Csak bónuszuk harmadát bukták a bankárok
A 2008-as évben 44%-kal zuhant azon New York-i alkalmazottak készpénz bónuszának összege, akik a Wall Street-i befektetési bankoknál dolgoznak - állapította meg Thomas DiNapoli, az állami számvevő hivatal vezető munkatársa. A szakértői csapat azt állítja, hogy a pénzügyi cégek a 2007-es 32,9 milliárd dollár helyett tavaly már csak 18,4 milliárd dollárt fizettek ki és bár ez minden idők legnagyobb visszaesése, a tényadat még mindig a hatodik legmagasabb historikus viszonylatban.
Tavaly az átlagos személyenkénti éves bónusz 112 ezer dollár, azaz mintegy 25 millió forint volt a Wall Street-en, ami 36.7%-os csökkenést jelent a 2007-es szintről. A csökkenés itt azért kisebb, mint a bónusztömegnél, mert a hatalmas elbocsátások miatt a kifizetéseken kisebb létszám osztozott. A tőkepiaci alkalmazottak száma a hivatal statisztikái szerint 2007 decembere és 2008 december között 10%-kal 168,600 főre esett az államban.
A számítások az adóbevallásokon alapulnak és éppen ezért a hivatalnokok nem is túlzottan boldogok a visszaesés miatt, mivel ezzel az adóbevételek is jelentősen visszaesnek. New York Állam személyi jövedelem adó bevételei csak ezen csökkenésből kifolyólag 1 milliárd dollárral estek, New York város esetében pedig 275 millió dollár volt a kiesés 2007-hez képest. A hatalmas 2008-as banki veszteségek ráadásul társasági adó oldaláról is nagy kiesést jelentenek az államnak.
"Ez inkább negatív hír, az amúgy is rossz helyzet ettől csak rosszabb lesz" - ecsetelte a Bloomberg TV-nek adott nyilatkozatában DiNapoli azt, hogy a recesszió következtében visszaeső fizetések egyben kisebb adóbevételt is jelentenek az államnak, ez pedig azt jelenti, hogy kevesebb pénz jut a szociális és egyéb kiadásokra.
"A bónuszok zuhanása megerősíti azon várakozásaimat mely szerint két év alatt 50 százalékkal visszaesnek a fizetések a pénzügyi szektorban" - mondta a szakértő, aki szerint az idei év lehet a mélypont az adóbevételek tekintetében. A legprofitábilisabb években a Wall Street a jövedelem, illetve társasági és egyéb adókon keresztül New York Állam adóbevételeinek 20 százalékát adta, ezért a pénzügyi krízis nem kis veszteséget jelent.