Az oroszoktól akarjuk a legtöbbet

2007.09.14. 09:31
A rendszerváltás előtt keletkezett külföldi követeléseket vizsgálva, a múlt év pénzügyileg jóval sikeresebbnek nevezhető, mind a 2005-ös, amikor e forrásból 4,5 milliárd forint jutott a kincstárba. Tavaly ugyanis 7,3 milliárd forint volt a bevétel. A nyilvántartott állomány 16,2 milliárd forint, ennek nagy része négy ország között oszlik meg.

A rendszerváltás előtt keletkezett külföldi követeléseket vizsgálva, a múlt év pénzügyileg jóval sikeresebbnek nevezhető, mind a 2005-ös, amikor e forrásból 4,5 milliárd forint jutott a kincstárba. A még a szocializmus idején kötött államközi hitelek behajtása lassan a végéhez közeledik - hiszen a nyilvántartott állomány 16,2 milliárd forintra csökkent -, és négy fő adósa marad a magyar államnak: Oroszország, Kuba, Albánia és Szudán.

A négy állam közül Oroszország és Albánia van abban a helyzetben, hogy korábbi tartozását kifizesse, a többi adósnál jó esetben az a megoldás vár a magyar államra, hogy ezeket a követeléseket elengedi, amint az tavaly Irak esetében történt. A nemzetközi adósságelengedési program keretében ugyanis tavaly a magyar állam kivezette könyveiből a polgárháborútól szenvedő ország potom 400 millió forintos tartozását.

A tavalyi hétmilliárd forintos bevétel még a Pénzügyminisztériumot is meglepte, amint ez a költségvetési beszámolóból kiderül. Az orosz adósság lebontása ugyan akadozott az áruszállítások nem épp gördülékeny volta miatt. Oroszország kizárta annak lehetőségét, hogy korábbi adósságából akár egyetlen kopeket is készpénzben törlesszen, így az orosz államadósság lebontása áruval történik, közülük a legismertebb akció talán az 1994-ben beszerzett 28 darab – mára már elavult – MIG-29-es típusú vadászgép szállítása vagy motorvonatok beszerzése volt.

Tavaly az orosz szállításokból – az eredetileg tervezett hárommilliárd forinttal szemben – mindössze 877 millió forint értékben szállítottak magyar cégeknek, amelyek annak ellenértékét fizetik meg a költségvetésnek. Így kapott többek közt a MÁV 57 millió forintért pótalkatrészeket az orosz motorvonatokhoz, a Kapolyi László érdekeltségébe tartozó System Consulting Rt. pedig 645 millió forint értékben energetikai berendezéseket.

A tavalyi meglepetésbevétel a kazah államadóssághoz kötődik, amely még a jamburgi beruházáshoz kapcsolódik. Ugyanis a magyar állam gázszállítási követelését a kazah állam nem ismerte el, ám e követelés engedményezésére kiírt pályázat mégis sikeres volt, amiből hatmilliárd forint bevétel folyt be a büdzsébe, miután az addig ismeretlen Arte Legis Kft. megnyerte a kazah adósságra kiírt tendert.

A győztes ajánlat hatmilliárd forintja jól jött a költségvetésnek, bár sokak fejében szöget ütött, hogy az eredeti követelés értéke ennek az összegnek a tízszerese volt, ugyanis a magyar állam 1,3 milliárd köbméter földgázt követelt a kazahoktól, bár ezek a részletek nem a költségvetési beszámolóból derültek ki. Tavaly még Albánia fizetett 412 milliót, valamint Nicaragua 28 millió forintot a magyar államnak, a közép-amerikai ország 2020-ig fizeti vissza apró részletekben adósságát.

A törlesztés ellenére a legnagyobb adós Oroszország marad, az egykori nagy testvértől még 4,2 milliárd forintot remél a kincstár. A toplistán második Kuba fizetésére nincs nagy esély, a közép-amerikai ország elvileg 3,9 milliárddal tartozik, amely adósságot Havanna sohasem vitatta, ám az ügyben 15 éve nem sikerült változást elérni. Talán nem ennyire reménytelen Szudán (2,2 milliárdos) és Etiópia (1,3 milliárdos) tartozásának behajtása, ám itt szó lehet áruszállítási szerződésekről, míg Albánia adósságlebontása biztatóan alakul. Viszont esély sincs az észak-koreai adósság behajtására, így előbb-utóbb ez is arra a sorsra jut, hogy törlik a listáról, amire korábban már volt példa más országok esetében - ám erre idén nem tett javaslatot a kormány.