További Világ cikkek
Egy miniszter "intézményes államcsínnyel" vádolta meg a taláros testületet. A központi bank pedig elrendelte, hogy hétfőn és kedden minden bank és pénzváltóhely tartson zárva.
Az elnök elfogultsággal vádolja a bíróságot
Az argentin elnök az utolsó pillanatban lemondta beharangozott tévébeszédét, amelyben a pénzügyi-gazdasági válság leküzdését célzó tervének pontjait kívánta ismertetni.
Eduardo Duhalde, aki szerint Argentína az anarchia szélén áll, burkoltan elfogultsággal vádolta a legfelsőbb bíróságot.
Az állásfoglalás véletlenül éppen azután született, hogy a kongresszus politikai eljárást indított a testület ellen - mondta Duhalde.
Nincs pénz, amit ki lehetne venni
A neve elhallgatását kérő miniszter, aki a DyN hírügynökségnek nyilatkozott, gyermekdednek nevezte a bíróság határozatát, amely súlyos károkat okoz az államnak.
"A bíróság olyan pénzek kifizetésére kötelezi a bankokat, amelyekkel azok nem rendelkeznek. Az emberek dühösek, de nem ostobák: a megtakarítások jelenleg nem hozzáférhetők, de nem vesztek el" - érvelt a miniszter.
Az argentin kormány januárban döntött úgy, hogy nem téríti vissza a lakosságnak az összes megtakarítását. A devizabetéteket, amelyek 46,5 milliárd dollárt tesznek ki, teljesen befagyasztották, és a lakosságnak felajánlották, hogy váltsa át őket pezóra, elviselve a leértékelésből adódó veszteséget. A bankokban egyszerűen nincs elegendő valuta.
A bírák harmadik nekifutásra találták alkotmánysértőnek
A legfelsőbb bíróság korábban kétszer is állást foglalt a korlátozások mellett. Ezúttal viszont alkotmányellenesnek nyilvánította azokat, mert sértik az állampolgárok jogát a vagyonukhoz való hozzáférésre.
A bírósági döntés hatására pénteken ismét ezrek tüntettek országszerte a számlazár feloldásáért.
A tiltakozók főzőedényekkel csörömpölve követelték tulajdonuk visszaadását. - Dollárt fizettem be, és dollárt is akarok visszakapni - mondta egy háziasszony a dpa szerint.
Ha kéritek a pénzetek, összeomlik a bankrendszer - mondja az elnök
Duhalde kérte az argentinokat: ne hagyják, hogy a bírósági döntés megtévessze őket. Ne higgyék, hogy most kivehetik az összes követelésüket.
Ha a bankok csődbe mennek, akkor fel kell őket számolni, és többnyire mindent az ügyvédek kasszíroznak be, meg akik elsőként érkeznek - fejtegette.