jellemezte a szlovák ipart. Az év elején, januárban 8,7, februárban pedig 13,1 százalékos volt a bővülés, ám a nyári hónapoktól kezdődően már csak 0,1-6,3 százalék között mozgott a növekedés éves üteme. Novemberben pedig 7,1 százalékkal, 10 éve nem tapasztalt mértékben esett vissza a termelés.
A novemberi törés döntően az autógyártás hanyatlása okozta. A nemzetközi gazdasági válság miatt mindhárom, Szlovákiában üzemeket működtető cég, a Volkswagen, a Peugeot-Citroen és a KIA Motors is visszafogta a termelését, ezért a járműgyártás hanyatlása 2007 novemberéhez viszonyítva elérte a 16,4 százalékot. Az autóiparhoz kötődő beszállítók is sorra jelentik be a megrendelések visszaesését vagy elbocsátásokat - írja az Új Szó. Ráadásul a gázellátás leállása is gondokat okoz: 2009 januárjának második hétvégéjén például egyetlen hazai autógyártó sem üzemelt, emellett leállt a Steiger sörgyár, a poprádi Whirlpool háztartásigép-gyártó, a Matador abroncsgyár, néhány cementgyár, a Slovnaft és a U. S. Steel pedig jelentősen csökkentette a tevékenységét. Az építőipar még 2008 novemberében is lendületben volt, 13,2 százalékos növekedési ütemmel - az ágazat havi összteljesítménye először lépte túl a 600 millió eurót.
Szlovákia másik húzóágazata, a Sonyra és a Samsungra épülő elektronika még tartotta magát novemberben, 2,4 százalékkal bővült, ám ez eltörpült az októberben mért 21 százalékhoz képest. Szlovákia behozatala és kivitele ugyancsak hanyatlott novemberben. Az import 13,2, az export 15, százalékkal esett vissza 2007 hasonló időszakához képest.
Az MSZP a kialakult pénzügyi, gazdasági helyzetre tekintettel befejezi az eredménykampányát, jelentette be Nyakó István. A szocialisták szóvivője szerint pártjának "van annyi stílusérzéke, hogy amikor az országot ilyen pénzügyi kihívás éri, akkor nem pártkampányt folytat és nem is saját kampányával van elfoglalva, hanem az ország előtt álló feladatok megoldásával". Nyakó szeptember 28-án jelentette be, hogy országos kampányba kezd az MSZP az elmúlt két év gazdasági eredményeinek megismertetéséért. A sajtóinformációk szerint a néhány tíz millió forintos kampányt egyébként is október közepéig tervezte az MSZP szórólapokon, óriásplakáton, valamint az írott sajtóban megjelenő a hirdetéseken. (MTI)
A Központi Elszámolóház és Értéktár (KELER) Zrt. pénteken módosította az alapletéteket, aminek során margincsökkentésre és marginemelésre egyaránt sor került. A társaság közleménye szerint az elmúlt héten a napi rendszeres fedezetvizsgálaton túl négy napon volt napközbeni klíring (ez egy napközbeni, rendkívüli eljárás, azaz fedezetvizsgálat) a derivatív piacon, és egy esetben került sor azonnali klíringre a spot piacon. Tekintettel arra, hogy a KELER a teljes hazai tőkepiaci elszámolási rendszer stabilitásáért vállal felelősséget, az árfolyamok és az alaptermékek kockázatainak változása miatt hétfőtől módosítja egyes tőzsdei azonnali és határidős részvény termékek alapbiztosítékait. A részletek a KELER honlapján érhetőek el. (MTI)
Két órával a zárás előtt tovább esett a Dow Jones (DJIA) index a New York-i tőzsdén. Az index reggel még gyors erősödéssel kezdett a minusz hétszáz pontos nyitás után, de délutánra már jóval a csütörtöki záróár alá esett. Közép-európai idő szerint este nyolckor az index 491,91 pontos zuhanás után 8087,28 ponton állt. A Nasdaq 96,22 pontos csökkenéssel 1548,90 ponton állt. (MTI)
Több mint nyolc dollárral esett a kőolaj ára Londonban és New Yorkban pénteken este azokra a véleményekre, hogy ha a hitelválság miatt recesszióba kerül a világ, akkor jelentősen csökken a kőolaj iránti kereslet. Gyengítette a kőolaj árát a Nemzetközi Energiaügynökségnek (IEA) az a pénteki bejelentése is, hogy visszafogta, 0,5 százalékra mérsékelte az idei globális olajkereslet-növekedésre vonatkozó becslését. Ilyen alacsony keresletbővülési ütemre 1993 óta nem volt példa. Röviddel 19:45 óra előtt az Intercontinental Exchange (ICE) londoni IPE-jegyzésében az északi-tengeri Brent decemberi lejárata 8,10 dollár csökkenéssel 75,86 dolláron állt. A New York-i árupiacon (NYMEX) a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta novemberi jegyzése 8,19 dollárral 78,40 dollárra süllyedt. (MTI)
Jelentősek a veszteségek a New York-i tőzsdén, négy órával a zárás előtt a Dow Jones (DJIA) index 479,56 pontos gyengülés után 8099,63 ponton áll. Az index reggel 700 pontos veszteséggel indított, majd hamarosan száz pontos nyereségen állt, később azonban újra esésnek indult. Közép-európai idő szerint 18 órakor a technológiai papírokkal telített Nasdaq Composite index 79,08 pont csökkenéssel 1566,09 ponton volt. A New York-i árupiacon (NYMEX) a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta novemberi jegyzése 6,61 dollár csökkenéssel 79,98 dolláron volt a tőzsdezárás előtt négy órával.
Közép-európai idő szerint röviddel 18 óra előtt New Yorkban az euró 1,3473 dollárra gyengült a csütörtök késő esti 1,3607 dollárról. A dollár 99,52 jenre csökkent az előző napi 99,79 jenről. Az euró 261,86 forintot ért az egy nappal korábbi 264,55 forint után (-1,02 százalék). A dollár 193,85 forinton volt a csütörtöki 194,25 forintot követően (-0,21 százalék). (MTI)
A kínai központi bank bejelentette, hogy együttműködik majd a világ más központi bankjaival a globális pénzügyi válság legyűrésére, a kereslet növelésére és a gazdasági növekedés fenntartására. Mint ismeretes, Kína is, miként Ázsiában Dél-Korea, Hongkong és Tajvan is leszállította a hét közepén az irányadó kamatokat, követve az Egyesült Államok és Európa példáját. Kína egy hónapon belül másodszor folyamodott kamatmérsékléshez.
A kínai jegybank, a People's Bank of China szóvivője azt is közölte, hogy monetáris politikájukat a hazai és a globális gazdasági változásokhoz igazítják. A kínai központi banknak a pénzpolitikával foglalkozó legutóbbi, harmadik negyedévi tanácskozásán megállapították, hogy az ország nem látja kedvezőnek a nemzetközi kilátásokat, de a 2000 milliárd dolláros valutatartalék birtokában az ország védelmet élvez a globális pénzügyi vihar hatásaitól és a nemzetgazdaság a kívánt irányban halad, az ország pénzügyi rendszere biztonságos és stabil.
MTI