Az EU-pénzügyminiszterek által kötött megállapodást a három ország blokkolta, mert állandósítani kívánták a csatlakozási tárgyalásokon kiharcolt átmeneti áfaderogációjukat, amit viszont a régiek elutasítottak. A hét végén előbb Ciprus, majd Csehország is jelezte, hogy meghajol a többségi akarat előtt és valószínű, bár még megerősítésre vár, hogy Varsó is beadja a derekát.
Ellenkező esetben Brüsszel hétfőn megkezdheti az eljárást a kilenc tagállam ellen, Kovács László adópolitikai biztos ugyanis máig adott haladékot a tavaly év végén lejárt rendszer meghosszabbítására. Bohuslav Sobotka cseh pénzügyminiszter egyébként ma ismerteti, milyen megoldást talált a kormány arra, hogy 2008-tól ne dráguljon a lakásépítés annak ellenére, hogy megszűnik az 5 százalékos kedvezményes áfakulcs.
Dominique de Villepin francia miniszterelnök Salzburgban a hétvégén éppen az áfavitával illusztrálta, hogy a bővítés akadályozza az EU működőképességét, és a hármakat tette felelőssé a több száz ezer munkavállalót érintő kudarcért. De Villepin elfeledkezni látszik arról a tényről, hogy a rendszer meghosszabbításának legnagyobb kerékkötője évek óta Németország volt.