Tárgyalnak az ír mentőcsomagról
Az elmúlt napokban több mértékadó hírforrás is beszámolt arról, hogy Írország pénzügyi segítséget kérhet az Európai Uniótól. A hétvégén egyebek mellett a brit BBC, a német Welt am Sonntag és a The Irish Times című vezető ír napilap is azt jelentette, hogy Dublin pénzügyi támogatásról tárgyal Brüsszellel. Ezeket a híreket azonban az IMF és az Európai Bizottság cáfolta, Írország pedig kijelentette: adósságfinanszírozása 2011 közepéig teljes egészében megoldott.
A Bloomberg hírügynökség úgy tudja, hogy az írek az utóbbi napokban az Európai Bizottsággal, az Európai Központi Bankkal és a Nemzetközi Valutaalappal is megbeszéléseket folytattak egy lehetséges mentőcsomagról. A hírügynökség szerint a csomag egyik részét az államháztartási, másik részét pedig a bankrendszer problémáinak megoldására fordítanák.
Kedden délután Oli Rehn az euróövezeti országok pénzügyminiszteri tanácskozása előtt megerősítette a hírt, és meggyőződését fejezte ki, hogy a tanács tagjai is támogatják a helyzet megoldására tett erőfeszítéseket. A biztos leszögezte: a krízis nem sodorja veszélybe az eurót, az ír adósságválság gyökere a bankszektorban keresendő.
Didier Reynders, az EU-t jelenleg elnöklő Belgium pénzügyminisztere kiemelte: egyelőre nincs döntés arról, kell-e uniós támogatást nyújtani Írországnak. A brüsszeli bizottság egy szóvivője előzőleg arról is beszélt, hogy a jövő évi EU-költségvetésről szóló megállapodás elmaradása nincs hatással a több száz milliárd eurós pénzügyi mentőmechanizmus működésére, szükség esetén ez az eszköz az EU rendelkezésére áll.
A BBC szerint Írországnak 60 és 80 milliárd euró közötti összegre lenne szüksége. A Reuters hírügynökség jelentése szerint Dublin 45 és 90 milliárd euró közötti összeget igényelhet, attól függően, hogy a bankrendszer megszilárdítására is igényel-e támogatást az uniótól
Írországban a hazai össztermékhez (GDP) mért államháztartási hiány az euróövezetben példa nélküli méretet, 32 százalékot érhet el idén, főként a válságban megrendült bankrendszer veszteségei miatt.
Az egyre súlyosabb válsághelyzetben az ír államkötvényhozamok minden korábbinál magasabbra emelkedtek, ami azt jelzi, hogy a kötvénypiac szinte már lemondott Írországról. Írország lehet az első uniós tagállam, amely támogatást kap a tavaszi görög adósságválság okozta megrázkódtatás hatására létrehozott vészhelyzeti alapból.