Iránban közfelháborodást keltett, hogy Izraelből származó gyümölcsöt importáltak, az iráni hatóságok rögtön le is zárták az elosztó központokat, ahol az izraelinek hitt narancs-grépfrút rakományokat tárolták.
Az izraeli Citrus Marketing Testület (Citrus Marketing Board) vezérigazgatója, Tal Amit azonban közölte a BBC-vel, hogy a gyümölcs, melyen izraeli származásra utaló matrica volt, egyáltalán nem Izraelből származik. Hozzátette azt is, hogy egy kissé illetlennek tartja azt, hogy az ő márkajelzésüket hamisítják olyan gyümölcsökre, ami nem is az országból származik.
Mégis létezik „citrus-terv"?
„Ennek ellenére nagyon örülnék, ha az irániak eredeti izraeli gyümölcsöt fogyasztanának. Sajnos azonban az iráni hatóságok semmiféle kereskedelmi kapcsolatot nem engedélyeznek országunkkal, pedig harminc-negyven évvel ezelőtt Irán az egyik legjobb felvevőpiaca volt termékeinknek" – hangsúlyozta Amit.
Az izraeli „Sweetie Jaffa" márkájú hibrid gyümölcsöt elsősorban a Távol-Kelet olyan gazdagabb országaiba exportálják mint Japán és Dél-Korea. Ez lehet az oka, hogy a kínai exportőrök nagy presztízzsel bíró termékként tartják számon a gyümölcsöt, és emiatt előszeretettel hamisítják.
Problémás citrusok
Nem ez az első eset, hogy nemzetközi politikai vita alakul ki egy citrusféle körül. A nyolcvanas években Dél-Afrika legnagyobb rendelkezésre álló exportterméke, a narancs volt az Apartheid ellenes bojkott kampányok elsőszámú célpontja.