Véget ér az aranykor?

2007.08.30. 12:38
Bár az elmúlt héten megnyugodni látszottak a piacok, Barcza György szerint néhány hónapos távlatban derülhet ki, annyiban marad-e a jelzálogpiaci krízis. A K&H vezető közgazdásza szerint az elmúlt évek aranykora, az alacsony infláció mellett elért magas növekedés véget ért, kérdéses csak a visszaesés mértéke és hirtelensége lehet.

Csütörtök reggel szépen erősödött a forint, az euró ára 255 alá is benézett, miközben a tőzsde újra 27 ezer pont közelébe emelkedett. Az itthoni jelek is azt mutatják, az amerikai másodlagos jelzáloghitel-piac megingása, válsága után a befektetők lassan megnyugszanak, visszatérnek a vevők.

Mégis óvatosságra intett a Budapesti Értéktőzsde intézményi befektetői találkozóján Barcza György, a K&H bank vezető közgazdásza. Hangsúlyozta: távolról sem biztos, hogy az amerikai másodlagos jelzálogpiac válságán túlvagyunk, miközben több jel mutat arra, hogy az elmúlt éveket jellemző példátlan aranykor, az alacsony infláció mellett elért tartósan, kiemelkedően magas növekedés korszaka véget ért.

A szakértő szerint miként a gazdasági ciklusváltásoknál általában megfigyelhető volt, most is a jegybanki szigorításokat követően meginduló likviditásszűkülés mentén mehet végbe a fordulat. Azaz míg a növekedés éveiben a kamatemelések ellenére egyre nagyobb pénzmennyiség jelent meg a piacon, magas volt likviditás, s a következő időszakban a jegybanki beavatkozások, kamatemelések elérhetik a pénzmennyiség szűkítését. Ez utóbbi viszont aligha kedvez a tőzsdének.

A növekedés lassulása valószínűleg széles körű és fokozatos lesz, de nem zárható ki egy "kemény landolás" lehetősége sem, mondta Barcza György. Ez utóbbi a növekedés hirtelen jelentős visszaesését jelenti, amire például szolgálhat az 1927-es, sőt a 2001-es év is. A szakértő nem mondta magát túl optimistának. Mint fogalmazott, szerinte "nem a legpuhább jövő elé nézünk".