Komolyan megingott az iráni gazdaság

MTI/Index
2012.10.01. 17:15
Egy nap alatt 17 százalékkal zuhant az iráni rial a dollárral szemben, ezzel történelmi csúcsra került a dollár rialárfolyama - idézett a francia AFP hírügynökség több iráni szakosodott hírportált hétfőn.

A hétfői kereskedés végén 34 500 rialon jegyezték a dollárt, szemben az egy nappal korábbi 29 600 rialos árfolyammal. Az év eleje óta, az instabil politikai környezet és a nyugati államok gazdasági szankcióinak következményeként mintegy 75 százalékkal esett a rial a dollárral szemben.

A kereskedési nap folyamán folyamatosan esett a rial, s többször az állami cenzúra akadályozta meg a pontos árfolyamok közzétételét - írta az AFP francia hírügynökség.

Toman a rial helyett

Az irániak alakalmazkodtak a szankciók óta elszálló inflációhoz, például egyszerűen elkezdtek tomanban számolni. A toman ugyanis a 10 rial megfelelője, de a szinte mindenhol már csak tomanban írják ki az árakat.

A hivatalos, állami ISNA hírügynökség korábban még 32 500 rialos dollárárfolyamot közölt. A hírügynökség által idézett iparági tisztviselő azonban úgy fogalmazott: "az árfolyam-ingadozás mesterséges, ugyanis nincs valódi kötés, likviditás az árfolyammozgás mögött".

A gyenge rial mindazonáltal láthatólag megnehezíti az iráni vállalatok működését. "Ez katasztrófa" - monda egy elsősorban behozatallal foglalkozó iráni vállalat vezetője az AFP-nek. "Az egyik ügyfelem 1 milliárd rialt (28.985 dollár) veszített egy nap alatt" - tette hozzá.

Az USA még fokozná

Az amerikai pénzügyminisztérium hétfői közlése szerint egy vezető beosztású pénzügyminisztériumi tisztségviselő a hét folyamán francia, olasz, német és brit munkatársakkal egyeztet a Szíriát és Iránt érintő szankciókról.

David Cohen, a pénzügyminisztérium terrorizmusért és pénzügyi hírszerzésért felelős miniszter-helyettese "a nyomásgyakorlás fokozásáról" tárgyal majd - közölte a minisztérium.

Nincs kinek eladni az olajat

Kircsi András, a Concorde elemzője korábban az Indexen leírta, hogy a júliusi EU-s embargó és a nyugati pénzügyi intézmények kiszállása a rendszerből napi négyről kétmillió hordóra csökkentette az iráni olajexportot, ami 22 éves mélypontot jelent az ország olajkivitelében. Irán költségvetési bevételeinek 80 százalékát fedezték az olajból származó bevételek, így havi szinten több milliárd dollár esik ki az embargó miatt.

A másik legfontosabb hatás, hogy Irán sokkal nehezebben juthat dollárhoz vagy euróhoz, ezért folyamatosan csökkennek az iráni jegybank devizatartalékai. A csökkenő tartalékok miatt a jegybank korlátozza a devizaváltást, amit az iráni rial elértéktelenedése és a dollár feketepiacának terjedése kísér.