Berlusconi nélkül jobb lesz
Ahogy a korábbi elemzői vélemények alapján várható volt, piaci körökben megnyugvással, sőt örömmel fogadták Silvio Berlusconi bejelentését, hogy lemond a miniszterelnökségről az olasz válság megoldásához elengedhetetlenül szükséges reformok elfogadása után.
A bejelentést követően az euró dinamikusan erősödni kezdett a dollárral és a svájci frankkal szemben. Jót tett a javuló befektetői hangulat a feltörekvő piaci devizáknak, így a forintnak is.
Az euró-dollár árfolyam, amely napközben még az 1,373-as szint alatt is járt, a késő esti órákra 1,385 közelébe emelkedett – 1,3846-on született a legmagasabb kötés –, ami nagyjából 1 százalékos erősödést jelent néhány óra alatt. A frankkal szemben az 1,2455-ös szintig erősödött a délelőtt 1,2323-as szintén is járt, ez szintén 1 százalék körüli, azt kismértékben meg is haladó drágulás.
Az euró kezdetben a forinttal szemben is látványosan erősödött, az árfolyama 308,32 forintig kúszott, ezután azonban az árfolyam visszatért 306,3 forint környékére. A napközben még csaknem 250 forintos frankkal szemben látványosabban, 246,7 forintra erősödött a pénzünk, ami csaknem 1,5 százalékos árfolyamkülönbség.
Berlusconi bejelentésének idején az európai tőzsdék már zárva voltak, az amerikai piacokon viszont még érződött az olasz válság várható rendeződésének árfolyamjavító hatása. A jó hangulat a kereskedés végéig kitartott az amerikai részvénypiacokon, így a Dow Jones-index 0,8 százalékos, az S&P-500 index 1,17 százalékos, míg a Nasdaq 1,2 százalékos pluszban zárta a napot.
Szintén emelkedett az olaj ára, ami szintén a befektetői hangulat javulásával függ össze. Mind az Észak-Amerikban mértékadó WTI, mind az európai árakat meghatározó Brent ára nőtt, utóbbi hordója januári határidőre 113,8 dollárra kúszott fel, ami háromhónapos csúcs, írja a Portolio.hu.