Már Szlovákiából is menekülnek a cégek
Bár az egykulcsos, 19 százalékos szlovákiai társasági adó vonzónak számít, mégis számos szlovák társaságnak még ez sem felel meg, ezért inkább ennél is jobb feltételekkel csalogató országokban regisztráltatják magukat. A Hospodárske Noviny szlovák gazdasági napilap szerint a 146 851 szlovákiai cégből 1933-at adóparadicsomnak számító államban jegyeztek be, ami 1,3 százalékos arány.
Csehországban ennél magasabb az arány, ott 8990 cég menekült adóparadicsomba, ami a cseh társaságok mintegy 3 százaléka. "Némi túlzással elmondható, hogy a közép-európai térségben Szlovákia is egyfajta adóparadicsomnak számít. Az alacsony arány is azt mutatja, hogy az ottani vállalkozóknak nem igazán érdemes adóteher-optimalizáláson törni a fejüket" - nyilatkozta Petra Stepánová, az adatokat közlő CEKIA cseh információs ügynökség elemzője.
A hazájuknak hátat fordító szlovák cégek főleg Hollandiába (750 cég), Ciprusra (319) és Luxemburgba (227) telepedtek. A felsorolt országok a cseh társaságok számára is a legfontosabb "menekülési útvonalat" jelentik.
Természetesen találunk a Virgin-szigeteken, a Bermudákon, Panamában, Belize-ben vagy Monacóban bejelentett szlovák vállalkozásokat is. "Több oka van annak, hogy számos cég külföldön regisztráltatja magát. Az alacsony, 10 százalékos adókulcs Ciprust teszi vonzóvá, Luxemburg esetében az angolszász jogrend a fő érv, Hollandia mellett pedig az imázs, az előkelő cím szól" - magyarázta Michal Friedberger, az Akont Trust Company tanácsadó cég adóelemzője, hozzátéve: az anonimitás is sokat számít.
A lap felsorolásából kitűnik, főleg pénzügyi, befektetési társaságok voksolnak a külföldi helyszín mellett, mint például a Trnava Invest, a Danubia Real, a Penta, a J & T vagy a Business Lease Slovakia.